Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
WIPER Sp. z o.o. ODPŁYWY PRYSZNICOWE
wiper.pl
WIPER Sp. z o.o. ODPŁYWY PRYSZNICOWE
Dane kontaktowe:
32 738 50 00, tel. kom. 781 60 60 68
ul. Kolejowa 2, 43-190 Mikołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować?

Łazienka jest pomieszczeniem, które pochłania bodaj największą część budżetu przeznaczonego na wykończenie mieszkania. Wszystko, co jej dotyczy, jest kosztowne, począwszy od armatury łazienkowej i kafelek, kończąc na kwocie, którą musimy zapłacić wykonawcom. Łazienka to także pomieszczenie wymagające pod względem technicznym. Jeśli nie zabezpieczymy jej przed zalaniem, wszystko, co kosztowało nas niemałe pieniądze, może ulec zniszczeniu. Jakie uszczelnienia zatem zastosować, aby uchronić się przed zgubnym działaniem wody?

Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować?

Niewłaściwa izolacja może być powodem kosztownego remontu

Oczywistym jest, że uszczelnienia wymagają miejsca styku brodzika i wanny ze ścianą i podłogą. Hydroizolacja powinna też obejmować same podłogi i ściany, które mają kontakt z wodą. Brak odpowiedniego zabezpieczenia to szkody widoczne natychmiast, takie jak degradacja płytek, paneli (jeśli do sąsiednich pomieszczeń dostanie się woda) i mebli, szpecące przebarwienia podłóg i ścian a także zmniejszenie przyczepności kafelek do podłoża.

To jednak również problemy, które pojawiają się w dłuższym odstępie czasu, w tym chorobotwórcze pleśnie i grzyby. Szkodliwe i nieestetyczne wykwity powstawać mogą w łazience, w tym w kabinie prysznicowej, czyniąc ją bardzo nieprzyjemnym i niezdrowym miejscem kąpieli. Mogą też, za sprawą nieskutecznie odprowadzonej z łazienki wilgoci, atakować ściany sąsiednich pomieszczeń.

To nie koniec listy problemów, jakie stworzyć może brak odpowiedniej hydroizolacji w łazience. W przypadku stropów zawierających płyty styropianowe stanowiące izolację termiczną i akustyczną, przenikanie wody przez posadzkę spowoduje z czasem stopniową degradację ich właściwości. W takiej sytuacji, w najgorszym przypadku, może nas czekać bardzo kosztowny remont.

Jak bezpiecznie uszczelnić prysznic?

Do uszczelniania ścian i podłóg w miejscach, na których będą układane płytki, stosuje się zestaw uszczelniający, na który składają się: płynna folia, roztwór gruntujący, taśma uszczelniająca, 2 kołnierze na rury i 2 narożniki. Płynna folia to nic innego jak masa uszczelniająca wykonana z dyspersji polimerowej, wypełniaczy i dodatków modyfikujących.

Jest produktem bardzo wygodnym, bo jednoskładnikowym i do tego bezrozpuszczalnikowym, dzięki czemu może być stosowana w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Powłokę hydroizolacyjną tworzy z chwilą nałożenia na podłoże. Może być stosowana jako izolacja przeciwwilgociowa pod okładziny, wykładziny, płytki ceramiczne, glazury, terrakoty, a nawet podłogi z drewna i paneli.


Zestaw uszczelniający do kabin z oferty Wiper

Będący częścią zestawu roztwór gruntujący przeznaczony jest do gruntowania chłonnych podłoży, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Głęboko wchłania się w podłoże, a jednocześnie umożliwia jego oddychanie. Jego zadaniami są poprawa przyczepności do powierzchni innych materiałów oraz zmniejszenie zużycia farb emulsyjnych, klejów i szpachlówek mineralnych. Dzięki temu, że posiada w składzie biocyd i fungicyd, zabezpiecza podłoża przed wykwitem grzybów i pleśni.

W kwestii uszczelnienia natrysku na uwagę zasługują również podposadzkowe płyty prysznicowe Showerbase i bardziej rozbudowana ich forma – Showerlay. Oba rozwiązania oparte są na płycie XPS. W pierwszym przypadku, na system składają się również przyklejona matą uszczelniająca, rynna prysznicowa wraz z maskownicą oraz odpowiedni syfon odpływowy McAlpine. W drugim – płyta zintegrowana jest z plastikową siatką wzmacniającą pokrytą podwójną warstwą specjalnej zaprawy cementowej.

Uszczelnianie natrysku
Uszczelnianie natrysku SYSTEMEM ISOL-ON

Rozwiązania te gwarantują stuprocentową, podwójną hydroizolację i wyprofilowany spad w kierunku rynienki odpływowej. Dzięki twardości warstwy wierzchniej płyty możliwe jest klejenie na płytach nawet bardzo drobnych mozaik. Aby prysznic nie przeciekał, potrzebne jest nie tylko solidne uszczelnienie, ale również dobrej jakości system odwodnieniowy, w tym rynienki i wpusty. Szeroką ich gamę, opartą na nowoczesnym designie, znajdziemy również w ofercie Wipera.

Oferta firmy Wiper - dowiedz się więcej

Czym hydroizolować łazienkę?

Firma Wiper kompleksowo podeszła do tematu uszczelnień, proponując ISOL-ONE, kompletny system produktów uszczelniających do łazienek i wszystkich innych pomieszczeń, w których wymagana jest hydroizolacja. Jednym z głównych produktów tej serii, polecanych do wszystkich pomieszczeń mokrych, jest mata uszczelniająca, wykonana z folii polietylenowej, pokrytej z obu stron specjalną włókniną, która wspomaga wiązanie się z warstwą kleju.

Mata posiada szereg walorów, dzięki którym sprawdza się w tak trudnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka: jest odporna na pęknięcia podłoża, w pełni zapewnia szczelność na całej powierzchni, a do tego skraca czas montażu. Bezpośrednio po przyklejeniu maty mogą na niej zostać zamontowane płytki, np. przy pomocy rekomendowanych klejów elastycznych, szybkowiążących, takich jak PCI Rapid Light, choć – jak poskreśla producent – maty hydroizolacyjne łączą się z każdym systemem układania płytek.

Mata jest produktem wodoszczelnym, plastycznym i do tego mostkującym rysy. Nie wymaga wcześniejszych przygotowań – jest od razu gotowa użycia. Można ją stosować zarówno do wnętrz, ja i na zewnątrz, np. w przypadku izolacji tarasów czy balkonów. Nadaje się jako izolacja wrażliwych na wilgoć podłoży, w tym tynków i płyt gipsowych, płyt wiórowych czy podłoży chłonnych, takich jak beton, jastrych czy masy samopoziomujące.

O tym, że zastosowanie dobrej jakościowo i sprawdzonej hydroizolacji w łazience jest konieczne - nie trzeba przekonywać. Rachunek zysków i strat wynikających z zaniedbania tego etapu budowania łazienki, jest bardzo prosty do oszacowania. Istotne jest przy tym, aby wybierać skuteczne rozwiązania, dodatkowo łatwe w montażu i nie opóźniające dalszych prac wykończeniowych.

Maty izolacyjne, płyty podposadzkowe oraz zestawy uszczelniające znakomicie spełniają swoje zadanie, a po ich zastosowaniu można bez zbytecznej przerwy kontynuować budowę lub remont naszej wymarzonej łazienki.

źródło i zdjęcia: Wiper