Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dlaczego stosuje się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?

Bezpieczniki chroniące obwód elektryczny przed skutkami zwarcia lub przeciążenia to wyłączniki nadmiarowo-prądowe, chroniące odbiorniki szczególnie wrażliwe na chwilowe skoki napięcia wielokrotnie przekraczające wartość nominalną 230 V.

Dlaczego stosuje się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?
NOARK Electric Komponenty elektryczne niskonapięciowe do instalacji elektrycznych
www.noark-electric.pl
NOARK Electric Komponenty elektryczne niskonapięciowe do instalacji elektrycznych
Dane kontaktowe:
785 765 825
Romana Maya 1, 61-371 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Charakterystykę prądowo-czasową oznacza się literami B, C lub D i dobiera w zależności od tzw. prądu rozruchu odbiorników:

  • o charakterystyce B – do oświetlenia i urządzeń grzewczych,
  • o charakterystyce C – do silników i transformatorów, ponieważ takie wyłączniki pozwalają na pobór znacznie wyższego prądu rozruchowego przez krótki czas,
  • o charakterystyce D – do silników elektrycznych o szczególnie trudnym rozruchu (takich, które startują pod obciążeniem np., w pompach hydroforowych).

Skoki te wywołane są głównie wyładowaniami atmosferycznymi. Zabezpieczenia takie powinny być stosowane szczególnie w obwodach zasilających komputer i inne urządzenia elektroniczne.

Standardowo w domu montowany jest w rozdzielnicy głównej ogranicznik przeciwprzepięciowy dla całej instalacji, a bezpośrednio przy urządzeniach elektronicznych instalowane są tzw. listwy przeciwprzepięciowe. Charakteryzują je dwa parametry: prąd nominalny i charakterystyka prądowo-czasowa.

Po zadziałaniu ogranicznika należy go wymienić, co sygnalizuje zmiana barwy w okienku kontrolnym.

opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: NOARK Electric