Łaty i kontrłaty, czy pełne deskowanie? Podłoże pod pokrycie dachowe

Łaty i kontrłaty, czy pełne deskowanie? Podłoże pod pokrycie dachowe

Wybór podłoża pod pokrycie dachowe zależy od sztywności materiału pokryciowego. Tradycyjne rusztowanie z łat i kontrłat stosuje się pod materiały sztywne, takie jak dachówki i blachodachówki, które nie wymagają oparcia na całej swojej powierzchni.

Co to jest podkład?

Podkład to warstwa dachu znajdująca się między więźbą i pokryciem. Tworzy ją izolacja przeciwwodna oraz przytwierdzony do krokwi ruszt z łat i kontrłat, ewentualnie deskowanie. Podkład odpowiada za odprowadzenie na zewnątrz wody opadowej i pary wodnej, którym udało się wniknąć do tej strefy.

Dobiera się go w zależności od kąta nachylenia dachu i rodzaju materiału pokryciowego. Ma być tym szczelniejszy, im mniej szczelne jest pokrycie i im mniejszy spadek połaci.

Izolacją przeciwwodną jest najczęściej folia wstępnego krycia (o niskiej lub wysokiej paroprzepuszczalności - te drugie nazywa się membranami dachowymi), rzadziej papa podkładowa (bez posypki). Pod blachy płaskie układa się maty strukturalne, umożliwiające odprowadzanie skroplin z ich dolnej powierzchni.

Na czym układa się pokrycie?

Na ruszcie z łat i kontrłat albo na pełnym deskowaniu - wybór wiąże się ze sztywnością materiału pokryciowego. Łaty idą pod materiały sztywne, które nie potrzebują oparcia na całej swojej powierzchni - dachówki, blachodachówki, itp. Pełne i równe deskowanie, najlepiej z płyt drewnopochodnych, ewentualnie desek łączonych na pióro i wpust, trzeba dać pod papę i gonty bitumiczne.

Pod blachy płaskie także układa się deski, ale z zachowaniem kilkucentymetrowych odstępów, umożliwiających wentylację pokrycia. Wyjątek stanowią fabrycznie przygotowane panele z blachy na rąbek, które można układać także na ruszcie z łat i kontrłat.

Ułożenie pełnego deskowania pod dachówki nie jest błędem. Przeciwnie, zwiększa sztywność konstrukcji. Niestety także koszty.

Dowiedz się więcej o podkładach pod pokrycia dachowe ➡️ Funkcje podkładów pod pokrycia dachowe

Redakcja BD
Fot. otwierająca: CREATON POLSKA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz