Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Co oznaczają parametry Uw, Lt, g % i Rw?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Przez ostatnie miesiące napisano już wiele na temat Warunków Technicznych 2021, to same zapisy bez odpowiedniego kontekstu nie tłumaczą wielu rzeczy. Co tak naprawdę zyskujemy kupując okno o parametrze Uw = 0,7 W/m2K? Jaki zysk będzie z zakupu szyb o lepszym współczynniku Lt? Przedstawiamy analizę parametrów technicznych.

Parametr Uw - termoizolacja okna

Przez niskiej jakości okna, te nadgryzione zębem czasu lub niepoprawnie zamontowane, może uciekać nawet 30% ciepła. Latem niezauważalne, prawda? Jednak gdy przychodzi zima i coraz częściej spoglądamy w stronę pieców i kaloryferów może zrobić nam się gorąco – i to niekoniecznie z uwagi na temperaturę panującą w naszych domach. Po sezonie grzewczym przychodzą rachunki za ogrzewanie. Jeśli są niskie – dobra nasza! Ale co w przypadku, gdy koszty eksploatacyjne rosną, a sposób ogrzewania domu pozornie się nie zmienił? Zaczynamy szukać winnego i podejrzenie zwykle pada na okna.

W tym miejscu warto porozmawiać o parametrze Uw, który informuje nas, ile ciepła ucieka w ciągu godziny przez metr kwadratowy danego okna, przy różnicy temperatur wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz wynoszącej jeden stopień Celsjusza. Im współczynnik niższy, tym lepiej – oznacza to bowiem, że przeszklenie będzie szczelne, a w pomieszczeniu zostanie więcej ciepła. Tyle z teorii – tu bowiem liczy się podejście praktyczne i realne korzyści z inwestycji w okna o niskim współczynniku Uw.

Aby lepiej zobrazować sytuację, posłużmy pewnym wyliczeniem – mówi Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus. – Jeśli przyjmiemy, że współczynnik U wynosi 1,0 W/(m2·K), okna w domu jednorodzinnym mają powierzchnię 100 m2, a różnica temperatury wyniesie 30 K (+20°C i -10°C na zewnątrz) uciekać będzie 3000 K. Mnożymy bowiem wszystkie współczynniki, tj. 1,0 W/(m2·K) × 100 m2 × 30 K = 3000 W, a następnie uwzględniamy upływający czas. Każda godzina utraty ciepła to 3000 Wh, czyli 3 kWh, a tę musi zrównoważyć instalacja grzewcza. Zakładając, że 1 kWh kosztuje nas 0,69 – 0,78 zł, to przy ogrzewaniu całą dobę wnioski nasuwają się samepodkreśla Paweł Woźniak.

Zgodnie z przepisami budowlanymi, które weszły w życie w styczniu tego roku, współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Okna w ofercie OknoPlus (jak na przykład produkty z kolekcji Reveal) mają Uw nawet na poziomie 0,7 W/m2K. Tak doskonały wynik dają najlepsze obecnie pakiety trzyszybowe ECLAZ i nowoczesne profile aluminiowe (DECALU So Easy)!

Parametr Uw to nie chwyt marketingowy wykorzystywany przez producentów stolarki otworowej, a współczynnik, który jasno wskazuje, jak ogromny wpływ na komfort termiczny oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie mają szczelne okna.

W przypadku okien parametr Uw oznacza termoizolację
Parametr Uw określa poziom izolacji, jaki oferują dane okna fot. OknoPlus

Współczynnik Lt i g % - przepuszczalność światła słonecznego

Jak wiele światła zaprasza do naszych wnętrz wysokiej jakości przeszklenie? To mierzalne wartości, o których informuje nas współczynnik Lt. Można założyć, że standardowy pakiet trzyszybowy przepuszcza nawet 70% światła. Sam parametr, wyrwany z kontekstu, może nie robić takiego wrażenia, ale jeśli zestawimy go z szerokością geograficzną, na której przyszło nam żyć, to korzyści z wysokiego współczynnika Lt % zdają się być nie do przecenienia. Stosunkowo krótkie i nie zawsze słoneczne lato, deszczowe i chłodne jesienie, trudne do przewidzenia zimy – łatwiej je przetrwać w jasnym, a przede wszystkim ciepłym wnętrzu.

