Czy elektryczny system grzewczy chroniący dachy i rynny w zimie to dobry wybór?
Czy elektryczny system grzewczy chroniący dachy i rynny w zimie to dobry wybór?
Ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu pozwala uniknąć uszkodzenia poszycia dachu spowodowanego stojącą wodą przeciekającą przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe. Jeśli nie elektryczne ogrzewanie to jak inaczej - skutecznie i bez wysiłku - rozwiązać ten problem raz na zawsze? Przyszłość jest elektryczna - szczególnie jeśli mamy dostęp do odnawialnych źródeł energii.
Data publikacji: 2024-02-12
Data aktualizacji: 2024-03-29
Elektryczne zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem chroni mieszkańców i użytkowników. Zalegający śnieg, podczas naprzemiennego zamarzania i rozmarzania, nie tylko niszczy poszycie dachu ale również stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji budynku. Systematyczne usuwanie nadmiaru białego puchu jest więc koniecznością i obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Dodatkowo, sople zwisające z rynien i poszycia dachu stanowią poważne zagrożenie dla przechodniów.
Kolejny poważny problem mogą stanowić zamarznięte rynny, które, przy braku drożności nie zapewniają stałego odprowadzania wody z topniejącego śniegu. Woda szukając innego ujścia spływa po elewacji niszcząc ściany i stropy.
Prawidłowo dobrany i zamontowany system grzewczy skutecznie rozwiąże problem odprowadzania nadmiaru śniegu z dachu, utrzymuje drożność rynien i rur spustowych oraz zapobiega tworzeniu się sopli.
Ochrona dużych powierzchni przed śniegiem i lodem za pomocą przewodów grzejnych
Jaki system wybrać?
Do ochrony rynien i rur spustowych najlepiej sprawdzi się samoregulujący elektryczny system grzewczy oparty na przewodzie nVent RAYCHEM FroStop Black o mocy 28 W/m w śniegu/lodzie 16 W/m w powietrzu przy 5°C lub nVent RAYCHEM GM-2X o mocy 36 W/m w śniegu/lodzie stosowany do instalacji na papie bitumicznej. Systemy te utrzymują drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpieczają poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem. Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. W rynnach skrzynkowych lub korytach, może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach.
Do ochrony rynien i rur spustowych najlepiej sprawdzi się samoregulujący elektryczny system grzewczy
Do ochrony dużych powierzchni, takiej jak dachy najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to uniwersalne, stałooporowe przewody grzejne nVent RAYCHEM GM-2CW i GM-4CW, dostępne w fabrycznie zakończonych zestawach.
Ważnym elementem jest sterownik - nVent RAYCHEM EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności, zapewniający pełną automatyzację pracy. Zintegrowany system jest załączany samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych. Przez większość czasu system jest w trybie "czuwania", co umożliwia najbardziej ekonomiczne wykorzystanie systemu.
Alternatywny termostat do systemu RAYSTAT-M2
nVent RAYCHEM RAYSTAT-M2 umożliwia ekonomiczne sterowanie systemami ogrzewania rynien, podjazdów i schodów o niewielkich powierzchniach. Łatwy w montażu i obsłudze, sterownik RAYSTAT-M2 skutecznie utrzymuje powierzchnie zewnętrzne, dachy oraz rynny wolne od lodu i śniegu.