Czy warto wybrać blachę trapezową na dach?

Czy warto wybrać blachę trapezową na dach?

Czasem niestandardowe rozwiązanie może okazać się na daną okazję najlepszym. Tak dzieje się również przy projektowaniu domu. Ciekawą, ale nieczęsto braną pod uwagę opcją, jest blacha trapezowa jako pokrycie dachowe lub wykończenie elewacji. Prawdopodobnie wynika to z kojarzenia tego materiału z wielkoformatowymi inwestycjami jak hale magazynowe i przemysłowe. Jest to jednak stereotypowe przeświadczenie, ponieważ coraz częściej możemy zobaczyć blachę trapezową w projektach nowobudowanych domów jednorodzinnych.

Dlaczego warto wypróbować blachę trapezową?

Nie można zapomnieć o technicznych właściwościach blachy trapezowej - jej trwałości i niewrażliwości na wpływ czynników pogodowych, chemicznych i nacisków mechanicznych. Wytrzymałość przypisuje się zwykle stali, ale jej zalety zwykle są wzmocnione powłokami ochronno-dekoracyjnymi, alternatywnie alucynkiem lub ocynkiem. Mimo że pokrycie jest dostępne w formie arkuszy, nie musimy martwić się jego szczelnością, ponieważ tą zapewniają rowki kapilarne.

Jednak dużą zaletą tego materiału jest różnorodność estetyczna. Nieważne czy zależy nam na tradycyjnym dachu, czy na modernistycznej kompozycji, czy nawet na ekstrawaganckiej formie - z blachą trapezową sukces mamy zapewniony. Wspomniane wyżej powłoki ochronno-dekoracyjne nadają materiałowi upragnioną barwę, teksturę i stopień połysku. Równocześnie nie jest to kosztowne pokrycie - pod względem ceny blachy, ale także opłaty za jej montaż. Materiał ten jest lekki, więc kładzenie pokrycia nie przeciąga się w czasie. Niewielki ciężar jest zaletą podczas budowy nowej inwestycji, ale nawet bardziej przy remoncie starego dachu, gdy moment świetności konstrukcji dachowej już minął i blacha trapezowa nie obciąży jej nadmiernie.

Blacha trapezowa TP26 SUPER Blachy Pruszyński na garażu
Blacha trapezowa TP26 SUPER Blachy Pruszyński na garażu

Jak dzielą się blachy trapezowe?

Dobrym sposobem na pogrupowanie blach trapezowych jest podział pod względem sztywności. Tym, co ma na wytrzymałość tego materiału największy wpływ, jest wysokość przetłoczenia. Profil ustanawiając sztywność, decyduje też o przeznaczeniu blachy trapezowej. Tak więc najmniej sztywne blachy, czyli o profilu niższym niż 14 mm, będą idealnym wykończeniem elewacji. Z kolei przetłoczenia o wysokości pomiędzy 14 a 60 mm można nazwać standardowymi. Mają najwięcej możliwych zastosowań - od pokrycia dachów garaży, domów jednorodzinnych, a nawet pomniejszych hal i magazynów, po materiał elewacyjny. Na koniec pozostałe, wysokoprofilowe blachy mogą być albo pokryciem dla wielkoformatowych obiektów handlowych i przemysłowych, albo wzmocnieniem konstrukcji nośnych.

Blacha trapezowa Blachy Pruszyński (antracyt)
Blacha trapezowa Blachy Pruszyński (antracyt)

Co ma wpływ na ceny blach trapezowych?

Odpowiedź nie powinna dziwić - cena blachy zależy w dużym stopniu od jej jakości. Produkty oferowane przez uznane na rynku firmy będą automatycznie trochę droższe, ze względu na technologiczne zaplecze, którym taki producent może się pochwalić. Jako przykład renomowanego producenta można przywołać Blachy Pruszyński, którego cennik wynika z wykorzystania najlepszej klasy surowców, stosowania zaawansowanego technicznie procesu produkcji oraz konsekwentnego badania jakości we własnych i niezależnych laboratoriach. Ponadto, gdy korzystamy z usług godnego zaufania producenta, w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy uzyskać specjalistyczną poradę. Jednak nawet taka dokładność w produkcji blachy trapezowej nie sprawia, że jej cena jest zbyt wysoka. Powoduje tylko wieloletni okres bezawaryjnego użytkowania pokrycia, który, przy wykorzystaniu najlepszych powłok ochronno-dekoracyjnych, może być jeszcze bardziej wydłużony.

Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie blachy trapezowe o niskim i wysokim przetłoczeniu od 6 mm do 200. Do nich można wykorzystać różne powłoki ochronno-dekoracyjne, które wpływają na wysokość ceny. Niemniej wszystkie informacje i modyfikacje cenowe, w zależności od wykorzystanych powłok, znajdziemy na stronie internetowej Blachy Pruszyński.

Firma powiązana: Blachy Pruszyński

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz