Dachówka ceramiczna i cementowa - jak prawidłowo układać?

Dachówka ceramiczna i cementowa - jak prawidłowo układać?

Układanie dachówek to zadanie, które wymaga precyzji i doświadczenia, niezależnie od tego, czy wybieramy dachówki ceramiczne, czy cementowe. Choć montaż obu rodzajów pokryć dachowych jest zbliżony, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Dachówki najlepiej sprawdzają się na dachach o kącie nachylenia od 30 do 60°, choć producenci dopuszczają ich montaż nawet na elewacjach o kącie nachylenia do 90°. Proces układania rozpoczynamy od okapu, mocując dachówki na ruszcie z łat i kontrłat, co zapewnia odpowiednią wentylację.

Przy większych nachyleniach dachów wszystkie dachówki muszą być solidnie przymocowane, aby sprostać silnym wiatrom. Dzięki przesuwności większości modeli, łatwiej jest zachować estetyczny wygląd pokrycia, nawet przy remontach. Pamiętajmy również o mieszaniu dachówek z różnych palet, aby uniknąć różnic kolorystycznych spowodowanych naturalnymi właściwościami gliny.

Jak układa się dachówki?

Montaż pokrycia ceramicznego i cementowego specjalnie się nie różni. Oba rodzaje dachówek wykorzystuje się zazwyczaj na połaciach o kącie nachylenia od 30 do 60°, choć producenci dopuszczają od 16 do nawet 90° (czyli na elewacji!). Układa się je, zaczynając od okapu, na ruszcie z łat przybijanych prostopadle do krokwi i równoległych do nich kontrłat. Te zapewniają wentylację dachu między dachówkami a warstwą wstępnego krycia. Kolejny rząd dachówek dociska ułożone wcześniej i zakrywa mocowania.

W większości przypadków spinkami dekarskimi, wkrętami lub gwoździami mocowane są jedynie elementy skrajne i okapowe, potem na połaci tylko co 5 czy 8, pozostałe zahacza się o łaty (każda dachówka ma na spodzie specjalne zaczepy). Kryjąc dachy o większym kącie nachylenia (np. mansardowe), wszystkie trzeba mocować do łat. Tak samo postępuje się w regionach, gdzie występują silne wiatry.

Większość dachówek to modele przesuwne, co oznacza, że dopuszczalna jest pewna tolerancja (zwykle kilka cm) rozstawu łat. Co ma znaczenie przy remontach i przekładaniu pokrycia.

Ponieważ dachówki ceramiczne wytwarza się z gliny, która nie jest materiałem jednorodnym, po wypaleniu te naturalne i niektóre angobowane mogą nieznacznie różnić się kolorem. Dlatego przy kryciu dekarz powinien mieszać produkty z różnych palet.

Dowiedz się więcej o układaniu dachówek ➡️ Tajniki układania dachówek ceramicznych i betonowych

Redakcja BD
Fot. otwierająca: BMI Braas

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz