Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Stylowa i funkcjonalna łazienka - siedem porad aranżacyjnych

Urządzenie łazienki, które będzie jednocześnie stylowa i funkcjonalna to trudne zadanie. Projekt, który spełni wymagania wszystkich domowników wymaga dużego nakładu pracy oraz cierpliwości. Przedstawiamy siedem porad, które ułatwią ten proces.

Stylowa i funkcjonalna łazienka - siedem porad aranżacyjnych
KFA Armatura Armatura sanitarna
www.kfa.pl
KFA Armatura Armatura sanitarna
Dane kontaktowe:
25 44 200
Zakopiańska 72, 30-418 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Grzejniki wodne Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy da się w funkcjonalny sposób wykończyć małą łazienkę?
  • Czy można poprawić funkcjonalność łazienki bez remontu?
  • Jaką baterię i umywalkę wybrać?
  • Co wybrać - wannę czy prysznic?
  • Jak duże powinno być łazienkowe lustro?
  • Jakich środków używać do czyszczenia łazienki?

Jak duża jest nasza łazienka?

W procesie planowania wymarzonej łazienki kluczowa jest jej zakładana powierzchnia. Zupełnie inaczej dobiera się wyposażenie w przypadku małych łazienek do mieszkań, a inaczej do salonu kąpielowego w domu. Blogi, magazyny wnętrzarskie, a także portale internetowe i społecznościowe pełne są pięknie wyglądających na wizualizacjach rozwiązań. Często zawierają one wolnostojące wanny, jacuzzi czy fińskie sauny. Jeśli jednak łazienka ma zaledwie 4m² warto dobrać do niej odpowiednią kabinę prysznicową, zawierającą komfortowe rozwiązania, takie jak zastosowanie deszczowni z baterią termostatyczną Moza KFA Armatura. Jeśli jednak do zaaranżowania jest kilkunastometrowa przestrzeń, warto zastanowić się czego poza walorami estetycznymi potrzebujemy i będziemy rzeczywiście używać. Jeśli jesteście wielbicielami długich kąpieli koniecznie dobierzcie do niej wygodną baterię, taką jak Logon bateria wannowa wolnostojąca KFA Armatura.

Porada nr 1: dobierzmy rozwiązania pasujące do metrażu łazienki. Trzeba pamiętać, że mały metraż to większe wyzwanie i warto poświęcić mu szczególnie dużo uwagi. Warto podejść również "na chłodno" do instagramowych rozwiązań, traktując je bardziej jako inspiracje niż gotowe szablony.

Porada nr 2: w małej łazience stawiajmy raczej na płytki w jasnej kolorystyce. Powiększają one optycznie przestrzeń łazienki i pozwalają stworzyć bardziej przestronne wnętrze. Ciemne kolory rzadko pasują do małych pomieszczeń.

Kolorystyka małej łazienki
Mała łazienka powinna być utrzymana w jasnych barwach fot. KFA Armatura

Czy łazienka będzie przechodzić remont generalny?

Walory estetyczne w domowych pomieszczeniach są niezwykle istotne dla naszego dobrego samopoczucia. Warto więc zastanowić się czy aktualna moda na pewno wpasowuje się w nasz gust i należy z niej korzystać czy nie lepiej wybrać po prostu to, co się nam najbardziej podoba. Dobrze jest poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie praktycznych inspiracji, odpowiadających naszym preferencjom i potrzebom, aby finalna aranżacja wnętrza była spójna i nas w pełni satysfakcjonowała.

Należy również pamiętać o tym jak kluczowy jest wybór płytek łazienkowych na ściany i podłogi. Większość elementów łazienki można w miarę łatwo zmienić, ale odkucie płytek ze ścian to już remont generalny. Można w tym zakresie zastanowić się nad bardziej stonowaną aranżacją, a więcej poszaleć z dodatkami, dobierając na przykład czarną armaturę lub nietypowe akcesoria łazienkowe o ciekawym wzornictwie.

Porada nr 3: dajmy sobie czas na inspiracje i przemyślmy dobrze wybór - kompleksowa zmiana aranżacji łazienki to wielki projekt i duże koszty.

Czarna bateria i biała umywalka
Czarna armatura będzie kontrastować z białą umywalką fot. KFA Armatura

Jaka umywalka i bateria zagości w naszej łazience?

Niezależnie od wielkości czy wystroju jaki planujemy w naszej wymarzonej łazience, konieczne jest zagospodarowanie miejsca na umywalkę. Jest to o tyle ważna strefa, że po prostu bardzo często będziemy z niej korzystać. Obowiązkowo musi być wygodna, funkcjonalna, dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników, a tego najlepiej również ekologiczna. Czy da się to pogodzić te wszystkie kwestie? Oczywiście, że tak! Rozwiązanie niesie odpowiednia bateria umywalkowa

Porada nr 4: dobrze przemyślmy wybór baterii do umywalki. Ważne, żeby spełniała istotne funkcje. To sprzęt, z którego będziemy korzystać bardzo często.

Jakie więc dostępne są rodzaje baterii umywalkowych? Jest ich naprawdę wiele, także na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o sposób montażu możemy wyróżnić:

  • klasyczne baterie stojące - montowane na umywalce,
  • większe, wysokie - nablatowe,
  • podtynkowe - mocowane w ścianie.

Mogą mieć też różne kolory:

  • uniwersalny chrom,
  • skandynawską biel
  • nowoczesną czerń.

Baterie umywalkowe w zależności od naszych preferencji możemy wybierać także pod kątem funkcji. Wyróżniamy takie z bezdotykowym uruchamianiem, ekologicznymi napowietrzaczami, obrotową wylewką i wiele innych.

