Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak wykonać ogrodową strefę relaksu z użyciem prefabrykatów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Taras, który we współczesnych domach jest połączeniem strefy mieszkalnej ze strefą wypoczynkową, trzeba odpowiednio wykończyć. Projektując przestrzeń sprzyjającą relaksowi warto postawić na naturalne, stonowane kolory. Będą dobrze komponowały się z ogrodową zielenią, a także zadziałają kojąco na wzrok i pozwolą się odstresować. 

Jaką nawierzchnię tarasu wybrać?

Projektowanie przestrzeni tarasu najlepiej rozpocząć od doboru nawierzchni utrzymanej w spokojnych i neutralnych barwach. Na rynku dostępnych jest wiele ponadczasowych rozwiązań spełniających powyższe kryterium. Zasadniczo można podzielić je na dwie kategorie: duże i małe formaty. Do tych pierwszych należą wielkoformatowe płyty tarasowe Polbruk Lamell.

Mają one wymiar 60x40 cm i doskonale nadają się na taras ze względu na grubość 4,5 cm. Ich atutem jest też szeroka gama kolorystyczna. W fakturze gładkiej dostępnych jest sześć kolorów. Są to trzy odcienie szarości: nerino, stalowy i bazaltowy oraz trzy tonacje beżu: latte, ivory i cortado. W fakturze płukanej płyta Lamell występuje w kolorze ritmo_d czyli połączeniu grafitu z jasną szarością. Kolorystyka prefabrykatów Lamell utrzymana jest w modnych melanżach, które dodają nawierzchni wyszukanej elegancji i oryginalności. Płyty Lamell zwykle tworzą jednolitą płaszczyznę na tarasie, ale na alejkach ogrodowych można je układać także metodą step by step. Przestrzeń pomiędzy nimi może być wypełniona trawą, drobnymi kamieniami lub grysem.

Taras wykonany z płyty Polbruk Lamell
Taras wykonany z płyty Polbruk Lamell fot. Polbruk S.A.

Alternatywą do płyt wielkoformatowych są prefabrykaty o nieco mniejszych wymiarach. Przykładem takiego rozwiązania jest płyta tarasowa Polbruk Exa. Ma ona wyjątkowo oryginalną formę, wychodzącą poza tradycyjny prostokąt. Kształtem nawiązuje do heksagonu i plastra miodu, które są bardzo popularne w aranżacjach wnętrz i architekturze. Bioniczne formy i nawiązania do natury to jeden z głównych trendów projektowych, Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w dwóch eleganckich kolorach: taupe i folk. Może być układana w sposób tradycyjny lub metodą step by step czyli w równych odstępach dopasowanych do długości kroku.

Taras wyłożony płytą Polbruk Exa
Taras wyłożony płytą Polbruk Exa fot. Polbruk S.A.

Cechą, która zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych jest to, że  na nawierzchni tarasu budowanego na równi z gruntem można zachować nierównomierność wynikającą z kształtu płyt i w oryginalny sposób łączyć je np. z trawnikiem, otoczakami czy drobnym grysem. Można ją też oczywiście wykończyć w sposób klasyczny czyli równą linią. Exa doskonale nadaje się nie tylko na tarasy, ale również na alejki i ścieżki. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i dizajnerskich płyt betonowych dostępnych na rynku. Doskonale komponuje się z nowoczesnymi i modernistycznymi domami, tworząc wspólnie z nimi niebanalną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń.

Jakie meble wybrać na taras?

W zależności od wyboru rodzaju i wielkości płyt, należy dobrać do nich pozostałe elementy, takie jak meble i inne detale. Niesłabnącą popularnością na tarasach cieszą się wiklinowe sofy i fotele, które są zwykle ozdabiane wielkimi poduchami. Bardziej ekonomicznym, ale równie efektownym rozwiązaniem, są meble z technorattanu. Wyposażenie powinno być minimalistyczne i pozbawione „barokowej” ornamentyki. Warto również rozważyć meble ogrodowe wykonane z prefabrykatów betonowych. Ze względu na odporność na warunki atmosferyczne są one niezwykle funkcjonalne, a przy tym pozwalają na indywidulaną aranżację. W tej roli świetnie sprawdzają się bloczki Neo, które są dedykowane do budowy ogrodzeń, ale można je także wykorzystać do stworzenia wygodnych siedzisk ogrodowych. Charakteryzuje je duży format 20x60 cm oraz wysokość 10 lub 5 cm. Pustaki Neo mają geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę i nowoczesną kolorystykę utrzymaną w odcieniach szarości (stalowy i grafitowy) oraz brązu (orzechowy), a więc doskonale wpasują się w każdą kompozycję.

