Sekrety szczelnego dachu - materiały i techniki montażu

Sekrety szczelnego dachu - materiały i techniki montażu

Szczelność pokrycia dachowego to kluczowy czynnik wpływający na wybór materiału pokryciowego, szczególnie na dachach o małym kącie nachylenia. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym bardziej szczelne musi być pokrycie, a szczelność wzrasta wraz ze zmniejszeniem liczby spoin i połączeń. Dlatego pokrycia z dużych arkuszy blachodachówki są bardziej szczelne niż te z małoformatowych dachówek, które wymagają wielu połączeń na metr kwadratowy.

Jakie znaczenie ma szczelność poszycia?

Jak wspomnieliśmy w tekście o pokryciach lekkich, szczelność to jeden z czynników ograniczających wybór materiału pokryciowego.

Należy kierować się zasadą, że im mniejszy kąt nachylenia połaci, tym bardziej szczelny materiał trzeba na niej układać. Ten zaś jest tym szczelniejszy, im mniej w nim spoin i połączeń. Dlatego pokrycie z blachodachówki, której arkusz mierzy kilka m2, jest szczelniejsze od tego z dachówek, których na 1 m2 układa się kilkanaście. Co oznacza, że elementy małoformatowe, np. dachówka, nie są szczególnie dobrym wyborem na dachy o małym kącie nachylenia.

Choć współcześnie przychodzi nam z pomocą podkład, zwany dachem spodnim, który również odpowiada za odprowadzanie wody. Tu pojawia się kolejna zależność: podkład ma być tym szczelniejszy, im mniej szczelne jest pokrycie. Począwszy od najszczelniejszych, pokrycia szereguje się następująco:

  • bezspoinowe z plastycznych mas kauczukowych, nylonowych i innych tworzyw sztucznych, wielowarstwowe pokrycia z papy. Z założenia są całkowicie nieprzepuszczalne, z powodzeniem stosuje się je na dachach płaskich;
  • duże arkusze z blachy płaskiej lub blachodachówki. Same arkusze, jeśli nie zostaną uszkodzone, są szczelne. Woda może przenikać na ich połączeniach lub w miejscach, gdzie wbito mocujące je wkręty lub gwoździe;
  • dachówki zakładkowe. Najszczelniejsze są modele z podwójnymi zamkami na wszystkich czterech krawędziach;
  • dachówki bez zamków na krawędziach (karpiówka). Układa się je w dwóch warstwach, bo jedna jest nieszczelna.

Dowiedz się więcej o dobieraniu podkładu pod poszycie ➡️ Jak dobrać szczelność podkładu względem pokrycia dachowego?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: WIENERBERGER

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz