Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły na paliwo stałe

W jaki sposób przygotować kocioł ekologiczny do sezonu grzewczego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kotły grzewcze, z grupy ekologicznych kotłów 5 klasy oraz kotły z certyfikatem EcoDesign wymagają odpowiedniego czyszczenia oraz konserwacji. Dzięki poprawnemu użytkowaniu gwarantują zarówno wysoką efektywność grzewczą, jak i cechują się bezawaryjnym i bezpiecznym działaniem. Kluczowe dla sprawności ekologicznego kotła CO, jest jego prawidłowe przygotowanie do każdego sezonu grzewczego.

Ekologiczne kotły grzewcze – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Z ekologicznych kotłów grzewczych korzysta coraz większa grupa użytkowników, a związane jest to ze zmianą przepisów dotyczących sposobów ogrzewania m.in. budynków prywatnych.

Kotły 5 klasy to jedyne z wprowadzanych obecnie na rynek urządzeń grzewczych na paliwa stałe, co ma związek ze stale zwiększającym się stopniem zanieczyszczenia środowiska naturalnego pyłami i innymi szkodliwymi związkami.

Kotły Grzewcze Dragon - sprawdź ofertę - kotły 5 klasy

Ekologiczne kotły grzewcze wyróżniają się zarówno bardzo niskim stopniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, jak i wysoką efektywnością grzewczą oraz łatwą obsługą, co nie oznacza, że możemy zrezygnować z ich okresowej konserwacji oraz serwisowania.

Jak zadbać o ekologiczny kocioł grzewczy?

Ekologiczne kotły grzewcze wymagają systematycznego czyszczenia. Powinno się ono odbywać nie tylko przed sezonem grzewczym, ale także w trakcie jego trwania oraz po zakończeniu korzystania z urządzenia grzewczego. Nie mniej istotne jest to, aby kocioł był prawidłowo użytkowany i zasilany wysokiej jakości paliwem, co pozwala uniknąć usterek związanych m.in. z zanieczyszczeniem kotła sadzą, popiołem i innymi osadami.

Kotły Grzewcze Dragon - sprawdź ofertę - kotły na pellety

Jak przygotować kocioł CO do sezonu grzewczego?

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy ekologiczny kocioł CO dokładnie wyczyścić zgodnie ze wskazówkami jego producenta. Czyszczenie kotła powinno uwzględniać usunięcie ewentualnych osadów oraz popiołu. Dla utrzymania wysokiej sprawności kotła czynności te powinniśmy wykonać niezwłocznie po zakończeniu sezonu grzewczego w celu uniknięcia późniejszych problemów m.in. z usunięciem zaschniętej sadzy.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego trzeba także wyczyścić przewody spalinowe oraz wentylacyjne i dokonać przeglądu wszystkich elementów pieca, które odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie. Budowa nowoczesnych kotłów znacząco ułatwia ich użytkowanie, umożliwiając łatwy dostęp do wymagających czyszczenia i konserwacji elementów.

Niezwykle ważne jest sprawdzenie czystości i drożności kanałów konwekcyjnych oraz przewodów doprowadzających powietrze. Jeżeli mamy do czynienia z kotłem, który wyposażony jest w podajnik opału, to i jemu musimy poświęcić nieco uwagi, dokonując czyszczenia zbiornika i mechanizmu odpowiadającego za podawanie gromadzonego w podajniku opału do komory spalania.

Zapraszamy do sklepu - poznaj bogatą ofertę urządzeń grzewczych Dragon

Jeżeli prawidłowo dbamy o czystość pieca w sezonie grzewczym oraz po jego zakończeniu, to przygotowanie kotła do kolejnego sezonu użytkowania, nie będzie żadnym problemem i ograniczy się przede wszystkim do przeglądu jego elementów, usunięcia zgromadzonego kurzu, jak również niezbędnego przed każdym sezonem grzewczym czyszczenia przewodów kominowych.

źródło i zdjęcie: Kotły Grzewcze Dragon

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum