Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Taśma uszczelniająca niezbędna w pracy dekarza

W pracy dekarza wszelkie załamania połaci, komin, okna dachowe oraz inne elementy ingerujące w połać są potencjalnym "punktem krytycznym". Niewłaściwa obróbka czy użycie materiału, który z czasem traci właściwości uszczelniające, powodują, że dach traci jedną z najistotniejszych funkcji, czyli SZCZELNOŚĆ. I tu z pomocą przychodzą taśmy uszczelniające, których nie może zabraknąć na liście zakupów materiałów do budowy dachu.

Taśma uszczelniająca niezbędna w pracy dekarza
Braas Akcesoria dachów skośnych
www.bmigroup.com
Braas Akcesoria dachów skośnych
Dane kontaktowe:
77 541 20 00
Wschodnia 26, 45-449 Opole

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Taśma uszczelniająca Wakaflex - ułatwienie dla dekarza

Tradycyjnym materiałem do obróbki komina była i jest blacha, jednak od momentu pojawienia się na rynku prekursorskiego, w tej dziedzinie produktu, taśmy uszczelniającej Wakaflex marki Braas, wielu wykonawców nie wyobraża sobie prac na dachu bez tego praktycznego produktu. Taśma uszczelniająca Wakaflex swoją popularność zawdzięcza nie tylko ułatwieniu pracy dekarza, ale również wytrzymałości na mijający czas oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jest produktem niezwykle uniwersalny - stosując go na budowie otrzymujemy możliwość wykonania estetycznych połączeń połaci dachu z kominem, ścianami bocznymi lukarn oraz innymi elementami wystającymi ponad dach.

W opinii wykonawców dachów, uczestników programu branżowego SuperDEKARZ, taśma Wakaflex, nawet pod małym naciskiem, skutecznie się wulkanizuje, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo lutować czy przyklejać. Swoją plastyczność Wakaflex zawdzięcza wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej, która trwale i dokładnie dopasowuje się do kształtu dachówki. Elastyczność wzdłuż i w poprzek rolki gwarantuje pewne i szczelne obrobienie najtrudniejszych miejsc, czyli narożników komina. Dzięki bogatej kolorystyce kolorystyka pozwala na estetyczne dopasowanie taśmy do koloru dachówek, co z pewnością nie ujdzie uwadze klienta. Dodatkowym walorem jest fakt, że producent udziela na nią 20 lat gwarancji.

O czym należy pamiętać przy obróbce komina

Przy obrabianiu komina taśmą Wakaflex powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach, o których przypomina Przemysław Spych, Doradca Techniczny BMI Braas.

  • Zasadą generalną jest układanie taśmy z dołu do góry, czyli w pierwszej kolejności pod kominem, potem po bokach komina, a na końcu za kominem, gdzie podłożem pod Wakaflex powinna być płyta przygotowana przez dekarza na wymiar;
  • Za kominem zawsze trzeba skleić minimum dwa fragmenty taśmy Wakaflex tak, aby utworzyły szeroki pas sięgający głęboko pod dachówki układane za kominem. Konieczność sklejenia szerszego pasa taśmy może wystąpić też z przodu i po bokach komina, ale nie jest to reguła;
  • Po bokach komina - taśma Wakaflex układana na dachówkach powinna kończyć się za falą, czyli w pewnym sensie "z górki";
  • W miejscach przejścia z dachówki na komin, czy z płyty podpierającej na komin, Wakaflex nie może być dociskany ani załamywany. W tych miejscach należy zostawić delikatny łuk, tak aby umożliwić taśmie kompensację ruchów więźby i komina.

Obrobienie komina taśmą to nie jest koniec pracy. Taśma Wakaflex (i oczywiście każda inna taśma kominowa) wymaga zamocowania tak zwanej listwy kominowej, zabezpieczającej jej krawędź przyklejoną do komina. W ofercie Braas mamy dwie listwy kominowe. Jedna mocowana na docisk, a druga na wcięcie. Dekarz może wybrać listwę odpowiednią do budowy komina.

Więcej informacji technicznych dotyczących produktów Braas oraz wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas można znaleźć na stronie internetowej producenta.

źródło i zdjęcie: Monier Braas