Elewacja domu: aranżacje, trendy i porady

Elewacja domu: aranżacje, trendy i porady

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje prosta, minimalistyczna forma oraz monochromatyczna kolorystyka elewacji w odcieniach bieli i szarości. Podstawą, oczywiście, są tynki, ale coraz więcej inwestorów do dekoracji ścian wybiera nietypowe materiały, takie jak beton architektoniczny, blacha, spieki kwarcowe. Odpowiednie ich wkomponowanie sprawia, że budynek wygląda oryginalnie i efektownie. Dla odmiany zwolennicy dobrze doświetlonych wnętrz decydują się na zastąpienie dużych fragmentów pełnych ścian szkłem. Przeszklone ściany szczytowe są obecnie również bardzo modne.

Marzący o budowie własnego domu w pierwszej kolejności wyobrażają sobie kształt i wygląd bryły budynku, dopiero potem planują liczbę pomieszczeń, ich wielkość i podział na rozmaite strefy. Wygląd elewacji jest więc niezwykle istotny, bo to ona jest wizytówką domu i świadczy nie tylko o ulubionym stylu architektonicznym właścicieli, ale też odwadze w wybieraniu niestandardowych materiałów. Nie każdy bowiem zdecyduje się na obłożenie ścian zewnętrznych blachą albo spiekami kwarcowymi.

Tradycjonaliści wybiorą bezpieczne, stosowane od lat tynki (najczęściej w pastelowych odcieniach) lub bardziej efektowny klinkier. Oczywiście, przy podejmowaniu decyzji ważne są też względy finansowe. Najtańsze będzie otynkowanie ścian. Okładziny nie muszą jednak bardzo podnieść kosztów wykończenia elewacji, bo na ogół stosuje się je jedynie na fragmentach, urozmaicając w ten sposób jednolitą płaszczyznę fasad.

Za pomocą okładzin można podkreślić strefę wejścia do domu lub fasadę łączącą dom z tarasem, albo poprawić proporcje budynku, planując je na największych płaskich powierzchniach. Po wykonaniu takich wstawek, osiągnie się podziały, które dodadzą elewacji lekkości. Najlepiej sprawdzą się na budynkach o prostej formie, bez nadmiaru ozdobników i detali architektonicznych. Estetyczne i spójne elewacje najbardziej przyciągają wzrok.

Przy wybieraniu materiałów na elewacje nie wolno zapomnieć o cokołach. Są to bowiem miejsca, które brudzą się najczęściej. Powinno się je wykończy materiałem, który nie chłonie brudu i który jest łatwy do czyszczenia. Ponadto w największym stopniu są narażone na uszkodzenia mechaniczne, ekspansję roślinności oraz działanie deszczu i śniegu. Stanowią zwykle odrębną część ściany o wysokości ok. 0,5 m (w domach z piwnicami sięgają z reguły do wysokości stropu nad piwnicą). Do wykańczania cokołów stosuje się specjalne tynki oraz okładziny ceramiczne, betonowe, kamienne, najlepiej w ciemniejszym kolorze, ale pasującym do reszty elewacji. Zbyt duży kontrast w odcieniach nie będzie elegancki.

Na etapie planowania wyglądu elewacji warto od razu też rozważyć sposób wykończenia balustrad wokół balkonów na piętrze i tarasu na parterze. Chociaż obecnie większość inwestorów zastępuje balkony oknami tarasowymi, powinny być one wyposażone w barierki. Najlepiej wyglądają lekkie konstrukcje ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, pomalowanej proszkowo, aluminium z wypełnieniem ze szkła zabezpieczonego przed rozbiciem specjalną folią.

Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ Który rodzaj elewacji jest najtrwalszy?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: VANDERSANDEN

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz