Jak wygląda montaż panelu na rąbek?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wygląda montaż panelu na rąbek?

Panel dachowy na rąbek cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Montaż takiego pokrycia dachowego może jednak sprawiać pewne kłopoty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

aktualizacja: 2020-06-02 11:26:08

Panele produkowane przez firmę Blachy Pruszyński zostały zaprojektowane tak, aby łączyły się poprzez zatrzask - bez konieczności zaginania. Produkowane na żądaną przez klienta długość, dostępne są w kilku rodzajach przetłoczeń. Producent zadbał o ułatwienia takie jak panele startowe z wyciętymi maszynowo zamkami.


Rys. 1. Panel dachowy NA RĄBEK firmy Blachy Pruszyński z wyciętymi zamkami

Podstawą do montażu każdego pokrycia dachowego jest prawidłowo wykonana podkonstrukcja, zgodna ze sztuką dekarską. Dopiero na odpowiednio przygotowanym podłożu można układać panele. Początkiem montażu jest przygotowanie i zamontowanie takich obróbek blacharskich jak pas nadrynnowy czy rynny koszowe.

Wszystkie panele powinny być montowane prostopadle do okapu. Panel należy wysunąć poza okap o 4-5 cm. Początek panelu zawinąć w ten sposób, aby zaczepiał się o listwę startową. Pamiętajmy jednak, aby zostawić tu drobną szczelinę (około 4-5 mm). Panele pod wpływem temperatury kurczą się i rozciągają.

Jeśli wszystkie elementy zostały spasowane bez pozostawienia przerw dylatacyjnych, prawdopodobnie prędzej czy później blacha na dachu nieestetycznie się pognie. Wszelkie drobne nierówności powstałe na krawędziach dachu podczas montażu paneli z powodzeniem można przykryć obróbkami blacharskimi (np. wiatrownicą).


Rys. 2. Zaginanie czoła panelu

Zwróćmy uwagę w jaki sposób przykręcane są panele do konstrukcji. Wkręty  powinny być umiejscowione na samym środku otworu montażowego. Należy je wkręcić do oporu, a następnie odkręcić o pół obrotu. W ten sposób zapewniamy swobodną pracę pokrycia i minimalizujemy ryzyko pofalowania połaci. Ważne jest, aby przymocować panele z odpowiednią siłą.


Rys. 3. Montaż panelu startowego

Panele na długości można połączyć na dwa sposoby: na zaciąg i na obcą listwę. W tego typu rozwiązaniach również jest wskazane, aby zostawić przerwę dylatacyjną.


Rys. 4. Montaż wkrętów

Rys. 5. Łączenie panelu na długości na obcą listwę

Układanie paneli powinno odbywać się naprzemiennie w takiej kolejności jak na rysunku nr 6.


Rys. 6. Układanie paneli

Odległość między miejscami połączeń powinna wynosić co najmniej 70 cm, a szerokość zakładu 25-40 cm w zależności od kąta nachylenia połaci (im mniejszy kąt tym większy zakład).

Poniżej przedstawiono w jaki sposób wyciąć zamki z dolnego panelu. Przed połączeniem należy rozbić dolny panel na zewnątrz na 1 mm.


Rys. 7. Wycięcie zamków

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje