Wpływ naturalnego światła na organizm
Wpływ naturalnego, słonecznego światła na organizm człowieka jest nieoceniony. Promienie słoneczne są nam potrzebne do życia, podobnie jak powietrze czy woda. Fizjologicznie człowiek w dzień jest aktywny, a jego organizm nocą „wyczuwając” zmrok dąży do odpoczynku i snu. W jesienne, zimowe i pochmurne dni jesteśmy zdecydowanie mniej aktywni, niż w trakcie długich, słonecznych dni letnich. Brak naturalnego światła wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ujmuje znaczą część energii, sprawia, że jesteśmy apatyczni, ospali, niewydolni zarówno w domu, jak i w pracy. Gdy zaburzony jest cykl dobowy, a organizm nie jest eksponowany na światło, hamuje się proces produkcji melatoniny – hormonu regulującego rytmy dobowe. Jego brak powoduje zaburzenia snu, zmęczenie, wzmaga stres, a nawet jest przyczyną stanów depresyjnych.
Promienie słoneczne działające bezpośrednio na skórę mają też ogromny wpływ na biosyntezę witaminy D, która z kolei ma zbawienne działanie na prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów obronnych i odpornościowych w ciele człowieka. Stosowanie w domach dużej ilości przeszkleń zdecydowanie poprawi jakość życia domowników.
Jak zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego na poddaszu?
Co jeśli nie ma możliwości wstawienia okna fasadowego? Gdy pomieszczenie znajduje się na ostatniej kondygnacji budynku można przymierzyć się do zakupu i montażu okna dachowego. Najpierw należy określić stopień nachylenia dachu. Okna połaciowe montuje się zwykle na dachach o nachyleniu wynoszącym od 15 do 90 stopni. Istnieją także rozwiązania umożliwiające montaż w połaci o kącie 5 stopni. W przypadku dachu płaskiego istnieje możliwość zamontowania okna nawet przy kącie 2°. Wówczas stosuje się okna specjalnie do tego przeznaczone – okna do dachu płaskiego.
Kolejnym aspektem przy wyborze okna, po ustaleniu kąta montażu, powinno być określenie cech pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdować. Jeśli pokój jest sypialnią, salonem czy korytarzem można w nim montować okna połaciowe drewniane. W przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności należy zastanowić się nad zakupem okien odpornych na wilgoć np. wykonanych z PVC. Ważnym walorem są nawiewniki w oknach umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza. Należy także zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna – im jest on mniejszy – tym lepiej.
Jak zapewnić odpowiednią ilość światła na parterze?
Stosowanie w domach dużej ilości przeszkleń zdecydowanie poprawi jakość życia domowników. Szczególnie ważne są miejsca, a których przebywa się najczęściej. Dodatkowo, naturalne światło nie niszczy wzorku. Stąd choćby w pokojach dziecięcych nawyk stawiania biurek pod oknami. Niestety żadne oświetlenie sztuczne nie jest w stanie zastąpić światła naturalnego. W oszacowaniu ilości przeszklenia pomieszczenia dzieli się je na takie o stałym pobycie ludzi (dłuższym niż dwie godziny) i na pomieszczenia, w których pobyt jest sporadyczny (wc, garaż, garderoba). Przyjmuje się, że we wnętrzach, w których przebywają ludzie, ilość przeszklenia w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynieść co najmniej 1:8, a w innych 1:12. W rzeczywistości należy jednak te normy traktować jako podpowiedź. Może okazać się, że w pokoju będzie potrzebna większa niż wspomniana ilość światła.
źródło i zdjęcia: Okpol