Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - sposób na mniejsze rachunki

Zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym nie słabnie od dekad. Skuteczność i oszczędność tego rozwiązania gwarantuje odpowiednią temperaturę i korzyści finansowe. Elementem właściwego wykorzystania tego systemu grzewczego jest odpowiedni sposób sterowania nim.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - sposób na mniejsze rachunki
ENERZON Sp. z o.o. Grzejniki elektryczne, ogrzewanie podczerwienią, systemy sterowania ogrzewaniem
enerzon.pl
ENERZON Sp. z o.o. Grzejniki elektryczne, ogrzewanie podczerwienią, systemy sterowania ogrzewaniem
Dane kontaktowe:
22 559 77 52, 507 768 688
ul. Pogodna 16, 05-123 Chotomów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak zoptymalizować ogrzewanie podłogowe?

Efektywność ogrzewania podłogowego jest wysoka z samego faktu zastosowanej technologii. Komfort termiczny odczuwany jest przez równomierne rozprowadzenie temperatury po pomieszczeniach - w tym również w najbardziej newralgicznym miejscu tj. przy podłodze.

Utrzymanie ciepła jest łatwiejsze, a oszczędności finansowe płyną także z faktu, iż w porównaniu do innych metod grzewczych, komfort przy ogrzewaniu płynącym od dołu zapewniają temperatury niższe nawet o 2–3 stopnie Celsjusza (co przekłada się średnio na 10% mniejsze zużycie energii).

Optymalizacja efektywności ogrzewania podłogowego możliwa jest dzięki wydzieleniu stref grzewczych. Pokoje w domu zróżnicowane są pod względem najbardziej korzystnej temperatury, która powinna w nich panować - relatywnie niższa w sypialni czy w kuchni, wyższa w łazience i salonie.

Automatyka domowa - innowacyjne, energooszczędne rozwiązania do firmy, domu i mieszkania - zapraszamy do sklepu Enerzon

Jednakowe nagrzewanie wszystkich pomieszczeń jest irracjonalne ekonomicznie i błędne w aspekcie komfortu domowników. Podział na strefy grzewcze umożliwia ustawienie temperatury odpowiedniej dla każdego pomieszczenia z osobna.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Prawidłowo funkcjonujący proces grzewczy możliwy jest za sprawą komunikujących się z sobą elementów. W przypadku ogrzewania wodnego są to:

  • sterowniki zaworów termostatycznych (listwy sterujące),
  • czujniki temperatury,
  • termostaty pokojowe (najczęściej również zaopatrzone w czujniki temperatury),
  • siłowniki termoelektryczne.

Sterownik (listwa) zarządza zamontowanymi w poszczególnych pomieszczeniach termostatami (regulatorami), i wysyła do siłowników informację o konieczności otwarcia albo zamknięcia dopływu wody do pętli grzewczych. Czujniki i termostaty pozwalają utrzymać ustaloną wysokość temperatury w pokojach, wysyłając sygnał do sterowników w momencie spadku lub przekroczenia właściwego poziomu temperatury.

Wariant ogrzewania elektrycznego jest jeszcze prostszy - termostat z czujnikiem podłącza się do grzejnika albo maty grzewczej. Wskazany jest także montaż czujnika podłogowego, który zabezpiecza podłogę przed ewentualnym przegrzaniem. Sterowanie oboma systemami nie jest skomplikowane, a przy pomocy np. regulatora temperatury Etherma eTouch Basic wręcz dziecinnie łatwe.

Termostat pokojowy eTouch Basic
Termostat pokojowy eTouch Basic

Termostat pokojowy eTouch Basic jest uniwersalny - sprawdzi się w przypadku systemu wodnego i elektrycznego równie dobrze. Intuicyjne sterowanie odbywa się poprzez ekran dotykowy. Umożliwia zaprogramowanie dwóch własnych wariantów temperatury (komfort i ekonomiczny), gwarantując spore oszczędności.

Termostaty pokojowe
Termostaty pokojowe

Jest precyzyjny i niezawodny. Zakres obsługiwanych przez programy temperatur to od 5 do 40°C. Zmiana trybu ogrzewania wymaga jedynie dotknięcia ekranu LCD z wyświetlaczem. Produkt ma wysoką klasę ochrony przed pyłem i wilgocią (IP21). Prosty w użyciu i energooszczędny eTouch Basic posiada nowoczesny design, który wzbogaci estetycznie każde wnętrze. Wyłączny dystrybutor termostatów marki Etherma: Enerzon Sp. z o.o.

źródło i zdjęcie: Enerzon