Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Paroc
Paroc: Ocieplanie nowych i termomodernizacja istniejących poddaszy nieużytkowych
Poddasze nieużytkowe zazwyczaj służy jako strych, czasami nie jest wykorzystywane w ogóle, ale praktycznie zawsze wymaga odpowiedniej izolacji termicznej. Straty ciepła przez nieocieplony strop nad ostatnią kondygnacją mieszkalną mogą być znaczące – typowe konstrukcje gęstożebrowe, żelbetowe czy monolityczne posiadają zazwyczaj wysoki współczynnik przenikania ciepła U. O czym więc warto pamiętać, ocieplając lub termomodernizując poddasze nieużytkowe?
Paroc
Paroc: Krok po kroku: ocieplanie podłóg, ścian i dachu na poddaszu użytkowym
Ocieplenie dachu skośnego stanowi dla fachowców prawdziwy test wiedzy i umiejętności. Jakość wykonania tego typu konstrukcji przekłada się bezpośrednio na wiele aspektów związanych z eksploatacją – od efektywności energetycznej, przez standard akustyczny, aż po zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Szczególnie, jeśli mówimy o przestrzeni pełniącej funkcje dodatkowych pomieszczeń. Na co zwrócić uwagę, wykonując izolację podłóg, ścian i więźby dachowej na poddaszu użytkowym?
Paroc
Paroc: Nadciąga sezon grzewczy. Jak przygotować dom na wyższe rachunki?
Panująca za oknem jesień to już nie tylko krótsze dni i spadające z drzew liście. Coraz większe dobowe wahania temperatury zwiastują w Polsce początek sezonu grzewczego. Rosnące koszty eksploatacyjne co roku skłaniają właścicieli domów jednorodzinnych do zastanowienia się, gdzie warto poszukać oszczędności w okresie jesienno-zimowym. Eksperci podpowiadają: najpierw ograniczmy zapotrzebowanie na ciepło, a dopiero potem inwestujmy w wydajniejsze ogrzewanie.
Paroc
Paroc: Spokojnie, nie pali się. Jak zabezpieczać przed ogniem konstrukcje stalowe budynków?
W warunkach pożaru, niezabezpieczone stalowe konstrukcje nośne w przeciągu 15-40 minut tracą połowę wytrzymałości strukturalnej. Tymczasem minimalne wymagania odporności ogniowej dla tego typu konstrukcji wynoszą 30-150 minut. Aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa pożarowego na poziomie projektu, niezbędny jest dobór izolacji o odpowiednich właściwościach ogniowych i grubości. Co należy uwzględnić, projektując izolacje konstrukcji profili stalowych?
Paroc
Paroc: Jak poprawnie projektować dach skośny? Część druga – izolacja akustyczna
Poddasze pod dachem skośnym daje spore możliwości adaptacji do celów użytkowych, zarówno w momencie budowy domu, jak i w przypadku przestrzeni już istniejących. Oprócz spełnienia wymagań związanych z poprawną wentylacją, szczelnością powietrzną oraz izolacyjnością termiczną, poddasze wymaga od projektanta zadbania o odpowiednie właściwości akustyczne.
Paroc
Paroc: Nowe unijne ograniczenia emisji spalin. Gdzie Polska może szukać oszczędności?
Komisja Europejska zaproponowała nowe cele w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych jako kontynuację obecnego pakietu "3x20". Cele, jakie wstępnie wyznaczono Polsce, są ambitne. Gdzie rodzima gospodarka, która znajduje się w fazie rozwoju, może szukać optymalnych oszczędności?
Paroc
Paroc: Poradnik projektanta. Izolowanie zbiorników magazynowych
Zbiorniki stanowią integralny element procesów technologicznych w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. Podobnie jak w przypadku rurociągów, warunkiem ich poprawnej i bezproblemowej pracy jest izolacja, która spełni szereg określonych funkcji. Które parametry są najważniejsze przy projektowaniu izolacji zbiorników przemysłowych? Jak zabezpieczać ściany zbiorników, a jak dachy? Jakich materiałów izolacyjnych użyć?
