Blacha na dach - tanio, szybko i trwale!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Blacha na dach - tanio, szybko i trwale!

Pokrycia dachowe z blachy zdobywają popularność dzięki swojej wszechstronności i trwałości. Wytwarzane są najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej, zabezpieczonej powłokami chroniącymi przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV.

aktualizacja: 2024-06-20 09:44:35

Jakie zalety mają pokrycia z blachy?

Takie materiały pokryciowe wytwarza się najczęściej z blachy o rdzeniu stalowym lub aluminiowym, z powłokami, które zabezpieczają ją przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV. Spośród powłok zewnętrznych najpowszechniejszy jest poliester, który nadaje wyrobom też kolor i fakturę.

Pokrycia blaszane są lekkie, aluminiowe ważą ok. 2 kg/m2, stalowe powlekane od 5 kg/m2. Trwałość takich elementów szacuje się na 20-50 lat.

Pokrycia z blachy produkuje się w formie arkuszy (i paneli) płaskich albo profilowanych, nadając tym drugim profil falisty, trapezowy albo imitujący dachówki - stąd nazwa blachodachówki.

W przypadku blachy płaskiej, odcięte fragmenty łatwo zagospodarować, np. wykorzystać na obróbki blacharskie.

Blachy płaskie i blachodachówki najlepiej montować na prostych, nieskomplikowanych połaciach.

Szczególnym rodzajem pokryć z blachy są blachodachówki z posypką - najczęściej przypominają łupek kamienny. Ich powierzchnia wykończona jest warstwą kruszywa skalnego lub barwionego piasku kwarcowego. Takie pokrycie dobrze izoluje akustycznie, na poddaszu nie słychać kropel deszczu uderzających o połać, oraz zabezpiecza przed gwałtownym zsuwaniem się śniegu.

W jaki sposób montuje się pokrycie z blachy?

Fabrycznie przygotowane panele z blachy płaskiej przytwierdza się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Prace zaczyna się od okapu do kalenicy. Do mocowania arkuszy i paneli używa się wkrętów samonawiercających (farmerskich z gumową podkładką), umieszczając je zawsze w dole przetłoczenia po kilka sztuk na 1 m2, a wzdłuż okapu i kalenicy - w każdym zagłębieniu fali.

Po ułożeniu blachy, na całym dachu przyczepia się gąsiory kalenicowe. W kalenicy, między łączonymi arkuszami pokrycia, formuje się szczelinę wentylacyjną.

Dowiedz się więcej o budowie dachu ➡️ Pokrycia dachowe z blachy - rodzaje i zalety stosowania

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Blachy Pruszyński

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!