Wykończenie elewacji poniekąd narzuca technologia, według której wzniesiono budynek. W przypadku większości murowanych domów, polega ono na ociepleniu ścian i ich otynkowaniu. Przegrody jednowarstwowe pokrywa się tynkiem tradycyjnym albo cienkowarstwowym.
Dwuwarstwowe z ociepleniem - tynkiem cienkowarstwowym bądź, wg technologii na sucho (z ociepleniem na ruszcie nośnym) - dowolną okładziną. W trójwarstwowych - część osłonową muruje się z np. z klinkieru, ceramiki, silikatów. Ściany szkieletowe wykańcza się oblicówką z drewna, lub - po zamocowaniu dodatkowego ocieplenia - się je tynkuje.
Wykończenie ścian zewnętrznych najlepiej zaplanować już po zakończeniu wszystkich mokrych prac wewnątrz domu (tynkowaniu ścian, wylewaniu posadzek). Najlepszą porą na takie prace jest późna wiosna i koniec lata, np. we wrześniu. Letnie upały i słońce świecące bezpośrednio na ściany przy temperaturze powyżej 25°C mogą powodować zbyt szybkie wysychanie tynków i okładzin, które nie zdążą stabilnie związać się z podłożem.
Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ Czy przy wyborze elewacji mamy swobodę? Ekspert wyjaśnia
Redakcja BD
Fot. otwierająca: LAKMA