Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Dopłaty do pomp ciepła
Kredyt z dotacją WFOŚiGW w formie częściowej spłaty kapitału jest przeznaczony na realizację zadań dotyczących ograniczenia niskiej emisji i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (tylko wybrane województwa w których WFOŚiGW wypłaca dofinansowanie).

Jak uzyskać ceglany efekt na ścianach już wzniesionych?
Karol Brożyna Sales Manager Poland Vandersanden radzi: Nawet w przypadku ścian, gdzie zastosowanie cegły wydaje się niemożliwe, nie trzeba rezygnować z murowanego efektu czy tow kwestii elewacji, czy wnętrza. W tym celu stworzyliśmy płytki ręcznie formowane, które powstają poprzez odcięcie lica od oryginalnej cegły.

Jakie są zalety zastosowania grzejników kanałowych? Jakie są sposoby regulacji takich grzejników?
Eliza Mrzygłód Specjalista ds. ogrzewnictwa VERANO radzi: W pomieszczeniu, w którym udział przegród przeszklonych jest bardzo duży, doskonałym źródłem ciepła jest grzejnik kanałowy konwektorowy. Jest on stosowany zarówno do ogrzewania eleganckich, przestronnych pomieszczeń w budownictwie mieszkalnym, użyteczności publicznej, jak również tam, gdzie zależy nam na zapewnieniu optymalnej temperatury, zachowaniu charakteru oraz estetyki wnętrza i jego funkcjonalności. Jest to bardzo dyskretny sposób ogrzewania pomieszczenia gdyż jedynym widocznym elementem jest estetyczna kratka wkomponowana w podłogę.

Ogrzewanie podłogowe w pigułce
Podczas wyboru ogrzewania płaszczyznowego należy sprawdzić możliwość jego zastosowania w danym rozwiązaniu architektonicznym (konstrukcja i nośność stropów, docelowa grubość wylewek, zastosowane okładziny posadzkowe).

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?
Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być to, że ma zapewniać ciepło w naszym domu. Jednak w XXI wieku stawiamy nie tylko na funkcjonalność, ale i design. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne cechuje efektowna forma, co nie musi wykluczać ich podstawowej funkcji. Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny i nie popełnić błędu w doborze mocy grzewczej – radzi ekspert Purmo.

Panele podłogowe - kilka zasad dobrego wyboru
Gdy odbieramy klucze do wymarzonego mieszkania lub po długich przygotowaniach rozpoczynamy upragniony remont, najczęściej w pierwszej kolejności myślimy o kolorze ścian, fakturze mebli czy wystroju kuchni. Tymczasem planowanie przestrzeni warto zacząć od podstawy, czyli od podłogi. Jak zatem wybrać dobre materiały podłogowe/panele podłogowe, by być zadowolonym?

Wyrównywanie podłoża za pomocą masy samopoziomującej
Wszędzie tam, gdzie podłoże o dużej powierzchni musi być wyrównane, optymalnym produktem, który idealnie sprawdzi się w takich warunkach, jest masa samopoziomująca. Stanowi doskonałe podłoże pod okładziny ceramiczne XXL, wykładziny PCV czy linoleum.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do łazienki?
Zakup mebli łazienkowych to inwestycja na lata. Oprócz walorów estetycznych, czyli aspektu co się nam podoba, warto wziąć pod uwagę również kwestie użytkowe: wielkość mebli, konstrukcję (stojące, podwieszane), materiał, udogodnienia funkcjonalne. Firma Antado przygotowała specjalny przewodnik po kluczowych cechach mebli łazienkowych.

Jaki kupić styropian, żeby być pewnym oszczędności na ogrzewaniu?
Ciepło w domu zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata, a do tego niskie koszty ogrzewania to marzenie niemal każdego racjonalnie myślącego właściciela domu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To opłacalna inwestycja, która szybko się zwraca.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe - co wybrać?
Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana część domu. To tutaj toczy się życie rodziny, tu przyjmujemy gości i spędzamy większość wolnego czasu. Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia tej przestrzeni jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się klimakonwektory?
Zagadnienie najbardziej korzystnego sposobu montażu klimakonwektorów porusza Robert Skomorowski - Kierownik Produktu Grzejniki specjalne - Rettig Heating Sp. z o.o.

Ekspert radzi: jak uniknąć wpadek podczas pracy z klinkierem?
Fasada stanowi reprezentacyjną część budynku i jest swoistą wizytówką każdego domu. Pełni dwie podstawowe funkcje - estetyczną, zachęcając do wejścia do środka i ochronną, zapewniając mieszkańcom bezpieczne schronienie. Elewacja z cegły klinkierowej, jak żadna inna, dodaje budynkowi elegancji i oryginalności, jednak narażona na nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, z czasem może stracić na wyglądzie i szczelności. Jak uchronić mur przed nieestetycznymi zaciekami i pęknięciami oraz zapewnić im atrakcyjny wygląd na długie lata, podpowiada Tomasz Witczak, ekspert firmy Sopro.

Układanie kostki brukowej metodą drenażową: dobieramy fugi
Spoinowanie z użyciem zapraw fugowych wodoprzepuszczalnych możliwe jest w obszarach o lekkim i średnim obciążeniu ruchem, takich jak ciągi piesze, podjazdy do posesji czy miejsca parkingowe na prywatnych posesjach. Tego typu zaprawy sprawdzą się także w budownictwie ogrodowym oraz na tarasach i balkonach.

W jaki sposób zagospodarować otoczenie domu, aby poprawić standard energetyczny budynku?
Dr inż. Szymon Firląg Instytut Budynków Pasywnych przy NAPE, Politechnika Warszawska,ekspert projektu "Dom energooszczędny – to się opłaca!" fundacji "Ziemia i Ludzie" radzi: Otoczenie budynku energooszczędnego może mieć wpływ na jego charakterystykę energetyczną i komfort użytkowania. Bardzo ważnym elementem bilansu energetycznego są zyski ciepła od promieniowania słonecznego.

Spoinowanie kostki brukowej zaprawą jednoskładnikową
Wybór sposobu spoinowania zależy od obciążeń oddziałujących na górne warstwy okładziny. W przypadku takich miejsc jak tarasy, ścieżki ogrodowe najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest użycie jednoskładnikowej zaprawy do spoinowania kostki brukowej. Zaletą tego produktu jest odporność na czynniki atmosferyczne oraz fakt, iż produkt jest natychmiast gotowy do użycia.