Budowa dachu, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa dachu, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów

Dach ma na celu zarówno osłanianie domu i jego zawartości przed siłami natury, jak i ma stanowić integralną część budynku. Nie dziwne jest więc, że wybór materiałów przy budowie bądź przebudowie dachu jest bardzo istotną decyzją. Właśnie dlatego większość osób decyduje się na blachodachówkę.

aktualizacja: 2020-09-01 10:53:11

Bez względu na to czy jest to nowy dach czy wieloletni, poddany remontowi, blachodachówka jest to pokrycie lekkie, niezwykle trwałe i szczelne które idealnie nada się w obu przypadkach. Materiał ten ma wysoką odporność na korozję, promieniowanie UV, kwaśne deszcze czy wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne stąd cieszy się wieloletnią popularnością.

Również bardzo ważną kwestią dla wielu inwestorów jest to, iż blachodachówka występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Pod wpływem czasu nie traci ona koloru, oczywiście jeśli korzystamy z materiałów pochodzących ze sprawdzonego źródła np. Blachy Pruszyński. Łatwy montaż oraz przystępna cena również są dużym plusem w tym przypadku.

Forma i kolorystyka

Ważnym aspektem przy wyborze pokrycia jest wybór formy, czyli kształtu. Blachodachówkimają różne przetłoczenia, które załamują światło na różne sposoby - od tego zależy jaki efekt końcowy osiągniemy. Tu warto się kierować zasadą, że im prostsza połać tym lepiej będą wyglądały falowane przetłoczenia o wysokim profilu. Również do wyboru mamy ponadczasowe panele z rąbkiem bądź dedykowane właścicielom drewnianych domów panele dachowe REGLE od firmy Blachy Pruszyński.

Przechodząc do kolorystki, bardzo często się zdarza, że kolor dachu jest narzucony przez projekt domu. Producenci blachodachówki oferują bardzo szeroki wybór kolorów podstawowych, a także odcienie z palety RAL, tak aby każdy mógł dopasować go do własnej wizji. Warto jednak pamiętać, że kolor pokrycia powinien współgrać z elewacją budynku. Opłaca się również przewidzieć kupno nieco większej ilości materiału, ponieważ kolor dokupowanej później blachy może czasami nieco się od siebie różnić, mimo gwarancji producenta odnośnie koloru.

Blachodachówka LOARA firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka LOARA firmy Blachy Pruszyński

Powłoki

Blachodachówki są tworzone z obustronnie pokrytej cynkiem blachy stalowej pokrywanej odpowiednimi powłokami. Przy wyborze blachodachówki bardzo ważną decyzją jest wybór powłoki dekoracyjno-ochronnej. Powłokinie tylko wzmacniająblachę oraz chronią ją przed uszkodzeniami zewnętrznymi, ale również odpowiadają za kolor, fakturę i połysk. Szeroki wybór jaki zapewnia nam rynek budowlany, często może zaskoczyć licznym nazewnictwem, które warto rozszyfrować przed zakupem.

Dajmy na przykład firmę Blachy Pruszyński,która posiada w swojej ofercie powłokę PREMIUM w skład której wchodzą powłoki o różnych właściwościach PURMAT, PURLAK I PURMAX.

Czynniki na które warto zwrócić uwagę jest to, czy powłoka jest poliestrowa czy poliuretanowa. Na pierwszą z nich producent daje do 10 lat gwarancji estetycznej, na drugą zaś aż do 30 lat. Zdarza się również, że producent ma w swojej ofercie podwójną warstwą poliestrową. Nie dajmy się temu zwieść, ponieważ taka powłoka ma skłonność do pękania co prowadzi do łuszczenia się wierzchniej warstwy lakieru i narażenia rdzenia na zniszczenie.

Panel dachowy NA RĄBEK firmy Blachy Pruszyński
Panel dachowy NA RĄBEK firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka OPTIMA firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka OPTIMA firmy Blachy Pruszyński

Cięta na wymiar czy panelowa?

Wybór między blachodachówką ciętą na miarę a modułową zależy głownie od rodzaju dachu na którym chcemy położyć materiał.

Blachodachówki panelowe będą pasowały do każdego rodzaju dachu nawet na te nietypowe z wieloma dodatkami i załamaniami. Sprzedawane są jako nie za duże arkusze o takich samych wymiarach, które są od razu gotowe do użytku. Aby obliczyć ilość potrzebnego materiału do pokrycia wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni. Dużym plusem jest również to, że nie trzeba czekać na zamówiony towar - moduły są zazwyczaj dostępne od ręki. Nie ma również problemu z dokupieniem ich czy ze zwrotem do producenta.

Blachodachówka REN firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka REN firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa płaska firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa płaska firmy Blachy Pruszyński

Blachodachówki są również dostępne w formie ciętej na wymiar. Tę opcję poleca się przy dachach prostych, jedno czy dwu spadowych. Ilość potrzebnego materiału jest wyliczana w programie komputerowym, a następnie blachodachówka jest docinana pod wymiar. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu montaż jest szybki i bezproblemowy.

Sprawdzony producent

Bardzo ważne jest aby materiały do budowy naszego dachu kupować u sprawdzonych producentów, nie dajmy się skusić niskim ceną, lokalnych sprzedawców. Takie firmy nie gwarantują nam produktów najwyższej jakości, też rzadko kiedy przyjmują reklamację. Dlatego warto korzystać z usług renomowanych producentów takich jak Blachy Pruszyński, gdzie mamy gwarancję najlepszej jakości, wszystkie materiały przechodzą testy jakości w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych.

Również Zakładowa Kontrola Produkcji na bieżąco monitoruje jakość materiałów. Blachy Pruszyński oferują również do wszystkich blachodachówek wszelkiego rodzaju akcesoria i dodatki niezbędne przy montażu takie jak: wkręty,gąsiory, taśmy uszczelniające, farby zaprawkowe, blachy płaskie, a nawet systemy rynnowe.

Firma uznaje prawie wszystkie reklamacje, o ile dach został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Aby gwarancja została uznana należy spełnić odpowiednie warunki, dlatego czytajmy uważnie wszystkie dokumenty, które otrzymujemy podczas zakupu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje