Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

4 klasy ochronności przed porażeniem elektrycznym
Wyróżnia się cztery klasy ochronności przed porażeniem elektrycznym. To umowne oznaczenie cech urządzeń elektrycznych i elektrotechnicznych z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej.

Gdzie montować łączniki i gniazda elektryczne?
Łączniki powinny być zamontowane tak, aby trafiać na nie intuicyjnie. Przeważnie umieszcza się je wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie ściany co klamka drzwi, około 140 cm nad poziomem podłogi.

Czym są kody IP na osprzęcie elektycznym?
Na oprawach oświetleniowych i osprzęcie umieszczony jest dwucyfrowy kod IP.

Jakie są typy gniazdek elektrycznych?
Gniazda występują w wariancie natynkowym, wtynkowym, oraz spotykanym najczęściej - podtynkowym. Mocuje się je na wkręty bądź zaczepy rozpierające. Najpopularniejsze są gniazda pojedyncze, przeznaczone dla jednego odbiornika, ale bez problemu kupimy też modele podwójne, potrójne, a nawet poczwórne.

Jakie rodzaje łączników elektrycznych się stosuje?
Łączniki wykorzystuje się nie tylko do włączania lub wyłączania światła, ale także do sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, żaluzjami czy markizami.

Czym jest osprzęt elektroinstalacyjny?
To wszystkie elementy, które służą do obsługi urządzeń elektrycznych.

Jak rozprowadzać przewody elektryczne?
Odpowiednie ułożenie przewodów elektrycznych pozwoli uniknąć uszkodzenia instalacji np. przy remoncie. Ważny jest również dobór materiału, z których wykonane są przewody.

Dlaczego stosuje się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
Bezpieczniki chroniące obwód elektryczny przed skutkami zwarcia lub przeciążenia to wyłączniki nadmiarowo-prądowe, chroniące odbiorniki szczególnie wrażliwe na chwilowe skoki napięcia wielokrotnie przekraczające wartość nominalną 230 V.

Czy z oprawami LED możemy zaoszczędzieć energię?
Tak! Dzięki kalkulatorowi oszczędności energii oprawy oświetleniowej Ledvance w mgnieniu oka znajdziemy odpowiedni zamiennik LED. Zastąp tradycyjne oświetlenie energooszczędnymi oprawami LED i oszczędzaj!

Jak dobrać osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne?
Rozmaitość domowych urządzeń elektrycznych, telekomunikacyjnych i oświetlenia powoduje, że we współcześnie wznoszonych budynkach trzeba mądrze zaprojektować i ułożyć odpowiednią instalację elektryczną i teletechniczną, a następnie dobrać do niej estetyczny osprzęt.

Dlaczego warto zamontować włączniki LIVOLO?
Szlachetny charakter szkła i najwyższa jakość wykonania doskonale podkreśla walory każdego wnętrza a minimalistyczny styl dodaje dyskretnej elegancji.

Karlik: Jak zaplanować oświetlenie w pokoju dziecka?
Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest równie istotną kwestią jak wybór kolorów czy dodatków. Natężenie światła i rozmieszczenie jego źródeł ma wpływ na panującą aurę w każdym pomieszczeniu. Dziecko będzie potrzebować innego światła do nauki, zabawy oraz tuż przed snem. Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w pokoju dziecka i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka wskazówek.

Karlik: Jak używać regulatora oświetlenia?
Ściemniacz przeznaczony jest do sterowania natężeniem oświetlenia lamp wyposażonych w żarówki tradycyjne lub halogenowe na napięcie 230V lub żarówki niskonapięciowe 12V (24V) poprzez transformator konwencjonalny lub elektroniczny do współpracy ze ściemniaczami oświetlenia. Załączenie lub wyłączenie oświetlenia następuje poprzez krótkie naciśnięcie górnej części klawisza ściemniacza (załączenie: "+") lub dolnej części klawisza ściemniacza (wyłączenie: "-").

Montaż łączników
Nasze łączniki są bardzo proste w montażu, część z nich posiada zaciski bezgwitnowe - gdzie przewód montowany jest tylko poprzez jego wciśnięcie do zacisku albo gwintowe poprzez jego przykręcenie.

Funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów komputerowych i RTV w domu - tylko z Ospel
Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez całej gamy urządzeń elektronicznych. Statystyki pokazują wręcz, że w większości polskich gospodarstw domowych znajduje się przynajmniej jeden telewizor i komputer, a przy tym wiele innych sprzętów segmentu RTV. Aby móc wygodnie korzystać z każdego urządzenia konieczna jest nie tylko starannie zaplanowana instalacja, ale także funkcjonalnie rozmieszczony osprzęt elektryczny: gniazda wtykowe, antenowe i teleinformatyczne. Wszystkie niezbędne elementy znaleźć można w kolekcji SONATA firmy Ospel.