Co zrobić, gdy wentylator nie mieści się w kanale wentylacyjnym?

Zbyt płytki kanał wentylacyjny lub nieprawidłowy projekt całego systemu wentylacyjnego to problem wielu osób. W takim przypadku umieszczenie w nich typowych wentylatorów łazienkowych okazuje się często zupełnie niemożliwe, co oczywiście wzbudza mnóstwo negatywnych emocji w ich właścicielach. Czy istnieje zatem sposób, dzięki któremu mimo problemu z wielkością kanału, wciąż będziemy w stanie zamontować w nim wentylator?

Co zrobić, gdy wentylator nie mieści się w kanale wentylacyjnym?
Ventox Wentylatory, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, filtry powietrza, oświetlenie LED, odpływy liniowe
Dane kontaktowe:
509 336 516
Paderewskiego 90 41-810 Zabrze

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak zmieścić wentylator w zbyt płytkim kanale wentylacyjnym?

Tak! Najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach są wentylatory z krótkimi króćcami, czyli tymi elementami, które powinny wejść w kanał wentylacyjny. Kiedy więc zamontujemy wentylator w kanale wentylacyjnym część króćca staje się dla nas niewidoczna.

Wentylator MMP 100 biały z krótkim króćcem do montażu w płytkich kanałach. fot. Ventox
Wentylator MMP 100 biały z krótkim króćcem do montażu w płytkich kanałach. fot. Ventox

Oczywiście króciec nie może zostać zatkany ścianą kanału. Dlatego w przypadku zbyt płytkiego kanału wentylacyjnego musimy zadbać o to, by króciec był faktycznie wystarczająco krótki.

Wentylatory MMK oraz MMP z króćcami o długości zaledwie 35.5 do 3.8 cm

W sprzedaży można obecnie znaleźć co najmniej kilka modeli wentylatorów wyposażonych w króćce o długości pomiędzy 3,5 a 3,8 cm. Są to między innymi wentylatory MMK oraz MMP stworzone przez firmę MMotors.

Wentylator MMP 100 chrom z krótkim króćcem do montażu w płytkich kanałach. fot. Ventox
Wentylator MMP 100 chrom z krótkim króćcem do montażu w płytkich kanałach. fot. Ventox

Na końcu takich króćców znajdują się klapy zwrotne, które jednak można bez problemu zdemontować, aby skrócić taki element o kolejne 7 mm. W rezultacie zyskujemy więc wentylator, który powinien zmieścić się nawet w bardzo płytkim kanale wentylacyjnym.

Montaż wentylatorów na suficie

Z pewnością wiele osób zastanawia się również, czy takie wentylatory nadają się do montażu na suficie. Okazuje się, że tak! Zarówno modele MMK, jak i MMP zostały wyposażone w łożyska kulkowe, które dają taką możliwość. Dzięki temu rozwiązaniu wentylatory wyróżniają się też długą żywotnością oraz dość niskim poziomem generowanego przez nie hałasu.

Głębokość montażu wentylatora MMK to zaledwie 38 mm. fot. Ventox
Głębokość montażu wentylatora MMK to zaledwie 38 mm. fot. Ventox

Wentylatory MMK z czujnikami światła, wilgoci lub z timerem

Co więcej, wspomniane modele MMK oprócz podstawowej wersji można nabyć też w różnych konfiguracjach funkcji, na przykład z czujnikami światła i wilgoci albo z timerem. Krótki wirnik sprawia jednak, że tego rodzaju wentylatory mają ograniczoną wydajność, do 60 m3/h.

Na szczęście w przypadku nowszego modelu MMP wydajność została zwiększona i wynosi ona już 90 m3/h, co jest dość imponujące przy tak krótkim króćcu.

 źródło i zdjęcia: Ventox