Zawory w zestawie WC - co zrobić, aby służyły długo i sprawnie?

Co zrobić, aby zawory spustowy i napełniający w naszym zestawie WC funkcjonowały długo i sprawnie? Jak im w tym pomóc? Wskazówki firmy KK-POL.

Zawory w zestawie WC - co zrobić, aby służyły długo i sprawnie?
KK-POL Stelaże podtynkowe do montażu urządzeń sanitarnych, płytki przycisków, zawory napełniające i spustowe
Dane kontaktowe:
22 774 88 48, 22 774 85 45
Warsztatowa 5, Stanisławów Pierwszy 05-126 Nieporęt

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podczas montażu zaworu napełniającego w spłuczce należy uważać, by nie wepchnąć rury przelewowej zaworu spustowego, gdyż powoduje to zmianę położenia prawego ciągadła zaworu i układ dźwigni może podtrzymywać zawór spustowy w pozycji niezamkniętej lub niepozwalającej na całkowite dociśnięcie przez słup wody w zbiorniku uszczelki do pryzmy w dnie zbiornika, a to powoduje przeciek wody ze zbiornika do miski wiszącej. Oczka ciągadeł zaworu spustowego powinny być na tym samym poziomie.

Zawór napełniający powinien być umieszczony w zaczepach tak, by możliwe było swobodne przemieszczanie się pływaka zaworu, a więc był odpowiedni odstęp od ścianek zbiornika - ok. 1 cm (wsunięcie palców dłoni).

Sączenie się wody na korpusie zaworu podczas napełniania jest normalnym zjawiskiem we wszystkich zaworach o zamknięciu hydrodynamicznym (niewielka ilość wody musi wydostawać się przez otwór sterujący przy otwartym zaworze).

Z uwagi na jakość wody powodującej osadzanie się kamienia na membranie zaworu napełniającego wskazane jest stosowanie się do instrukcji w zakresie przeprowadzania serwisu wyrobu polegającego na czyszczeniu pod bieżącą wodą elementów składowych zaworu typu membrana, pokrywa membrany (idealny prześwit), prowadnik, sitko.

W przypadku zaworu napełniającego ZN3 należy pamiętać, że zmiana poziomu napełnienia ustawiana jest poprzez regulację skokową. W przypadku próby regulacji płynnej śrubą regulacyjną, dźwignia zaworu zatyka otwór sterujący i zawór przestaje napełniać.

Należy zwrócić uwagę podczas montażu zaworu napełniającego, by nie nacisnąć na lewe ciągadło, gdyż może to spowodować częściowe wypięcie zaczepu pływaka dolnego - użytkownik będzie miał tylko "dużą" wodę, bo dolny pływak zawsze będzie działał.

Pamiętajmy też, że nie wolno przestawiać ustalonej dla danego zbiornika wysokości rury przelewowej - zawór dedykowany.

Zawór spustowy - z uwagi na jakość wody - powinien być okresowo serwisowany, zwłaszcza uszczelka, na której może osadzać się kamień i powodować nieprawidłowe przyleganie uszczelki do pryzmy np. przez oderwanie się drobiny osadu i wbicie się w uszczelkę w miejscu przylegania do pryzmy i tym samym przecieki.

Zawór spustowy - z uwagi na jakość wody - powinien być okresowo serwisowany, zwłaszcza uszczelka

Popychacze. Aby zestaw WC funkcjonował prawidłowo niezbędne jest podczas montażu płytki przycisków właściwe przycięcie popychaczy. W przypadku pozostawienia popychaczy nieprzyciętych lub nieprawidłowo przyciętych mogą one blokować mechanizm dźwigni, powodując przecieki. Za długie popychacze mogą zostać wsunięte w strzemiona ciągadeł i nie da się wcisnąć klawisza. Ciągadła, podniesione podczas wyzwalania spłukiwania, opadając mogą zawiesić się na za długim popychaczu. Najpierw należy wyregulować luz (~1 mm) między popychaczem prawym a klawiszem prawym i do niego dopasować regulacje lewego popychacza. Zbyt ciasne ustawienie może powodować podwieszanie prawego ciągadła i przecieki.

Polecamy nasze filmy instruktażowe, a w razie pytań - służymy pomocą https://kkpol.com

źródło i zdjęcia: KK-POL