Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
Pustaki są jednym z najbardziej popularnych materiałów do budowy domu. Łączą zalety materiału, z którego można postawić budynek stosunkowo szybko, z ceną konkurencyjną w porównaniu do innych stosowanych obecnie technologii. Już na etapie kosztorysu rodzi się jednak pytanie, jak obliczyć ilość bloczków (pustaków) koniecznych do budowy domu.

Co to jest fasada aluminiowo-szklana?
Fasada aluminiowo-szklana to rodzaj elewacji zewnętrznej budynku lub element dachu, w których – jak sama nazwa wskazuje - głównymi elementami konstrukcyjnymi są aluminium i szkło. Panele szklane, są mocowane do aluminiowych fasad słupowo-ryglowych budynku, tworząc przezroczystą powierzchnię zewnętrzną. Fasady aluminiowo-szklane są coraz popularniejsze w nowoczesnej architekturze ze względu na swoje estetyczne i funkcjonalne właściwości.

Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz?
Rozwój polskiej branży stolarki okiennej od kilku lat napędzany jest zwiększającą się sprzedażą eksportową. Polskim producentom udaje się podbijać kolejne rynki, jednak niektóre z nich opierają się masowemu importowi okien z Polski z powodu różnic kulturowych i technicznych. Przykładem mogą być rynki brytyjski i skandynawskie, które preferują okna otwierane na zewnątrz. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie ma szereg zalet, które zaczynają zdobywać uznanie także wśród polskich odbiorców.

Rozwiązania systemowe pomp ciepła STIEBEL ELTRON
W dzisiejszych czasach, kiedy rosnące koszty energii i ochrona środowiska są na pierwszym miejscu, coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywne systemy ogrzewania. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są pompy ciepła. Firma STIEBEL ELTRON od 45 lat rozwija zrównoważoną technologię pomp ciepła, które nie tylko zapewniają niezawodne działanie, ale również pozwalają oszczędzać energię.

Systemy rekuperacyjne Lossnay firmy Mitsubishi Electric
W ostatnim czasie temat smogu i jakości powietrza wiąże się z niesłabnącą "popularnością". Ma to związek z faktem, że Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Bardzo zła jakość powietrza zewnętrznego prowadzi do wielu poważnych schorzeń układu oddechowego.

Program Czyste Powietrze - wymiana okien z dofinansowaniem
Program Czyste Powietrze stanowi doskonałą możliwość przeprowadzenia termomodernizacji domu. Dofinansowania oferowane w ramach tego programu sięgają nawet 135 tysięcy złotych. Przeznaczenie tych środków na zakup i montaż okien o wysokiej izolacyjności cieplnej jest jednym z wielu możliwych zastosowań. Dzięki nowym oknom, które skutecznie redukują ucieczkę ciepła, możliwe jest istotne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Gniazdka i łączniki - funkcjonalna wisienka na torcie
Wybór odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego, takiego jak gniazdka i łączniki, może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności Twojego domu. Seria Simon 55, oferowana przez firmę Kontakt-Simon, jest doskonałym rozwiązaniem dla poszukujących wysokiej jakości produktów, które doskonale wpasują się w ich potrzeby i gust.

Jak wygląda łazienka zgodna z obecnie obowiązującymi trendami?
Trendy aranżacji wnętrz wciąż się zmieniają. Nie omija to również przestrzeni łazienki. Jakie łazienkowe trendy zdecydowanie wyróżnią się na tle innych? Przeczytaj i zainspiruj się!

Tani remont łazienki - 10 pomysłów na odświeżenie wnętrza niewielkim kosztem
Remont łazienki nie musi być równoznaczny z wysokimi kosztami. Nie da się ukryć, że ceny materiałów wykończeniowych, a także usług wykonawców poszły w górę – znamy jednak sposoby na to, by metamorfoza wnętrza była przyjazna dla portfela, a efekty spektakularne. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą odświeżyć to pomieszczenie, nie nadwyrężając domowego budżetu.

Jak wybrać okno do łazienki lub kuchni?
Często pomijamy aspekty estetyczne i właściwości przeszkleń przy wyborze okien do salonu lub sypialni, zapominając jednocześnie o odpowiednim doborze okien do łazienek i kuchni. Niestety, nieprawidłowe decyzje w tej kwestii mają negatywny wpływ na wystrój i funkcjonalność tych pomieszczeń. Jak więc powinno się wybierać okna do kuchni i łazienki? Na to pytanie udziela odpowiedzi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Program Mój Prąd 5.0. Wysokość dotacji i rodzaje inwestycji
Piąta edycja programu Mój Prąd ruszyła 22 kwietna 2023 r. Zainteresowanie programem jest bardzo duże - budżet 955 milionów zł może wystarczyć tylko na kilka miesięcy. Istniejący od 2019 roku program uległ dużym zmianom, obecnie jest skomplikowany. Dotychczasowy program finansujący panele fotowoltaiczne i magazyn energii oraz ich sposób zarządzania poszerzony został o pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalna kwota dotacji sięga 58 tys. zł dla jednego punktu poboru mocy. Dotacje z programu Mój Prąd 5.0 pokrywają połowę kosztów inwestycji - tylko do wyznaczonych limitów.

Dlaczego nie warto rezygnować z gazowego kotła kondensacyjnego?
Gazowy kocioł kondensacyjny to pewne i tanie rozwiązanie. Z punktu widzenia ekonomiki, kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych, kocioł gazowy jest rozwiązaniem niemalże 5-krotnie tańszym niż instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką.

Energooszczędność domów szkieletowych. Jak dach może wpłynąć na temperaturę w budynku?
Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Są lekkie, ale jednocześnie trwałe i pozwalają na szybką oraz tańszą realizację inwestycji. Szczególnie dużą uwagę przyciąga kwestia energooszczędności, bo dzięki charakterystyce drewna, z którego powstają, konstrukcja zarówno szybko ochładza się, jak i nagrzewa. Z tego powodu kluczowa jest odpowiednia izolacja, która wesprze budynek w utrzymaniu konkretnej temperatury. Szczególnie istotną rolę pełni dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła.