Rynny - wymiana czy naprawa? Kiedy i jak dbać o orynnowanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rynny - wymiana czy naprawa? Kiedy i jak dbać o orynnowanie?

Rynny odgrywają kluczową rolę w ochronie domu przed zalaniem i zagrzybieniem ścian. Zazwyczaj decydujemy się na ich wymianę podczas większych remontów, takich jak wymiana pokrycia dachowego, lub po awariach spowodowanych przez gwałtowne nawałnice. Drobne usterki, jak poluzowane mocowania czy małe ogniska korozji, można usuwać samodzielnie.

aktualizacja: 2024-05-27 11:50:19

Rynny wymieniamy zwykle w czasie większego remontu - razem z pokryciem dachowym, ewentualnie w następstwie jakiejś awarii, np. gdy oberwą się podczas letniej nawałnicy. Drobne usterki - poluzowane mocowania, czy małe ogniska korozji na produktach ze stali, możemy usuwać samodzielnie, gdy tylko je zauważymy.

Bez rynien woda spływająca z dachu zalewałaby ściany i powodowała ich zagrzybienie.

Prawo stanowi, że powinien być w nie wyposażony każdy budynek wolnostojący o wysokości powyżej 4,5 m i powierzchni dachu przekraczającej 100 m2. W budynkach niższych i z mniejszym dachem orynnowanie może nie występować, o ile okapy ukształtowano w sposób zabezpieczający przed zaciekaniem wody na ściany.

W budownictwie jednorodzinnym rynny prawie zawsze montuje się jako zewnętrzne, wewnętrzne - prowadzone do pionów kanalizacyjnych - sporadycznie stosuje się do odwodnienia dachów płaskich.

Najpopularniejsze są wiszące o przekroju półokrągłym, choć w projektach nowoczesnych, na dachach bezokapowych i z gzymsem, coraz częściej pojawiają się prostokątne i kwadratowe.

Dowiedz się więcej o rynnach ➡️ Czemu rynny są aż tak ważne?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: BUDMAT

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!