Pokrycie dachu - z czego zbudować i za ile?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Pokrycie dachu - z czego zbudować i za ile?

Koszty związane z pokryciem dachu mogą się znacząco różnić w zależności od wybranego materiału. Warto więc dokładnie przeanalizować łączne koszty różnych opcji, takich jak dachówka, blachodachówka czy blacha płaska.

aktualizacja: 2024-06-20 09:02:08

Jak wybrać pokrycie dachowe?

Jeżeli wybór materiału na dach nie jest oczywisty, a względy finansowe mają duże znaczenie, warto porównać łączne koszty ułożenia kilku rozważanych pokryć, np. dachówki i blachodachówki o bardzo podobnym wyglądzie lub blachy płaskiej.

Może się bowiem okazać, że zastosowanie pierwotnie przewidzianej blachodachówki, uznawanej za sporo tańszą od dachówki, wcale takie nie będzie, jeżeli będziemy chcieli ułożyć blachę z droższą powłoką.

Przy kalkulowaniu kosztów trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia (niezbędnego pod blachę płaską i gonty bitumiczne) będzie droższe od ułożenia ołacenia (pod dachówki).

Dla odmiany robocizna przy zastosowaniu blachodachówki w dużych arkuszach albo panelach na prostym dachu - będzie tańsza od przykrycia go dachówką. Blaszane akcesoria dachowe też będą tańsze.

Z kolei przy blachodachówce układanej na skomplikowanych połaciach, konieczne będzie cięcie blachy (powstaną odpady), co podniesie koszty i w konsekwencji ta wersja może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki. Poza tym warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie, z licznymi koszami, lukarnami i kominami - trudniej wykonać, bo jest więcej miejsc, w których łatwiej o błędy, niż w przypadku prostych dwuspadowych połaci.

Dowiedz się więcej o budowie dachu ➡️ Co należy brać po uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Röben

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!