Paroc
Paroc: Jak poprawnie projektować dach skośny? Część pierwsza – wentylacja i izolacja termiczna
Dachy skośne to bardzo newralgiczne elementy budynku, gdyż wymagają spełnienia całego szeregu wymagań projektowych. Przyjrzyjmy się kilku z nim, na początek – poprawnej wentylacji i odpowiednim warunkom higienicznym i zdrowotnym, a także właściwej izolacyjności cieplnej przegród oraz oszczędności energii.
Nibco
Sposób montażu instalacji PVC-U i PVC-C
Przed przystąpieniem do klejenia instalacji dla sprawdzenia wymiarów należy wykonać tzw. łączenie "na sucho". Rura powinna swobodnie wchodzić do 2/3 głębokości gniazda złączki.
Paroc
Paroc: Wentylacja w obiektach budowlanych i przemysłowych. Jak zabezpieczać przewody instalacyjne?
Rurociągi i kanały wchodzące w skład systemów HVAC stanowią istotny element w kontekście funkcjonowania obiektów budowlanych czy przemysłowych. Zaprojektowane w sposób prawidłowy, pozwalają zoptymalizować zużycie energii oraz koszty eksploatacyjne. Niezbędnym elementem takiego systemu jest odpowiednia izolacja.
UST-M Sp. z o.o.
UST-M: Woda dla zdrowia i urody - porady
Właściwa dieta, odpowiednia ilość snu, a także odpowiednie kosmetyki – to tylko kilka najważniejszych zasad dbania o zdrową skórę. Bardzo ważna jest także jakość wody, której używamy na co dzień - zarówno do picia, jak i do kąpieli.
GEBERIT
Higiena wody pitnej
Woda pitna powinna być dostarczana do budynków w jak najlepszej jakości, wyznaczają to ogólnie przyjęte normy, których każdy dostawca wody pitnej powinien spełniać. Taką samą jakość powinna dostarczać również instalacja, przez którą woda doprowadzana jest do budynków, dlatego warto wykonywać ją z materiałów, które dadzą nam pewność, że dostarczana woda wolna jest od bakterii i przede wszystkim jest czysta. Takie zadanie wyznaczyli sobie inżynierowie firmy Geberit, dzięki urządzeniom, które projektują, chcą dostarczać do użytkowników czystą wodę, bez żadnych kompromisów.
Paroc
Paroc: Izolacja stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi
Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, takich jak piwnice bądź garaże, stanowią dość newralgiczną konstrukcję z punktu widzenia efektywności energetycznej całego budynku. Dlatego też, tak ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej, która nie tylko poprawi komfort osób przebywających w wyżej położonych pomieszczeniach, ale wpłynie też na ograniczenie strat ciepła. Kwestią kluczową jest dobór odpowiedniego materiału i grubości izolacji, a także poprawne wykonanie konstrukcji.
UST-M Sp. z o.o.
UST-M: Prosty sposób na jakość wody - korpusy narurowe
Skład chemiczny wody kranowej ma ogromny wpływ na życie mieszkańców. Jeżeli posiadamy twardą wodę, zanieczyszczoną mechanicznie lub ze zbyt dużą ilością związków chemicznych, konsekwencjami tego stanu rzeczy będzie krótsza żywotność sprzętu AGD, a nawet nieprzyjemny smak oraz zapach przygotowywanych potraw. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie korpusów narurowych – które są prostym rozwiązaniem na problem wody w kranie.
Vesbo Poland
VESBO: Jaka instalacja plastik czy metal?
Każdy, kto decyduje się na budowę domu, wcześniej czy później będzie musiał zadać sobie pytanie: jaki materiał najlepiej sprawdzi się przy budowie systemów zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania? Czy lepiej postawić na metal czy plastyk? Rozwiązania tradycyjne czy nowoczesne?