Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Co to jest ściana trójwarstwowa?
Ściany trójwarstwowe to najbardziej pracochłonna technologia. Tego typu przegrody – jak wskazuje nazwa – składają się z trzech warstw. Pierwsze dwie – nośna i ocieplenie – wyglądają podobnie jak w technologii dwuwarstwowej.
Jak zabezpieczyć fundament przed przemarzaniem?
Sposób zabezpieczenia termicznego fundamentów różni się w zależności od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy też nie. W pierwszym przypadku, należy ocieplić całą ścianę fundamentową. Jeżeli natomiast piwnicy nie ma, wystarczy ocieplenie samej strefy cokołowej – ściany fundamentowej nad ziemią i kilkudziesięciu centymetrów (ok. 0,5 m) poniżej poziomu gruntu.
OknoPlus
Co zamiast tradycyjnego klucza do drzwi?
Znamy je doskonale z filmów science fiction lub szpiegowskich thrillerów. Popularnie są zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, ale spotkać je można także w domach prywatnych. Czytnik linii papilarnych lub RFID, pilot, klawiatura numeryczna czy system elektronicznej kontroli dostępu coraz częściej zastępują tradycyjny klucz otwierający nasze drzwi. Modny gadżet czy funkcjonalna innowacja?
Vandersanden
Gdzie warto stosować cegły ręcznie formowane?
Odpowiedź eksperta: Podstawowym zastosowaniem cegieł ręcznie formowanych są elewacje wszelkiego rodzaju budynków i budowli, ale dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi bardzo często znajdują zastosowanie również we wnętrzach jako element wykończenia ścian, na ścianki działowe, barki, kominki itd.
Co to jest płyta fundamentowa?
Wykonanie ław fundamentowych to najpopularniejszy wariant. Alternatywą jest płyta ze zbrojonego betonu. To rozwiązanie polecane jest przede wszystkim tam, gdzie grunty mają słabszą nośność. Dzięki płycie, obciążenia z budynku rozkładają się bowiem równomiernie na grunt, a nie liniowo, jak ma to miejsce w tradycyjnych fundamentach.
Tradycyjne posadowienie budynku
Polega na wykonaniu ław fundamentowych, na których ustawione są ściany fundamentowe. Dodatkowym elementem może być podłoga na gruncie. Trzeba o niej pamiętać, bowiem w budynkach mieszkalnych bardzo często wykonuje się ją znacznie później - dopiero po zakończeniu tzw. stanu surowego, czyli po zadaszeniu budynku.
Czym jest fundament grzewczy?
Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest wykonanie płytowego fundamentu grzewczego. Konstrukcja takiego elementu jest bardzo prosta. W zbrojonej betonowej płycie fundamentowej zatopiony jest system kanałów powietrznych, który zasilany jest z jednostki grzewczej. Cyrkulację powietrza w obiegu zamkniętym zapewnia wentylator.
Jak zaoszczędzić na fundamentach?
Nie każdy budynek musi być posadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu. Warunek ten dotyczy ław fundamentowych (ale już nie płyt fundamentowych) wykonywanych w gruntach wysadzinowych, czyli zawierających więcej niż 10% ziaren o średnicy do 0,02 mm.
Co z wymiarami fundamentów?
Od sposobu zaprojektowania i wykonania fundamentów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo całej budowli. W związku z tym elementy te muszą być solidnie wykonane.
Sposób wykonania wykopów pod fundament
Zależy od rodzaju gruntu, głębokości jego przemarzania (patrz mapa), a ponadto – od wymaganej głębokości posadowienia i rodzaju fundamentu.
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Jakimi parametrami powinna charakteryzować się brama garażowa do domu energooszczędnego?
Odpowiedź eksperta: Brama garażowa tak jak drzwi zewnętrzne powinna chronić przed stratami ciepła w budynku. Jeżeli garaż znajduje się w bryle domu czy chcemy zamontować w nim ogrzewanie, warto pomyśleć o bramie zapewniającej odpowiednią izolację cieplną. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła, a zatem i zaoszczędzić zużycie energii.
Schüco International Polska
Na co zwrócić uwagę kupując stolarkę antywłamaniową?
Odpowiedź eksperta: Okna i drzwi to newralgiczne punkty w konstrukcji budynku, które mogą stać się potencjalnym celem ataku włamywaczy. Ponad 80% wszystkich prób włamań dotyczy okien i drzwi przesuwnych, czyli najbardziej przeszklonych elementów powłoki budynku.
VELUX Polska Sp. z o.o.
Jak zapewnić energooszczędność na poddaszu?
Odpowiedź eksperta: Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu, pamiętajmy jednak, że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku.
ANWIS Sp. z o.o.
Jakie są zalety zewnętrznych rolet podtynkowych?
Odpowiedź eksperta: Systemy podtynkowych rolet zewnętrznych pozwalają na zabudowanie skrzynki pod izolacyjną warstwą ściany. Widocznym elementem rolety pozostaje jedynie pancerz oraz prowadnice boczne, co niewątpliwie wpływa na zewnętrzną estetykę budynku.