Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Wskazówki i porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

O jakości powietrza w Polsce mówi się od lat i niestety nie są to informacje pozytywne. Należy pamiętać, iż nie jest to problem jedynie zewnętrzny, bowiem zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do domów i mieszkań. W jaki sposób przygotować się na jesienno-zimowe dni, kiedy stężenie pyłu zawieszonego PM1, PM2,5 oraz benzo[a]pirenu (BaP) przekroczy dopuszczalne granice?

IAQ - wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniach

IAQ (ang. Indoor Air Quality) to wskaźnik określający jakość powietrza w pomieszczeniu. 

Ocenia się go w skali punktowej od 0 wzwyż, gdzie poszczególne wyniki oznaczają:

  • 0‑50 ‑ dobra (satysfakcjonująca)
  • 51‑100 ‑ umiarkowana (akceptowana dla większości ludzi)
  • 101‑150 ‑ słaba (u części ludzi może już powodować pewne negatywne zdrowotne skutki)
  • 151‑200 ‑ niezdrowa (wszyscy ludzie zaczynają odczuwać negatywny wpływ na zdrowie)
  • 201‑300 ‑ bardzo niezdrowa (może powodować poważne konsekwencje zdrowotne)
  • 301‑500 ‑ szkodliwa (powoduje faktyczne, poważne zagrożenie zdrowotne dla człowieka)
  • ponad 500 ‑ toksyczna (jakość powietrza jest tak niska, że przebywanie w takich warunkach uznaje się za niemożliwe).

Z poprawą jakości powietrza, czyli m.in. zmniejszeniem smogu walczą inicjatywy takie jak uchwały antysmogowe czy Program Czyste Powietrze, który wspiera nie tylko wymianę źródeł ciepła, ale także rozwiązania takie jak fotowoltaika, pompy ciepła czy rekuperacja.

Rekuperacja i wentylacja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach

Utrzymanie optymalnego IAQ jest bardzo ważne, gdyż jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. 

Koniecznie należy przemyśleć jak zrobić to w energooszczędny sposób. Doskonałym wyborem będą tu urządzenia z jak najbardziej wydajnymi i odpowiednio filtrującymi powietrze filtrami mikro cząsteczekmiędzy innymi wentylatory i rekuperatory powietrza. Zacznijmy od tych pierwszych. Te wyjątkowe wentylatory powietrza nie tylko zapewniają odpowiednią cyrkulację, ale także obniżają koszt ogrzewania budynku oraz wyrównują temperaturę i poziom wilgotności.

Modele takie jak Eliturbo UV‑Light dodatkowo oczyszczają i dezynfekują powietrze, usuwając z niego nawet 98%/20H wirusów i bakterii oraz 93%/20H grzybów.

Wentylator Eliturbo UV‑Light
Wentylator Eliturbo UV‑Light fot. ECOMAX

Utrzymanie odpowiedniej, optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza na poziomie 40‑60% nie tylko zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczenia (nawet o 50%) ale dodatkowo zmniejsza częstotliwość występowania infekcji dróg oddechowych. I to wszystko bez irytujących przeciągów czy konieczności stosowania kanałów powietrznych! Dodatkowo obrotowe wymienniki ciepła są po prostu jednymi z najbardziej efektywnych technologii odzyskiwania energii z wywiewanego powietrza.

Na komfort osób w pomieszczeniu, w którym korzysta się z tego rodzaju cyrkulacji powietrza wpływa również zdecydowane zmniejszenie stężenia szkodliwych oparów czy zapachów. Poprawiający się mikroklimat oddziałowuje zresztą nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta czy rośliny w danym pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem będą tu również rekuperatory powietrza. Np. te marki Ensy, które posiadają obrotowy wymiennik z filtrem na cząstki PM1.

Rekuperator ENSY InoVent 300
Rekuperator ENSY InoVent 300 fot. ECOMAX

Wszystkie rekuperatory obrotowe Ensy zostały bowiem wyposażone w filtry powietrza F7 (podwójny system filtracji), które zabezpieczają osoby w pomieszczeniach przed zanieczyszczeniami z zewnątrz oraz wspomnianymi wyżej, najbardziej szkodliwymi pyłami PM1. Te mikrocząstki przenikają przez płuca do krwiobiegu i mogą w ten sposób rozprzestrzenić się na cały organizm, wpływając negatywnie na układ oddechowy i sercowo‑naczyniowy.

W 1984 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła niewłaściwą wentylację domów jako główny powód "syndromu chorych budynków" (ang. SBS ‑ Sick Building Syndrome). Oznacza to sytuację, kiedy osoby przebywające w budynku doświadczają dotkliwych skutków dla zdrowia i komfortu, który jest związany ze zbyt długim przebywaniem w danym pomieszczeniu, jednak nie można jasno zdefiniować przyczyny tego stanu. Co więcej, jak wskazuje WHO, aż 30% nowych budynków na całym świecie może być przedmiotem skarg na zbyt niską jakość powietrza i jej skutki1.

Skuteczność filtrów ENSY
Grafika przedstawiająca skuteczność filtrów powietrza marki ENSY fot. ECOMAX

Wpływ jakości powietrza na rozwój choroby COVID-19

Raport EEA (Europejskiej Agencji Środowiska) podkreśla powiązanie między teraźniejszą pandemią, a jakością powietrza2. Wstępne dane EEA za 2020 rok, poparte modelowaniem w ramach Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS), potwierdzają, że pierwszy lockdown wiosną 2020 zmniejszył w niektórych Państwach europejskich emisję części zanieczyszczeń nawet o 60%. Mamy jeszcze za mało danych, aby dokładnie zbadać ten fakt i jego wpływ na zdrowie człowieka, jednak raport EEA wskazuje na inną, ważną korelację. Smog i inne zanieczyszczenia powietrza powodują choroby układu oddechowego i krążenia (np. przewlekłą astmę) ‑ które to wskazuje się jako zwiększające ryzyko zgonu pacjentów chorych na COVID‑19. Potrzebne są tu jednak dalsze, szczegółowe badania.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

1EPA "Indoor Air Facts No. 4. Sick Building Syndrome"

2EEA Report No 9/2020 - "Air quality in Europe — 2020 report"

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum