PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Instalacje elektryczne

Jaka jest rola wyłączników nadmiarowo-prądowych w domowej instalacji elektrycznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Istotnym elementem systemu chroniącego instalację elektryczną i podłączone do niej odbiorniki jest wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Jego właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla użytkowania instalacji i tego, czy nie zostanie ona uszkodzona przez zwarcie lub przeciążenie. Jakie zabezpieczenie wybrać do mieszkań lub domów? Warto postawić na sprawdzony wyłącznik nadmiarowo-prądowe SZ200 od ABB.

Jaką funkcję pełnią wyłączniki nadmiarowo-prądowe w instalacji elektrycznej?

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy to niezbędny element nowoczesnej instalacji elektrycznej w każdym budynku. Zabezpiecza przed skutkami nagłych awarii, zwarć i przeciążeń urządzeń elektrycznych, a także zapewnia dłuższą żywotność instalacji.

By wyłącznik nadmiarowo-prądowy spełniał swoje zadanie, powinien cechować się odpowiednio wysoką czułością, szybkością działania, precyzją i zachowaniem swoich właściwości przy wielokrotnym użyciu.

Rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych w instalacjach domowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje wyłączników nadmiarowo-prądowych. Do instalacji mieszkalnych polecane są wyłączniki o charakterystyce wyłączania B, w których wyzwalacz przeciążeniowy nastawiony jest na 1,13-1,45 krotność prądu znamionowego.

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB o charakterystyce wyłączania B
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB o charakterystyce wyłączania B

Przykładem takiego urządzenia jak modułowy wyłącznik SZ200 z oferty ABB, zgodny z normą IEC/EN 60898-1, o maksymalnej zdolności wyłączenia 6 kA. Urządzenie zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o charakterystyce instalacji domowych i podłączonych do niej urządzeń.

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB - wygodny montaż, bezpieczeństwo użytkowania i niezawodność działania

Wyłączniki nadmiarowo-prądowe SZ200 ABB wyróżniają się dużą wygodą podczas instalacji i użytkowania. Urządzenia są bowiem wyposażone w cylindryczne, podwójne zaciski do podłączenia szyn mostkujących i przewodów (o przekroju 35 mm2, 25 mm2 i 10 mm2), co zwiększa bezpieczeństwo podczas montażu i demontażu.

Wyłącznik można w prosty sposób wymienić z listwy DIN - bez konieczności wykorzystania narzędzi i odkręcania. Ponadto śruby zabezpieczono przed wypadaniem.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB to nowoczesne urządzenie zabezpieczające, które nie tylko chroni instalację, ale jest także bezpieczne w obsłudze dla każdego użytkownika za sprawą osłony IP 20, która spełnia restrykcyjne normy, zgodnie z PN EN 60898-1.

Wyłącznik SZ200 ABB wyposażono także we wskazanie rzeczywistej pozycji położenia styków (CPI). W łatwy sposób można, więc sprawdzić, czy urządzenie jest włączone (ustawione na ON lub OFF). Takie rozwiązanie usprawnia pracę i zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas prac konserwacyjnych.

Wysoka jakość i trwałość wyłączników ABB z linii SZ200

Wybierając wyłącznik nadmiarowo-prądowy warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i staranność wykonania, co przekłada się na czułość i niezawodność działania urządzenia, nawet przy wielokrotnym użyciu.

Niezawodność mechaniczna wyłącznika do 20.000 operacji

Niezawodność mechaniczna wyłącznika nadmiarowo-prądowego SZ200 ABB wynosi aż 20 tys. operacji. To daje pewność, że urządzenie będzie skutecznie chroniło obwód elektryczny przez lata.

Proekologiczny proces produkcyjny wyłączników

Co więcej, wyłączniki ABB z linii SZ200 zostały wyprodukowane w zgodzie z dbałością o środowisko. Nowa generacja materiału, jakim jest termoplast, gwarantuje nie tylko stabilność wyłączników, ale także zapewnia ich recykling.

W procesie produkcji wyeliminowano też halogeny, które zanieczyszczają środowisko. Wysoka jakość wykonania przekłada się także na sprawną konserwację i wymianę wyłączników.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Laserowy nadruk danych na obudowie wyłączników

Wszystkie dane na urządzeniach z linii SZ200 drukowane są techniką laserową. Dzięki temu druk jest odporny na otarcia, podrapania czy działanie rozpuszczalników, a urządzenie można łatwo zidentyfikować, nawet po latach długiego działania.

Akcesoria zwiększające funkcjonalność modułowych wyłączników nadmiarowo-prądowych SZ200 ABB

  • Funkcjonalność modułowego wyłącznika SZ200 ABB można łatwo zwiększyć, wykorzystując dowolne akcesoria. Urządzenie współpracuje ze stykami pomocniczymi i sygnalizacyjnymi, dzięki którym w łatwy sposób można zyskać możliwość zdalnego sygnalizowania działania wyłącznika nadmiarowo-prądowego.
  • Z kolei, wyzwalacze napięciowe mogą zdalnie wyzwolić urządzenie, gdy spada napięcie.
  • Wyłączniki z linii SZ200 można także wyposażyć w automatyczną jednostkę zamykającą do resetowania do pozycji spoczynkowej.

Źródło i zdjęcia: ABB

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum