Jak konserwować panele fotowoltaiczne?

Wydawać by się mogło, że spośród odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne uchodzą za niemal bezobsługowe i wymagają mało uwagi. Jednak nie do końca tak to wygląda. Jest kilka czynników o które warto zadbać, aby nie martwić się o spadek efektywności systemu.

Jak konserwować panele fotowoltaiczne?
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Odnawialne źródła energii
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Za instalacjami przemawia przede wszystkim wygoda oraz czynniki ekologiczne i ekonomiczne. Wyprodukowaną “czystą” energię można wykorzystać na bieżące potrzeby gospodarstwa, a nadwyżki sprzedać do lokalnego zakładu energetycznego.

Choć te systemy są mało awaryjne i praktycznie bezobsługowe, warto o nie zadbać, aby nie traciły swojej wydajności.

Czyścić zabrudzenia paneli PV, czy nie?

Osoby, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, zwykle są informowane przez firmy instalatorskie o braku ekonomicznego uzasadnienia dla czyszczenia modułów. Nieczystości mogą przecież zostać usunięte przez padający deszcz czy topniejący śnieg. Ale nawet niewielkie zabrudzenie może się nawarstwiać przez lata. Duży wpływ ma na to samo otoczenie, np. położenie domu w pobliżu parku lub lasu. Naniesiona warstwa pyłów czy pozostałości po rozkładających się liściach wpływa na wysokość strat w produkcji energii.

Na rynku niemieckim, gdzie liczba instalacji jest znacznie większa niż Polsce, przeprowadzono badania z których wynika, że zabrudzenie modułów przekłada się na zmniejszenie produkcji energii od 6% do 8%. Różnice mogą być jednak wyższe i wynikać z charakterystyki środowiska, np. pory roku, zapylenia lub położenia i kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.

Od samego początku eksploatacji instalacji fotowoltaicznej dobrze jest się przyglądać procesowi spływu zabrudzeń na dole ram modułów. Im wyższy kąt montażu modułów, tym intensywniej będzie zmywana szyba ochronna. Przy małym kącie może nastąpić narastanie zabrudzenia na dole ramy modułu i tworzenie się niewielkiego osadu o szerokości ok. 2 cm. Nie zablokuje to co prawda promieniowania słonecznego, ale zostaną zasłonięte cele w modułach krystalicznych, mogą aktywować się diody obejściowe, co wyłączy panel z produkcji prądu.

Warto też sprawdzać jak często dochodzi do trwałych zabrudzeń powierzchni szyb całego modułu. W małych instalacjach nawet niewielkie plamy obniżą generację energii o kilka procent.

Znaczenie otoczenia paneli PV dla ich wydajności

Straty w produkcji energii mogą również wynikać także z powodu wysokości roślin w otoczeniu instalacji. Panele mogą być zamontowane na ustawionych na ziemi specjalnych stelażach, dlatego bardzo ważne jest regularne podkaszanie traw czy podcinanie krzaków oraz drzew w ich pobliżu.

Dla instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach problemem mogą być wysokie drzewa, które jeszcze w czasie instalacji modułów były niewielkie, jednak z czasem znacznie się rozrosły. Na wielkość zacienienia wpływają również takie czynniki jak szerokość geograficzna, na jakiej została zamontowana instalacja, kąt cienia, jaki powstaje na modułach fotowoltaicznych oraz kąt ułożenia modułów względem ziemi.

Trzeba pamiętać, że kąt zacienienia mierzony jest między obiektem zacieniającym, np. drzewa czy domy w otoczeniu, zacienianą częścią modułu a powierzchnią ziemi. Przyglądając się procesowi montażu instalacji fotowoltaicznych, rzadko prowadzi się analizy zacienienia, co wynika głównie z braku świadomości znaczenia takiej analizy zarówno wśród firm monterskich, jak i inwestorów. Znaczenie tu ma wysoka cena zaawansowanych programów do symulacji.

źródło i zdjęcia: BDR Thermea Poland