IAQ - wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniach
IAQ (ang. Indoor Air Quality) to wskaźnik określający jakość powietrza w pomieszczeniu.
Ocenia się go w skali punktowej od 0 wzwyż, gdzie poszczególne wyniki oznaczają:
- 0‑50 ‑ dobra (satysfakcjonująca)
- 51‑100 ‑ umiarkowana (akceptowana dla większości ludzi)
- 101‑150 ‑ słaba (u części ludzi może już powodować pewne negatywne zdrowotne skutki)
- 151‑200 ‑ niezdrowa (wszyscy ludzie zaczynają odczuwać negatywny wpływ na zdrowie)
- 201‑300 ‑ bardzo niezdrowa (może powodować poważne konsekwencje zdrowotne)
- 301‑500 ‑ szkodliwa (powoduje faktyczne, poważne zagrożenie zdrowotne dla człowieka)
- ponad 500 ‑ toksyczna (jakość powietrza jest tak niska, że przebywanie w takich warunkach uznaje się za niemożliwe).
Z poprawą jakości powietrza, czyli m.in. zmniejszeniem smogu walczą inicjatywy takie jak uchwały antysmogowe czy Program Czyste Powietrze, który wspiera nie tylko wymianę źródeł ciepła, ale także rozwiązania takie jak fotowoltaika, pompy ciepła czy rekuperacja.
Rekuperacja i wentylacja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach
Utrzymanie optymalnego IAQ jest bardzo ważne, gdyż jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
Koniecznie należy przemyśleć jak zrobić to w energooszczędny sposób. Doskonałym wyborem będą tu urządzenia z jak najbardziej wydajnymi i odpowiednio filtrującymi powietrze filtrami mikro cząsteczek ‑ między innymi wentylatory i rekuperatory powietrza. Zacznijmy od tych pierwszych. Te wyjątkowe wentylatory powietrza nie tylko zapewniają odpowiednią cyrkulację, ale także obniżają koszt ogrzewania budynku oraz wyrównują temperaturę i poziom wilgotności.
Modele takie jak Eliturbo UV‑Light dodatkowo oczyszczają i dezynfekują powietrze, usuwając z niego nawet 98%/20H wirusów i bakterii oraz 93%/20H grzybów.
Utrzymanie odpowiedniej, optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza na poziomie 40‑60% nie tylko zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczenia (nawet o 50%) ale dodatkowo zmniejsza częstotliwość występowania infekcji dróg oddechowych. I to wszystko bez irytujących przeciągów czy konieczności stosowania kanałów powietrznych! Dodatkowo obrotowe wymienniki ciepła są po prostu jednymi z najbardziej efektywnych technologii odzyskiwania energii z wywiewanego powietrza.
Na komfort osób w pomieszczeniu, w którym korzysta się z tego rodzaju cyrkulacji powietrza wpływa również zdecydowane zmniejszenie stężenia szkodliwych oparów czy zapachów. Poprawiający się mikroklimat oddziałowuje zresztą nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta czy rośliny w danym pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem będą tu również rekuperatory powietrza. Np. te marki Ensy, które posiadają obrotowy wymiennik z filtrem na cząstki PM1.
Wszystkie rekuperatory obrotowe Ensy zostały bowiem wyposażone w filtry powietrza F7 (podwójny system filtracji), które zabezpieczają osoby w pomieszczeniach przed zanieczyszczeniami z zewnątrz oraz wspomnianymi wyżej, najbardziej szkodliwymi pyłami PM1. Te mikrocząstki przenikają przez płuca do krwiobiegu i mogą w ten sposób rozprzestrzenić się na cały organizm, wpływając negatywnie na układ oddechowy i sercowo‑naczyniowy.
W 1984 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła niewłaściwą wentylację domów jako główny powód "syndromu chorych budynków" (ang. SBS ‑ Sick Building Syndrome). Oznacza to sytuację, kiedy osoby przebywające w budynku doświadczają dotkliwych skutków dla zdrowia i komfortu, który jest związany ze zbyt długim przebywaniem w danym pomieszczeniu, jednak nie można jasno zdefiniować przyczyny tego stanu. Co więcej, jak wskazuje WHO, aż 30% nowych budynków na całym świecie może być przedmiotem skarg na zbyt niską jakość powietrza i jej skutki1.
Wpływ jakości powietrza na rozwój choroby COVID-19
Raport EEA (Europejskiej Agencji Środowiska) podkreśla powiązanie między teraźniejszą pandemią, a jakością powietrza2. Wstępne dane EEA za 2020 rok, poparte modelowaniem w ramach Copernicus Atmospheric Monitoring Service (CAMS), potwierdzają, że pierwszy lockdown wiosną 2020 zmniejszył w niektórych Państwach europejskich emisję części zanieczyszczeń nawet o 60%. Mamy jeszcze za mało danych, aby dokładnie zbadać ten fakt i jego wpływ na zdrowie człowieka, jednak raport EEA wskazuje na inną, ważną korelację. Smog i inne zanieczyszczenia powietrza powodują choroby układu oddechowego i krążenia (np. przewlekłą astmę) ‑ które to wskazuje się jako zwiększające ryzyko zgonu pacjentów chorych na COVID‑19. Potrzebne są tu jednak dalsze, szczegółowe badania.
źródło i zdjęcia: ECOMAX
1EPA "Indoor Air Facts No. 4. Sick Building Syndrome"
2EEA Report No 9/2020 - "Air quality in Europe — 2020 report"