Podtynkowa bateria umywalkowa
Podtynkowa bateria umywalkowa fot. KFA Armatura

Jak się w tym odnaleźć i dobrać baterię idealną dla nas? Na początku należy zastanowić się na wyborem umywalki. Może to być rozwiązanie naszafkowe (doskonałe miejsce na przechowywanie chemii gospodarczej) lub nablatowe (tutaj pod umywalką również może być umieszczona szafka).

Gdy dokonamy już wyboru, będziemy  wiedzieli jakiego typu baterii pod względem montażu szukać: stojącej, nablatowej czy podtynkowej. Kolejnym krokiem jest dopasowanie stylu i koloru do całej aranżacji łazienki. Możecie postawić na chromowaną klasykę, taką jak w kolekcjach Abasha czy Selen, styl skandynawski jak w białej kolekcji Angelit lub na nowoczesną czerń jak w przypadku serii Moza czy Narva. W każdej z nich znajdziecie rozwiązania do wszystkich umywalek.

Bateria umywalkowa Moza Black
Bateria umywalkowa Moza Black fot. KFA Armatura

Lepiej wybrać wannę czy prysznic?

Projektując i planując swoją idealną łazienkę na pewno staniecie przed odwiecznym dylematem: wanna czy prysznic? Oczywiście przy dużym metrażu pomieszczenia, rozwiązanie jest proste: najlepiej wybrać oba i używać w zależności od potrzeby czy nastroju. Gdy jednak ogranicza nas miejsce lub budżet, trzeba dokonać trudniejszego wyboru. Wiadomo, że w małej łazience nie zmieszczą się zarówno kabina prysznicowa jak i wanna. Jeśli nie potraficie zrezygnować z kąpieli postawcie na wannę z parawanem oraz deszczownię typu 2w1, zawierającą funkcję składanej wylewki wannowej. Takie rozwiązanie można znaleźć m.in. w asortymencie KFA Armatura serii Logon. Posiada ona prostokątny dysk, który zapewnia optymalne rozprowadzenie wody nad wanną. Do ciekawych rozwiązań należą także kabiny prysznicowe np. z odpływem liniowym. Taka opcja z zastosowaniem również deszczowni może być dobrą alternatywą dla wanny. 

Porada nr 5: odpowiedzmy sobie szczerze, czego naprawdę oczekujemy od swojej łazienki. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub lubimy wylegiwać się w wodzie, wybranie wanny jest dobrym pomysłem. Jeśli jesteś jednak osobą wiecznie zabieganą najlepszym rozwiązaniem będzie kabina z prysznicem. W obu rozwiązaniach warto rozważyć zakup deszczowni

Deszczownia Moza Black
Deszczownia to bezdotykowy sposób na szybki prysznic fot. KFA Armatura

 

Jaki sprzęt AGD będzie stał w łazience?

Należy pamiętać, że nie wszystko co chcemy zmieścić w jednej łazience będziemy w stanie tam ulokować. Na stosunkowo małej powierzchni niekoniecznie uda nam się zmieścić cztery szafki, pralkę, suszarkę czy meble typu słupek jeszcze z designerskim koszem na pranie. Aby łazienka była komfortowa, wystarczą dobrze rozplanowane półki (najlepiej zamknięte) oraz szafka z umywalką. Warto więc sprytnie rozplanować nie tylko podłogę, ale również ściany naszej łazienki.

Porada nr 6: metraż łazienki determinuje ilość wyposażenia wnętrza. Nowoczesna łazienka zgodnie z obowiązującymi trendami jest prosta i funkcjonalna. Dobierzmy więc tylko niezbędne meble i urządzenia.

Minimalistyczna łazienka z kabiną prysznicową
W łazience postawmy wyłącznie niezbędny sprzęt AGD fot. KFA Armatura

Jak duże powinno być łazienkowe lustro?

Lustro stanowi niezwykle istotny element w każdej łazience. Poza swoją podstawową funkcją nadaje łazienkom wrażenia większej przestrzeni i niewątpliwie dodaje pomieszczeniu walorów estetycznych. Jeśli łazienka na to pozwala, wybierzmy duże designerskie lustro lub lustrzane płytki. Jeśli nie ma takiej możliwości warto rozważyć szafkę z lustrem, która dodatkowo zapewni dodatkowe miejsce na drobne kosmetyki czy biżuterię. Pamiętajmy również, że gdy doda się do lustra odpowiednie oświetlenie potrafi ono zmienić diametralnie pomieszczenie i nadać mu wyjątkowy charakter. Z pewnością jest to element, na który warto zwrócić szczególną uwagę. 

Porada nr 7: projektując łazienkę, nie zapomnij o lustrze. Ten dodatek jest w łazienkach przysłowiową kropką nad i.

Łazienkowe lustro dzielone na trzy panele
Łazienkowe lustro to element przykuwający uwagę fot. KFA Armatura

Jakich środków używać do czyszczenia łazienki?

Pamiętajmy żeby projekt łazienki zakładał takie ustawienie mebli i wyposażenie, aby sprzątanie nie było utrudnione. Kluczem do sukcesu jest również dobrze dobrana ilość szafek i schowków. Im więcej rzeczy jest pochowanych, tym większy mamy porządek. Warto też postawić na sprawdzone środki czyszczące, dedykowane do konkretnych produktów i powierzchni. Na rynku istnieją specjalne kosmetyki do wnętrz, które wyróżniają się niezwykłą skutecznością działania, nie niszcząc przy tym delikatnych powierzchni (szkło, czarne pokrycie baterii i inne).

Porada GRATIS: używaj odpowiednich kosmetyków do czyszczenia, takich jak Clean&Fresh marki KFA Armatura.

źródło i zdjęcia: KFA Armatura