Prowadnice do szuflad - jakie funkcje spełniają i dlaczego są ważne?

Podczas planowania kuchennej zabudowy najczęściej nie myślimy o prowadnicach. Jest to błąd, bowiem to ona odpowiadają za komfort pracy w kuchni, umożliwiając płynne i bezszelestne otwieranie szuflad. Jakie rodzaje prowadnic mamy do wyboru i jak je dopasować do indywidualnych potrzeb?

Prowadnice do szuflad - jakie funkcje spełniają i dlaczego są ważne?
REJS Sp. z o.o. Ergonomiczne systemy umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej
www.rejs.eu
REJS Sp. z o.o. Ergonomiczne systemy umożliwiające optymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej
Dane kontaktowe:
54 280 56 51
Mławska 61, 87-500 Rypin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego wysoka jakość prowadnic jest ważna?

Przygotowanie posiłków to na ogół czasochłonne zajęcie. Nawet jeśli je uwielbiamy, na co dzień rzadko mamy na nie nielimitowany czas. Niekiedy zaś – między pracą, a dodatkowymi zajęciami – liczy się każda chwila, którą spędzamy w kuchni. Dlatego nie warto tracić cennych minut na walkę z rzeczami, które po prostu powinny działać dobrze. Jedną z takich rzeczy są akcesoria meblowe, a zwłaszcza okucia, systemy jezdne i prowadnice. To od nich zależy, czy szafki będą się otwierać cicho, a szuflady wysuną się lekko i płynnie.

Z uwagi na rosnącą popularność szuflad i systemów wysuwnych, planując kuchenną zabudowę, szczególną uwagę warto zwrócić na prowadnice. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rozwiązań, których parametry przekładają się na komfort ruchu, a przez to na naszą wygodę podczas przygotowywania posiłkówwyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS

Rodzaje budowy prowadnic do szuflad

Ze względu na budowę, prowadnice dzieli się na rolkowe i kulkowe.

  • Rolkowe są  prostsze i tańsze, jednak oferują mniejszy udźwig. Znakomicie sprawdzają się w przypadku szuflad płytkich, w których przechowywać będziemy wyłącznie lekkie rzeczy. W ofercie REJS dostępne są w bieli w kilku długościach od 250 do 550 mm.
  • Znacznie wytrzymalsze są prowadnice kulkowe, które oferują maksymalny udźwig nawet na poziomie 40 kg, a przy tym płynniejszy i cichszy ruch. Ich oferta jest znacznie bardziej rozbudowana. Ze względu na rodzaj montażu, dzieli się je na boczne (H17, H45 i Solid Slide) i dolne (Comfort Slide). Te pierwsze są widoczne po otwarciu szuflady, natomiast drugie są dyskretnie schowane pod dnem, dlatego cieszą się rosnącą popularnością. Oba rodzaje dostępne są w kilkunastu długościach (w zależności od modelu).
Prowadnice boczne Solid Slide
Prowadnice boczne Solid Slide zamontowane w kuchennej szufladzie fot. REJS Sp. z o.o.

Dodatkowe mechanizmy wbudowane w prowadnice

Prowadnice mogą oferować pełny lub tylko częściowy wysuw. W tym pierwszym przypadku umożliwiają łatwiejszy dostęp do wszystkich przechowywanych w nich produktów. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy. Jeśli zdecydujemy się na prowadnicę z miękkim dociągiem i cichym domykiem, szuflada po pchnięciu nie tylko się domknie, ale zrobi to bezszelestnie spowalniając na końcu. Z kolei system push to open umożliwia otwarcie szuflady nie po pociągnięciu za jej uchwyt, ale za pomocą delikatnego pchnięcia – ręką lub np. kolanem. To bardzo wygodne rozwiązanie przydatne zwłaszcza w kuchni, gdzie często mamy zajęte lub brudne dłonie.

Prowadnice dolne Comfort Slide
Prowadnice dolne Comfort Slide zamontowane w łazienkowej szufladzie fot. REJS Sp. z o.o.

Oczywiście lista innowacji na tym się nie kończy. Na uwagę zasługuje np. zastosowana w naszych Comfort Slide funkcja synchronizacji wysuwu, pozwalająca na uzyskanie jeszcze płynniejszego ruchu. Stolarze z pewnością sprawdzą też sposoby montażu i możliwości regulacji prowadnic. Te, w przypadku systemów REJS, pozwalają na łatwe i perfekcyjne wyregulowanie, tak by praca była jeszcze przyjemniejsza – wyjaśnia Damian Rybak.

źródło i zdjęcia: REJS Sp. z o.o.