W rozwiązaniach OknoPlus stosuje się szyby (ECLAZ) z przenikalnością na poziomie 77%. Okno nie zatrzymuje światła (i – co także istotne – nie zniekształca go), pozwala mu swobodnie wypełnić i doświetlić wnętrze, poprawiając tym samym samopoczucie domowników, których bez dostatecznej ilości światła o tej porze roku mogłaby dopaść „jesienna depresja”, co wcale nie jest w polskim klimacie rzadką przypadłościąpodkreśla Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus.

Parametr Lt określa jak dużo światła słonecznego przejdzie przez okno
Współczynnik Lt opisuje, jak dużo światła słonecznego dojdzie do pomieszczenia fot. OknoPlus

Mówiąc o samych przeszkleniach warto również poświęcić kilka słów współczynnikowi całkowitej przepuszczalności energii - g%. Im jego wartość jest wyższa, tym więcej ciepła słonecznego przenika przez okno do wnętrza. Zysk? Nietrudny do uchwycenia i łatwo go przełożyć na realne korzyści.

Im wyższa procentowa wartość współczynnika przepuszczalności energii „g” tym większe pasywne zyski energii i bardziej pod wpływem słońca będą nagrzewać się pomieszczenia.

Parametr Rw - dźwiękoszczelność okien

Choć przyjęło się, że główny ciężar dźwiękoszczelności biorą na siebie dobrze zaizolowane ściany, to integralną częścią tychże ścian są przecież okna. Dźwiękoszczelność to innymi słowy skuteczność, z jaką przegroda redukuje poziom dźwięku, którego źródło znajduje się na zewnątrz.

Podobnie jak hałas mierzymy ją w decybelach (dB), a określamy za pomocą współczynnika tłumienia hałasu (Rw). Im wyższa będzie jego wartość tym mniej dźwięków przedostanie się do pomieszczenia. Dla przykładu, jeśli źródło zgiełku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB, a okno posiada Rw na poziomie 30 dB, to w pomieszczeniu usłyszymy dźwięk o natężeniu 25 dB.

Odkurzacz czy jadące samochody narażają nas na obcowanie z dźwiękiem na poziomie 60 dB, zaś głośna muzyka to nawet 80 dB. Biorąc pod uwagę, że tradycyjna szyba redukuje odgłosy docierające do pomieszczenia o 32 dB, dźwiękoszczelne propozycje firmy OknoPlus prezentują się naprawdę interesująco.

Parametr Rw informuje o dźwiękoszczelności okien
Wysoka dźwiękoszczelność chroni przed głośnymi sąsiadami i hałaśliwą ulicą fot. OknoPlus

Specjalna budowa dwukomorowych pakietów szyb akustycznych SILENCEcity zapewnia skuteczne tłumienie fal dźwiękowych charakterystycznych dla wielkomiejskiego zgiełku. Niskoemisyjne powłoki SGG Planitherm Lux, XN lub One z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem i osadzone na ciepłej ramce SWISSPACER, pozwalają wyciszyć hałas o 38 dB (standardowa szyba – 32 dB). W ten sposób „zyskujemy” 6 dB, a to już znacząca zmiana – przy różnicy 5 dB nasze odczuwanie hałasu zmniejsza się o 30% - rekomenduje Paweł Woźniak, ekspert marki OknoPlus. - Pakiety SILENCEair to odpowiedź na nieustający rozwój aglomeracji miejskich. Budowa szkła tłumi fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach związanych z ruchem lotniczym, na poziomie 70-90 dB. Szyba SILENCEair wyciszy hałas o 45 dB, czyli w porównaniu ze zwykłą szybą zyskujemy aż 13 dB. Aż – bo zmianę natężenia dźwięku już o 10 dB nasz organizm odczuwa jako podwojenie głośnościdodaje Paweł Woźniak.

źródło i zdjęcia: OknoPlus

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum