Szklane elewacje
Moda na duże przeszklenia w domach jednorodzinnych skutkuje tym, że coraz częściej wielkoformatowymi przeszkleniami zastępuje się ściany. Wysokie okna, zaczynające się na poziomie posadzki i sięgające do sufitu, to już standard. Stosuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach od strony ogrodu, aby uzyskać panoramiczny widok i wrażenie przenikania zieleni do wnętrza domu. W domach w stylu modernistycznej stodoły, często przeszklone są całe ściany szczytowe, od posadzki po dach. Taka ściana nie tylko idealnie doświetla wnętrza, ale też stanowi efektowne urozmaicenie bryły budynku.
Można też zdecydować się na fasadę szklaną, w której płyty z barwionego szkła mocuje się do rusztu, podobnie jak płyty ze spieków.
Elewacje z tworzyw sztucznych i włóknocementu
Elewacje z tworzyw sztucznych i włóknocementu są lekkie i nie jest konieczna ich konserwacja. Te dobrej jakości bardzo dobrze imitują drewno. Barwione są na kilkadziesiąt kolorów. Mocuje się pionowo albo poziomo do rusztu, w którym umieszcza się ocieplenie. Panele łączy się metodą pióro-wpust lub na zakładkę. Oferowane są w formie pojedynczych, podwójnych bądź poczwórnych „desek”. W przypadku uszkodzenia, wystarczy wymienić zniszczony panel.
Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ W jaki sposób i za pomocą jakich materiałów wykończyć elewację?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: INTERNORM