Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak optymalnie dobrać powietrzną pompę ciepła?
Podejmując temat dopasowania powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze fakt, że jej działanie uzależnione jest od warunków zewnętrznych. Co należy wziąć pod uwagę?

Nowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Kermi
W każdym budynku i pomieszczeniu znajdują się duże powierzchnie posadzki oraz ścian. Warto je wykorzystać i przystosować w miarę potrzeb do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni użytkowej. Taki system jest oparty o podobne elementy, które tworzą podbudowę, transportują czynnik rozpraszają energię oraz umożliwiają podłączenie i wyregulowanie obiegów.

Trwałość systemu pompy ciepła, a hydraulika
Przyszli właściciele już na etapie projektowania domu stoją przed wyborem sposobu ogrzewania budynku. Przyglądając się bliżej konkretnym urządzeniom, szczególną uwagę należy zwrócić na ich żywotność. Powstała instalacja ma być przecież jak najbardziej trwała i niezawodna.

Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?
Pompy ciepła korzystające z dobrodziejstw natury dostarczają energię do ogrzania domu oraz wody taniej niż inne źródła energii. Żeby jednak były oszczędne w eksploatacji potrzebne będzie spełnienie kilku warunków.

Dla kogo pompa ciepła?
Ekologiczne systemy grzewcze stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularność urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii nie wynika jedynie z większej troski o środowisko naturalne. Wybór tego rozwiązania może być podyktowany różnymi potrzebami.

Wentylacja i rekuperacja pomieszczeń - dlaczego warto?
We właściwie wentylowanych pomieszczeniach nie tylko lepiej się pracuje, ale też odpoczywa. Stworzony w ten sposób mikroklimat sprzyja dobremu zdrowiu. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego lub zaostrzenia już istniejących schorzeń, m.in. astmy czy alergii.

Jakie są zalety ogrzewania kanałowego?
Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie podłogowe cechuje duża bezwładność cieplna, natomiast znacznie bardziej sterowalne grzejniki ścienne wymagają wygospodarowania na nie miejsca na ścianach.

Jakie korzyści płyną ze współpracy pompy ciepła i paneli PV w jednej instalacji grzewczej?
Przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków są obecnie skonstruowane w taki sposób, aby zachęcić inwestorów do jak najpełniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Dlaczego pompy ciepła są tanie w eksploatacji?
Odpowiedź eksperta: Pompy ciepła to urządzenia pełniące głównie funkcje grzewcze, choć w ostatnim czasie wykorzystuje się je również do chłodzenia. Aby dostarczać ciepło do obiektu potrzebna jest energia cieplna. Większość energii w urządzeniach grzewczych pochodzi ze spalania paliw kopalnych: gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla lub przetwarzania energii elektrycznej w energię cieplną. Za te wszystkie paliwa trzeba płacić w zależności od zużycia.

Jakie są zalety nowoczesnych kotłów na pellet?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesny kocioł na pellet to przede wszystkim wyższa niż w przypadku klasycznego kotła na węgiel sprawność. Wyższa sprawność kotła oznacza dla użytkownika maksymalne wykorzystanie spalanego paliwa, a tym samym niższe koszty ogrzewania. Najlepsze urządzenia osiągają sprawność do 97%.

Kiedy warto rozważyć zastosowanie przepływowych podgrzewaczy elektrycznych?
Odpowiedź eksperta: Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Jak podgrzewać ciepłą wodę - podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?
Odpowiedź eksperta: To jedno z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przy zakupie podgrzewacza.

Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?
Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie elektryczne przez wiele osób uważane jest za drogie i faktycznie, biorąc pod uwagę sam koszt eksploatacji w droższej taryfie może się tak wydawać.

Wymiana starego kotła gazowego na kondensacyjny. Jakie zmiany czekają instalację?
Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i finansowego punktu widzenia. Decydując się na zmianę urządzenia, konieczne będzie jednak wykonanie kilku niezbędnych modyfikacji, aby nowy kocioł pracował prawidłowo i wydajnie.