Ławy i palenisko wykonane z bloczków Polbruk Neo
Ławy i palenisko wykonane z bloczków Neo fot. Polbruk S.A.

Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest też wykorzystanie do budowy stylowych ławek, stołów czy funkcjonalnego paleniska ogrodowego prefabrykatów L-ka Tigela. Moduł ten ma kształt litery „L” i wymiar 42x33x 80 cm. Strefa relaksu z wygodnymi meblami ogrodowymi będzie miłym azylem, ale warto dopełnić ją jeszcze kilkoma ważnymi elementami.

Grill zbudowany z prefabrykantów L Tigela
Grill zbudowany z prefabrykantów L Tigela fot. Polbruk S.A.

Z czego wykonać ogrodową fontannę?

Jednym z nich może być fontanna. Jej obudowę można stworzyć z betonowych elementów, takich jak murek Albero. To bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż łączy w sobie nowoczesny design z nutką klasyki inspirowanej dawnymi murkami granicznymi, jakie do tej pory można spotkać w Anglii czy Szkocji. Albero doskonale wpasuje się w klimat strefy relaksu, ponieważ występuje w dwóch stonowanych barwach: alpen i brenta. Obudowę fontanny można wykonać metodą na sucho lub na mokro, czyli z użyciem zaprawy. Druga metoda zwiększa stabilność konstrukcji, ale wymaga zastosowania 30-40 cm fundamentu betonowego lub wkopania dolnych elementów w ziemię na odpowiednią głębokość. Po wykonaniu obudowy należy umieścić w niej nieckę, a następnie ustawioną pionowo rurę i podpiętą do niej pompę, która będzie tłoczyła wodę do góry.

Murek Albero
Murek Albero fot. Polbruk S.A.

W ogrodzie, oprócz wodotrysku, nie może zabraknąć odpowiednio zaprojektowanej zieleni. W nowoczesnych ogrodach bardzo często jest ona umieszczana w kubistycznych donicach, takich jak na przykład Tigela. Posiada ona wymiar 40x40 cm, około 30 cm wysokości oraz występuje w dwóch kolorach – stalowym i grafitowym. Zasadzimy w niej praktycznie wszystko: od karłowatych drzewek, poprzez ozdobne trawy i zioła, aż po kwiaty. Zaletą donic Tigela jest również fakt, że można z nich budować większe konstrukcje, na przykład kaskady wzdłuż biegu schodów czy wertykalne ogrody. Oryginalne i stylowe donice można też stworzyć z elementów L-ka Tigela. Rośliny warto oczywiście zasadzić poza donicami, a przed tarasem posiać trawę. Ciekawym i wartym polecenia rozwiązaniem jest także stworzenie suchych ogrodów deszczowych, które pozwolą na przefiltrowanie wody deszczowej i jej stopniowe uwalnianie do gleby. Do aranżacji takiego ogrodu można użyć takich roślin, jak skrzyp zimowy, kosaciec syberyjski, mięta wodna czy tojeść rozesłana.

Donica Tigela w domowym ogrodzie
Donice Tigela sprawdzą się również w przestrzeni publicznej fot. Polbruk S.A.

Jak zadbać o prywatność w ogrodzie?

Odpowiednio dobrane elementy aranżacji przestrzeni to jednak nie wszystko. Aby zachować intymny charakter strefy relaksu, warto rozplanować wokół niej ogrodzenie z betonowych prefabrykatów. Otoczenie domu najczęściej determinuje charakter i wygląd ogrodzenia. Jeśli dom znajduje się w ruchliwej okolicy z dużym natężeniem hałasu, warto wznieść pełne ogrodzenie. Jeżeli posesja jest położona w spokojnej okolicy o niskim zagęszczeniu zabudowy, dobrym pomysłem będzie ogrodzenie z wykonanymi z metalu czy drewna ażurowymi przęsłami. W jednym i w drugim przypadku można je wybudować z bloczków ogrodzeniowych Neo.

źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA