Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków?

Jak palić ekogroszkiem, aby nie pojawiały się spieki? To pytanie, na które nie każdy zna odpowiedź. Bardzo ważna jest, oczywiście, dobra jakość ekogroszku, ale nie mnie istotne są prawidłowe ustawienia pieca.

Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków?
KOTŁY GRZEWCZE DRAGON Kotły 5 klasy, Ecodesign
Dane kontaktowe:
62 741 84 60, 501 035 240
Suchorzew, ul. Osiedlowa 26 63-300 Pleszew

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Co to są spieki?

Spieki są efektem niepełnego lub nieprawidłowego procesu spalania ekogroszku. Można wyróżnić ich dwa rodzaje – spieki koksowe i spieki żużlowe.
Spieki koksowe są to niedopalone elementy węgla, powstałe w wyniku jego odgazowywania (pirolizy). Gdy węgiel jest poddawany działaniu wysokiej temperatury w środowisku o ograniczonym dostępie powietrza, niektóre jego składniki zaczynają się topić.

Powstała wtedy półplastyczna masa zastyga, dając ostatecznie koks. Tego rodzaju spieki powstają przede wszystkim z węgli o wysokim wskaźniku spiekalności (RI), ale może mieć na to wpływ również niewłaściwe ustawienia kotła.

Spieki żużlowe powstają z popiołu, a nie z węgla. Gdy temperatura w strefie żaru jest zbyt wysoka, popiół zaczyna się topić, co prowadzi do tworzenia się twardych brył stopionego materiału. Spieki żużlowe są bardziej uciążliwe i trudniejsze do usunięcia. Mogą także blokować działanie palnika. Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu spieków jest niewłaściwe ustawienia pieca.

To sprawdź przed rozpoczęciem palenia

Aby nie dochodziło do powstawania spieków, komora pieca powinna być czysta i sucha. Osadzająca się sadza może negatywnie wpływać na proces spalania, a pośrednio – na powstawanie spieków. Istotny jest także wygląd popiołu – powinien być sypki, oraz kolor dymu – powinien być jasny.

Przed rozpoczęciem palenia ekogroszkiem należy wyczyścić układ kominowy i sprawdzić, czy ślimak lub tłok podający paliwo nie jest uszkodzony. Spieki mogą również powstawać przy nieodpowiedniej pozycji deflektora.

Jeśli znajduje się bezpośrednio nad paleniskiem, temperatura w piecu może być za wysoka, co przyspieszy proces spalania ekogroszku. Zbyt szybkie spalanie powoduje, że tworzy się popiół, a następnie powstają spieki.

Właściwe ustawienia pieca

Regulację pieca należy rozpocząć od ustawienia przerwy podawania, czyli czasu, w którym opał nie jest dostarczany do kotła. Czas przerwy powinien wynosić 40 do 60 sekund w trakcie pracy, a w trybie podtrzymania – od 10 do 20 minut. Następnie konieczna jest konfiguracja czasu podawania paliwa (powinien on wynosić 5 sekund). Ta wartość wpływa na wydajność kotła.

Kluczowym parametrem dla problemu powstawania spieków jest także moc nadmuchu. Jeśli będzie zbyt mała – ekogroszek nie będzie miał wystarczającej ilości tlenu do prawidłowego spalania. Zwykle w takiej sytuacji użytkownik przysypuje niedopalony groszek, co oczywiście nie jest korzystne dla pieca.

Szkodliwy jest także zbyt duży nadmuch, bowiem może zwiększyć zużycie paliwa. Dlatego też ustawienie dobrego nadmuchu jest bardzo istotne w kontekście zapobiegania spiekom. Obroty wentylatora powinny wynosić 40 proc., a jego wyprzedzenie i opóźnienie po 10 sekund.

Jak zatem powinny być ustawione sterowniki pieca? Na podstawie prób i błędów, ale w oparciu o zapotrzebowanie budynku na ciepło, zalecenia producenta i nasze oczekiwania w stosunku do temperatury, jaką chcemy uzyskać.

Wybieramy piec na ekogroszek

Bez wątpienia problem powstawania spieków jest mniejszy, jeśli używamy kotła wysokiej jakości. Dobrym przykładem jest kocioł DRAGON V PLUS PEL. W jego przypadku rola użytkownika ogranicza się do okresowego usunięcia popiołu oraz załadunku opału do zasobnika.

Pojemność zbiornika opału wystarcza nawet na 4-7 dni pracy kotła w zależności od zapotrzebowania na ciepło, temperatury zewnętrznej, wielkości budynku, jego ocieplenia oraz kaloryczności opału. Wymiennik ciepła to konstrukcja górno-kanałowa - sprawdzone rozwiązanie, które charakteryzuje się prostotą i łatwością w czyszczeniu.

Automatyka umożliwia zmianę mocy w sposób modulacyjny, co umożliwia nie tylko ogrzewanie budynku zimą, ale też podgrzewanie zbiornika C.W.U. latem. Co więcej, w kotłach DRAGON V PLUS PEL klient ma możliwość dokonania wyboru sterownika, konfiguracji czopucha czy zmiany strony podajnika.

Do wysoko efektywnego spalania ekogroszku przeznaczone są także kotły KOVERT z podajnikiem ślimakowym. Pojemność zbiornika opału wystarcza nawet na 4-10 dni pracy kotła w zależności od zapotrzebowania na ciepło, temperatury zewnętrznej, wielkości budynku, jego ocieplenia oraz kaloryczności opału. W tym modelu warto też zwrócić uwagę na sterownik, który jest bardzo prosty w obsłudze.

Użytkownik dokonuje wszelkich zmian parametrów za pomocą gałki impulsatora. Kolejną zaletą jest duży i przejrzysty wyświetlacz graficzny na którym użytkownik dokładnie widzi aktualny stan pracy kotła.

Bardziej wymagającym klientom polecić możemy kocioł 5 Klasy EcoDesign DRAGON KG o mocy 75 kW wyposażony w podajnik na ekogroszek. Kotły typu DRAGON KG to nowa generacja kotłów o standardzie europejskim.

Oprócz wygodnego automatycznego podawania paliwa, jego zaletą jest także komora spalania z ceramiką, która wraz z innowacyjnym kształtem i układem elementów części konwekcyjnej kanałów konwekcyjnych powoduje redukcję emisji szkodliwych substancji do granicznych wartości zanieczyszczeń i uzyskanie wysokich sprawności zgodnych z wymaganiami PN- EN 303-5: 2012 w klasie 5 i ecodesingu, co potwierdza wysokie własności ekologiczne kotła na najwyższym poziomie.

źródło i zdjęcie: KOTŁY GRZEWCZE DRAGON