Obróbka blacharska w praktyce
Wiatrownica
Ma ona za zadanie osłonić i uszczelnić boczną krawędź arkusza i osłonić deskę wiatrową. Mocuje się ją do bocznej powierzchni deski wiatrowej i punktowo do skrajnej górnej fali arkusza. Jej wymiar jest uzależniony od rozmiarów tej deski.
Pas nadrynnowy
Ma za zadanie zapobiegać podciekaniu wody deszczowej pod powierzchnię blachy poprzez odprowadzenie jej do rynny oraz osłonę widoku konstrukcji kratownicy.
Pas podrynnowy
Ma on za zadanie osłaniać czoło krokwi i deskę maskującą. Mocuje się go na deskowaniu lub na krokwi – pod kontrłatami.
Rynna koszowa
Odprowadza wodę ze stykających się ze sobą ukośnie połaci. Mocuje się ją bezpośrednio na deskowaniu lub w przypadku dachu niedeskowanego na specjalnie nabitych ukośnych deskach. Zakład pod blachę dachówkową powinien być nie mniejszy niż 15 cm.
Obróbka kalenicy – gąsior
Ma on standardowy wymiar 200 cm (krycie 190 cm). Mocuje się go do arkuszy blachy dachówkowej w co drugiej górze fali. Do zamknięcia końca gąsiora służy denko. Wentylacja pokrycia dachowego, polegająca na swobodnym przepływie powietrza pod spodem arkusza blachy, ma dwojakie zadanie.
Po pierwsze powoduje odprowadzenie nadmiaru wilgoci, powstającej jako efekt skroplenia się pary wodnej zawartej w powietrzu, a po drugie w czasie upałów zmniejsza efekt nagrzewania się dachu i pomieszczeń poddasza.
Jednak przy niezbyt stromych dachach (przy nachyleniu do ok. 30°) może wystąpić zjawisko przedostawania się otworami wentylacyjnymi wody, kurzu i śniegu spowodowane siłą wiatru, a ponadto pod blachę mogą dostawać się drobne ptaki i owady.
Aby temu zapobiec zaleca się stosowanie kompletów uszczelek wzdłuż kalenicy i okapu oraz uszczelek uniwersalnych wzdłuż wiatrownic i kalenic skośnych na dachach kopertowych. Uszczelki wykonywane są z materiału nienasiąkliwego (zapienione tworzywo o zamkniętych porach) i odpornego na czynniki atmosferyczne.
Źródło i zdjęcia: pixabay