Jaką funkcję pełnią wyłączniki nadmiarowo-prądowe w instalacji elektrycznej?
Wyłącznik nadmiarowo-prądowy to niezbędny element nowoczesnej instalacji elektrycznej w każdym budynku. Zabezpiecza przed skutkami nagłych awarii, zwarć i przeciążeń urządzeń elektrycznych, a także zapewnia dłuższą żywotność instalacji.
By wyłącznik nadmiarowo-prądowy spełniał swoje zadanie, powinien cechować się odpowiednio wysoką czułością, szybkością działania, precyzją i zachowaniem swoich właściwości przy wielokrotnym użyciu.
Rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych w instalacjach domowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych. Do instalacji mieszkalnych polecane są wyłączniki o charakterystyce wyłączania B, w których wyzwalacz przeciążeniowy nastawiony jest na 1,13-1,45 krotność prądu znamionowego.
Przykładem takiego urządzenia jak modułowy wyłącznik SZ200 z oferty ABB, zgodny z normą IEC/EN 60898-1, o maksymalnej zdolności wyłączenia 6 kA. Urządzenie zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o charakterystyce instalacji domowych i podłączonych do niej urządzeń.
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB - wygodny montaż, bezpieczeństwo użytkowania i niezawodność działania
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB wyróżniają się dużą wygodą podczas instalacji i użytkowania. Urządzenia są bowiem wyposażone w cylindryczne, podwójne zaciski do podłączenia szyn mostkujących i przewodów (o przekroju 35 mm2, 25 mm2 i 10 mm2), co zwiększa bezpieczeństwo podczas montażu i demontażu.
Wyłącznik można w prosty sposób wymienić z listwy DIN - bez konieczności wykorzystania narzędzi i odkręcania. Ponadto śruby zabezpieczono przed wypadaniem.
Wyłącznik nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB to nowoczesne urządzenie zabezpieczające, które nie tylko chroni instalację, ale jest także bezpieczne w obsłudze dla każdego użytkownika za sprawą osłony IP 20, która spełnia restrykcyjne normy, zgodnie z PN EN 60898-1.
Wyłącznik SZ200 ABB wyposażono także we wskazanie rzeczywistej pozycji położenia styków (CPI). W łatwy sposób można, więc sprawdzić, czy urządzenie jest włączone (ustawione na ON lub OFF). Takie rozwiązanie usprawnia pracę i zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas prac konserwacyjnych.
Wysoka jakość i trwałość wyłączników ABB z linii SZ200
Wybierając wyłącznik nadmiarowo-prądowy warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i staranność wykonania, co przekłada się na czułość i niezawodność działania urządzenia, nawet przy wielokrotnym użyciu.
Niezawodność mechaniczna wyłącznika do 20.000 operacji
Niezawodność mechaniczna wyłącznika nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB wynosi aż 20 tys. operacji. To daje pewność, że urządzenie będzie skutecznie chroniło obwód elektryczny przez lata.
Proekologiczny proces produkcyjny wyłączników
Co więcej, wyłączniki ABB z linii SZ200 zostały wyprodukowane w zgodzie z dbałością o środowisko. Nowa generacja materiału, jakim jest termoplast, gwarantuje nie tylko stabilność wyłączników, ale także zapewnia ich recykling.
W procesie produkcji wyeliminowano też halogeny, które zanieczyszczają środowisko. Wysoka jakość wykonania przekłada się także na sprawną konserwację i wymianę wyłączników.
Laserowy nadruk danych na obudowie wyłączników
Wszystkie dane na urządzeniach z linii SZ200 drukowane są techniką laserową. Dzięki temu druk jest odporny na otarcia, podrapania czy działanie rozpuszczalników, a urządzenie można łatwo zidentyfikować, nawet po latach długiego działania.
Akcesoria zwiększające funkcjonalność modułowych wyłączników nadmiarowo-prądowych SZ200 ABB
- Funkcjonalność modułowego wyłącznika SZ200 ABB można łatwo zwiększyć, wykorzystując dowolne akcesoria. Urządzenie współpracuje ze stykami pomocniczymi i sygnalizacyjnymi, dzięki którym w łatwy sposób można zyskać możliwość zdalnego sygnalizowania działania wyłącznika nadmiarowo-prądowego.
- Z kolei, wyzwalacze napięciowe mogą zdalnie wyzwolić urządzenie, gdy spada napięcie.
- Wyłączniki z linii SZ200 można także wyposażyć w automatyczną jednostkę zamykającą do resetowania do pozycji spoczynkowej.
Źródło i zdjęcia: ABB