Zastosowanie i zalety kotła dwufunkcyjnego

Kotły grzewcze, które zapewniają również ciepłą wodę użytkową dzielą się na jedno- i dwufunkcyjne. Nie oznacza to, że model jednofunkcyjny jest gorszy, bowiem zawsze trzeba dobierać urządzenie do aktualnych warunków i indywidualnych potrzeb. Przedstawiamy zalety obu rozwiązań.

Zastosowanie i zalety kotła dwufunkcyjnego
KOTŁY GRZEWCZE DRAGON Kotły 5 klasy, Ecodesign
Dane kontaktowe:
62 741 84 60, 501 035 240
Suchorzew, ul. Osiedlowa 26 63-300 Pleszew

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

Kotły jednofunkcyjne nie są w stanie samodzielnie wyprodukować ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują w tym celu dodatkowy zasobnik, do którego przekazują ciepło. W praktyce wygląda to tak, że woda ogrzewana jest w osobnym pojemniku, postawionym bardzo blisko kotła i to z niego przekazywana jest do rur, gdy odkręcony zostanie kran. Problem polega na tym, że zasobnik potrafi zajmować sporo miejsca, a gdy wykorzysta się z niego całą ciepłą wodę, zwyczajnie nie będzie do niej dostępu. W takim przypadku jedynym wyjściem jest poczekanie, aż nagrzeje się jej nieco więcej. Ogromną zaletą jest jednak fakt, że ciepła woda dociera do kranu natychmiast, bez opóźnień.

Jak działa kocioł dwufunkcyjny?

Tak jak wskazuje ich nazwa, dwufunkcyjne kotły grzewcze wykonują dwa zadania:

  • równocześnie ogrzewają mieszkanie
  • przygotowują ciepłą wodę użytkową.

Nie potrzebują do tego dodatkowych urządzeń, a cały proces jest w pełni zautomatyzowany. W momencie, w którym użytkownik odkręca kran w kuchni lub łazience, woda przepływa przez umieszczony w urządzeniu podgrzewacz, który przekazuje jej ciepło. Nie musi być nigdzie magazynowana – wystarczy jedynie, że przepłynie przez kocioł.

To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ takie urządzenie zajmuje mało miejsca, a jego sposób działania jest prosty i intuicyjny. Ma jednak również pewne wady:

  •  Najważniejszą jest fakt, że im większa odległość dzieli kran od kotła, tym dłużej będzie trzeba czekać na gorącą wodę.
  • Często musi minąć dłuższa chwila, nim zdąży się ona ogrzać. Droższe egzemplarze rozwiązują częściowo ten problem dzięki wbudowanym niewielkim zasobnikom, które zawierają ogrzaną na zapas ciepłą wodę.

Mimo to kotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim do domów, w których miejsc poboru wody jest niewiele (najlepszym układem jest kuchnia oraz jedna łazienka), a obydwa znajdują się stosunkowo blisko kotła. Jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ niewielkie rozmiary pozwalają bez problemu umieścić je bezpośrednio w kuchni lub łazience.

źródło i zdjęcia: Dragon