Tradycja i nowoczesność - dachówki ceramiczne i betonowe

Tradycja i nowoczesność - dachówki ceramiczne i betonowe

Dachówki ceramiczne, stosowane od tysięcy lat, i betonowe, będące ich młodszym odpowiednikiem, mają wiele wspólnych cech, które czynią je popularnym wyborem na pokrycia dachowe. Oba typy dachówek zalicza się do kategorii pokryć ciężkich.

Chociaż pojedyncza dachówka betonowa jest cięższa od ceramicznej, na metr kwadratowy potrzeba ich mniej, co sprawia, że ostatecznie dach z dachówek betonowych jest nieco lżejszy. Ciężar dachówek to ich zaleta – ciężkie pokrycie dachowe lepiej izoluje akustycznie, dzięki czemu hałas deszczu jest mniej słyszalny w domu, a także jest bardziej odporne na podrywanie przez wiatr.

Co łączy dachówki ceramiczne i betonowe?

Dachówki ceramiczne to jeden z najdłużej stosowanych i najpopularniejszych materiałów pokryciowych. Najstarsze odnalezione w Europie mają około 4 tys. lat. Cementowe (nazywane również betonowymi) to przy nich nowość - są wytwarzane od mniej więcej 150 lat, a upowszechniły się dopiero w drugiej połowie XX w.

I jedne, i drugie zaliczamy do pokryć ciężkich. Pokrycie z dachówki ceramicznej waży 35-75 kg/m2, z cementowej 40- 55 kg/m2. Typowa pojedyncza dachówka betonowa jest cięższa od ceramicznej, ale na metrze kwadratowym układa się ich mniej, zatem ostatecznie dach jest nieco lżejszy. Betonowych na 1 m2 wychodzi około 10, ceramicznych nawet 15.

Duża masa ma zalety - taki dach lepiej izoluje akustycznie (w domu nie słychać uderzających o niego kropli deszczu), cięższe elementy są też odporniejsze na podrywanie przez wiatr. To, czy dachówka jest z ceramiki, czy z betonu, nie ma tu większego znaczenia.

Dla przeciętnego inwestora, nie tylko na dachu, ale i z bliska, są nie do odróżnienia. Ich właściwości także są dość podobne. Niewielkie różnice trwałości, dokładności wymiarów elementów, dostępnej kolorystyki, wynikają z faktu, że dachówki ceramiczne i cementowe są produkowane z różnych surowców i w odmiennych procesach technologicznych.

Dowiedz się więcej o dachówkach ceramicznych i betonowych ➡️ Dachówki ceramiczne i cementowe - porównanie produktów

Redakcja BD
Fot. otwierająca: WIENERBERGER

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz