Pokój dziecięcy na poddaszu - porady i wskazówki
Poddasze to idealne miejsce na pokój dla dziecka - łatwiej je zaaranżować pod potrzeby jednego, młodego mieszkańca, niż np. małżeńską sypialnię.
Ulokowanie niewielkiego, ale wygodnego łóżka nie będzie problemem nawet przy mocno ściętym dachu. Okna w połaci pozwolą naturalnie doświetlić przestrzeń biurka, które najlepiej umieścić właśnie pod nimi. Takie warunki o wiele lepiej sprzyjają nauce i wypoczynkowi.
Jeśli dziecko interesuje się kosmosem, okno dachowe będzie idealnym punktem do obserwacji nocnego nieba. W takim pokoju młodzież poczuje namiastkę niezależności. Warto, by nie zabrakło małego fotela albo sofy - przydadzą się w sytuacji spotkań z przyjaciółmi. Pamiętajmy, że pokój dziecka to jego prywatny świat.
Meble na wymiar pomogą na funkcjonalne zagospodarowanie niemal każdego kąta w takim pokoju. Przesuwne fronty będą najwygodniejszym rozwiązaniem, które zajmie mało miejsca. Akcenty dekoracyjne powinny współgrać z aranżacją całego pomieszczenia. My do takich zastosowań rekomendujemy szafę 3-drzwiową w skosie - mimo ściętej bryły jej wnętrze jest bardzo pojemne i pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń - mówi Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.
Taki mebel pomieści nie tylko ubrania. Otwarta, górna półka będzie idealnym schowkiem na przedmioty związane np. z hobby lokatora tego pokoju.
Sypialnia na poddaszu - porady i wskazówki
Poddasze z dużymi skosami wprost prosi się, by urządzić tutaj główną sypialnię.
Biel i drewno pozwolą zaaranżować przyjemną dla snu i odpoczynku przestrzeń. Klimat buduje tu światło słoneczne wpadające przez okno dachowe oraz delikatne, tekstylne ozdoby czy lekki wizualnie żyrandol. Duży skos i wnękę pod nim łatwo zagospodarujemy wybierając meble na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, możemy pokusić się także o drzwi uchylne, wtedy cała zabudowa będzie jeszcze bardziej przypominać klasyczną szafę.
Jeśli do dyspozycji mamy całe poddasze, możemy urządzić sypialnię wielofunkcyjną, z przestrzenią do pracy czy rozrywki. Jej centrum stanowić będzie rzecz jasna łóżko. Model z linii Modern marki Komandor jest wykonywany na wymiar, dlatego możemy je łatwo dopasować do klimatu i wymiarów całego pomieszczenia.
Część wypoczynkową warto umieścić naprzeciwko okien dachowych - poranne słońce będzie wtedy najlepszym budzikiem. Ulokowana w głębi szafa sprawdzi się w roli niedużej garderoby.
W sypialni na poddaszu możemy wygodnie przechowywać nie tylko rzeczy codzienne, ale też sezonowe, które akurat nie są nam potrzebne. Dlatego warto zadbać o różnego rodzaju i wielkości schowki. Lustrzane fronty szafy to z kolei świetny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni - tej nigdy za dużo.
Garderoba na poddaszu - porady i wskazówki
Poddasze często jest bardzo dobrze oświetlone dzięki oknom dachowym. Dlatego jest wprost wymarzonym miejscem na ulokowanie garderoby. W naturalnym świetle dużo łatwiej wybierać i dobierać elementy stroju.
Jeśli zdecydujemy się pokój pod dachem wykorzystać w takim celu, zadbajmy o jego rzeczywistą i wizualną przestronność. Fronty białe lub z jasnego drewna będą tu bardzo dobrym wyborem. Główną, zamykaną szafę możemy ulokować pod skosem. Z niej korzystać będziemy pewnie odrobinę rzadziej.
Na ścianie przeciwległej do okna z kolei warto stworzyć garderobę z otwartymi półkami i wieszakami. Dobrym pomysłem są szklane fronty, dzięki którym ochronimy zawartość szaf przed kurzem, a zarazem będziemy mogli łatwo i szybko zorientować się w ich zawartości.
Pracowania na poddaszu - porady i wskazówki
Ulokowany na piętrze pokój, z dala od kuchennego i salonowego gwaru strefy dziennej, to idealne miejsce na domową pracownię. Zwłaszcza, gdy lubimy (albo chcemy) pracować w trybie home office. Klimat biura na poddaszu tworzy widok za oknem - kojący i dający wytchnienie oczom - oraz pomysł na zaaranżowanie skosów. Warto je podkreślać i nie zabudowywać.
Urządzenie domowego biura w trochę innym stylu niż reszty pokoi, pozwoli wizualnie oddzielić strefę prywatną od pracy. W biurze niezwykle ważna jest przestrzeń do magazynowania - dzięki meblom na wymiar możemy łatwo stworzyć pojemne archiwum.
Pod skośnym dachem o wiele łatwiej będzie nam przechowywać segregatory czy teczki z dokumentami niż inne elementy domowego wyposażenia. Idealnym miejscem na podręczne archiwum jest zwłaszcza przestrzeń pod oknem - zwykle trudna do praktycznego wykorzystania.
źródło i zdjęcia: Komandor