PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Przeszklenia

Ochrona przeciwpożarowa przegród szklanych. Szczelność, nośność i izolacyjność ogniowa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Bierna ochrona przeciwpożarowa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w budynku i minimalizowanie strat na wypadek powstania pożaru. W tym celu stosuje się odpowiednie, wyspecjalizowane materiały budowlane. Jednym z nich jest szkło ogniochronne.

Jak powstaje pożar?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku podjęto 153,5 tysiąca akcji gaszenia pożarów . Jako najczęstsze przyczyny ich powstania wymienia się nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem lub substancjami łatwopalnymi, a także niewłaściwą eksploatację środków transportu, urządzeń grzewczych oraz instalacji elektrycznych.

Żeby powstał pożar, muszą zaistnieć trzy czynniki: ciepło, tlen i paliwo (tzw. trójkąt spalania). Jego wielkość zależy od ilości i dostępności dwóch ostatnich, ale również od kwestii takich jak szczelność przegród. Zasada jest prosta - w szczelnym pomieszczeniu ogień wypali się szybciej niż w tym, do którego cały czas dopływać będzie tlen. Istotne są również nośność elementów konstrukcyjnych oraz izolacyjność ogniowa - pierwsza determinuje stabilność, druga wpływa na przenoszenie ciepła i płomieni z jednej strony przegrody na drugą.

Szczelność, nośność i izolacyjność ogniowa

Szczelność, nośność i izolacyjność grają ogromną rolę w biernej ochronie przeciwpożarowej, gdyż wpływają na ogólną wytrzymałość budowli. Nie można wykluczyć sytuacji, w której jakaś część w wyniku działania płomieni traci swoją nośność, przez co ugina się bądź łamie, co wpływa na pozostałe elementy konstrukcji. Zanim strażacy ugaszą pożar, zdąży on strawić przynajmniej część budynku. Dlatego jego elementy muszą wytrzymać przez określony czas, w którym przeprowadzona zostanie ewakuacja, a straż pożarna zdąży przyjechać na miejsce.

Nowe elementy ochrony przeciwpożarowej

- Konieczność zachowania swoich właściwości pod wpływem działania płomieni przez określony czas - co szczegółowo określają normy takie jak PN-EN 13501-2 - jest jednym z czynników wpływających na rozwój materiałów budowlanych. Dla przykładu, w XX wieku upowszechniło się użycie szkła w architekturze, a niejednokrotnie, jak np. w wypadku wielu biurowców, stanowiło ono jeden z głównych używanych materiałów, zajmując coraz większą powierzchnię budynków - mówi Piotr Mazurkiewicz, Fire Protection Glass Sales Manager, Pilkington IGP.

Ogniochronne przegrody szklane na bazie szkła Pilkington Pyrostop®. fot.Pilkington IGP (NSG Group)
Ogniochronne przegrody szklane na bazie szkła Pilkington Pyrostop®. fot. Pilkington IGP (NSG Group)

Szkło jest materiałem niepalnym, co zwiększa jego przydatność w kontekście biernej ochrony przeciwpożarowej, ale w wersji niehartowanej jest wrażliwe na temperatury, co może doprowadzić do pęknięć, wygięć czy pofalowania. Zwykłe szkło w wysokich temperaturach pęka, dlatego opracowano szyby ogniochronne. Jednym z dostępnych na rynku produktów jest Pilkington Pyrostop®. Szkło to tworzy izolacyjną barierę przed ogniem, zapewniając ochronę przed gorącem, dymem, płomieniami, gorącymi gazami i oparami.

Jak działają przeszklenia ogniochronne?

Pilkington Pyrostop® składa się z kilku warstw szkła float, pomiędzy którymi znajduje się przezroczysty żywicopodobny żel ogniochronny na bazie wodnego roztworu soli mineralnych. W wyniku działania płomieni i wysokiej temperatury szyba po pewnym czasie pęknie, ale jest chroniona przez żel. Pęcznieje on w wyniku pożaru i staje się nieprzejrzysty, co jednocześnie blokuje ogień oraz absorbuje energię cieplną.

Przeszklenia ogniochronne wykorzystane w hali lotniska. fot. Pilkington IGP (NSG Group)
Przeszklenia ogniochronne wykorzystane w hali lotniska. fot. Pilkington IGP (NSG Group)

Szkło ogniochronne Pilkington Pyrostop® dostępne jest w wielu wariantach, posiadających klasy odporności ogniowej EI od 30 do 180. Nawet grubsze rodzaje tego szkła są tak zaprojektowane, aby dawać wysoką jakość wizualną bez efektu matowienia przez cały okres użytkowania, wysoki stopień transmisji światła oraz niezafałszowane właściwości oddawania barw.

Efekt ten osiągany jest dzięki zastosowaniu superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™. Szkło ogniochronne można łączyć z szybami innego typu, co pozwala rozbudować funkcje przeszkleń w szybie zespolonej np. o właściwości przeciwsłoneczne czy akustyczne.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP (NSG Group)

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum