Pokrycie dachu - z czego zbudować i za ile?

Pokrycie dachu - z czego zbudować i za ile?

Koszty związane z pokryciem dachu mogą się znacząco różnić w zależności od wybranego materiału. Warto więc dokładnie przeanalizować łączne koszty różnych opcji, takich jak dachówka, blachodachówka czy blacha płaska.

Jak wybrać pokrycie dachowe?

Jeżeli wybór materiału na dach nie jest oczywisty, a względy finansowe mają duże znaczenie, warto porównać łączne koszty ułożenia kilku rozważanych pokryć, np. dachówki i blachodachówki o bardzo podobnym wyglądzie lub blachy płaskiej.

Może się bowiem okazać, że zastosowanie pierwotnie przewidzianej blachodachówki, uznawanej za sporo tańszą od dachówki, wcale takie nie będzie, jeżeli będziemy chcieli ułożyć blachę z droższą powłoką.

Przy kalkulowaniu kosztów trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia (niezbędnego pod blachę płaską i gonty bitumiczne) będzie droższe od ułożenia ołacenia (pod dachówki).

Dla odmiany robocizna przy zastosowaniu blachodachówki w dużych arkuszach albo panelach na prostym dachu - będzie tańsza od przykrycia go dachówką. Blaszane akcesoria dachowe też będą tańsze.

Z kolei przy blachodachówce układanej na skomplikowanych połaciach, konieczne będzie cięcie blachy (powstaną odpady), co podniesie koszty i w konsekwencji ta wersja może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki. Poza tym warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie, z licznymi koszami, lukarnami i kominami - trudniej wykonać, bo jest więcej miejsc, w których łatwiej o błędy, niż w przypadku prostych dwuspadowych połaci.

Dowiedz się więcej o budowie dachu ➡️ Co należy brać po uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Röben

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz