Jak urządzić małą sypialnię?

Wybierając meble do niedużego wnętrza należy zwracać uwagę nie tylko na rozmiar, ale też dodatkowe funkcjonalności czy wykonanie. Jeśli zadbamy o odpowiednią aurę i przemyślane rozwiązania, to łatwiej nam będzie o wytchnienie wieczorem i dobry nastrój do działania z rana.

Jak urządzić małą sypialnię?
Komandor Wnętrza z Charakterem
Dane kontaktowe:
605 300 400

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Od sześciu do ośmiu godzin - tyle czasu poświęcamy na sen. Jeśli do tego dodać wieczorną lekturę oraz poranne przygotowania, to w sypialni spędzamy ponad 1/3 naszego życia. Dlatego to, jakie łóżko czy meble wybierzemy do tego pokoju, ma kluczowy wpływ na naszą codzienną wygodę, a w konsekwencji samopoczucie przez resztę dnia.

Łóżko na wymiar czy gotowe - którą opcję wybrać?

Dobry sen wymaga odpowiedniego otoczenia, dlatego w małej sypialni miejsce wypoczynku szyte na miarę jest lepszym rozwiązaniem niż ustandaryzowane meble. Łóżko na wymiar jest idealnie dopasowane do naszego wzrostu, postury oraz zwyczajów (np. tego czy lubimy czytać przed snem), a przy okazji nie marnujemy cennej przestrzeni, którą zająłby zbyt duży mebel. Czasami za całe wyposażenie sypialni w pełni wystarczy zestaw w postaci łóżka i nocnej szafki.

Producenci oferują różnego rodzaju pomysłowe rozwiązania, które pozwolą połączyć estetykę z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Na przykład łóżko Modern z oferty marki Komandor posiada dodatkową półkę na zwieńczeniu wezgłowia - można na niej odłożyć książkę, postawić lampkę, telefon lub budzik. Solidna, nowoczesna bryła z lekko cofniętym cokołem dodaje meblowi lekkości. Nocne szafki na wysokich, cienkich nóżkach dodatkowo podkreślają ten efekt.

Łóżko Modern
Łóżko Modern

Jeśli łóżko jest jedynym meblem w sypialni, to pojemna skrzynia pod unoszonym materacem będzie bezcenną, dodatkową przestrzenią do składowania. Przyda się do przechowywania pościeli, poduszek, pledów czy rzadziej używanych rzeczy lub ubrań. Świetnym pomysłem na aranżację sypialni jest część wypoczynkowa zintegrowana z szafką nocną czy specjalnym zagłówkiem. Niektóre modele łóżek można wykonać w całości z płyty, wtedy połączone z główną częścią mebla wezgłowie ciągnie się na całą szerokość ściany. Takie rozwiązanie zastosowano w Nine Duo (Komandor), dzięki czemu sypialnia jest bardziej spójna stylistycznie, a łóżko nadaje ton aranżacji.

Wezgłowie Nine Duo
Wezgłowie Nine Duo

- Zintegrowane wezgłowia pełnią jednocześnie rolę szafek nocnych lub miejsca na półki, które możemy na nich zamontować. Jeśli zależy nam na wygodzie, warto zastosować w łóżku tapicerowany zagłówek. Świetnym pomysłem na wyjątkową sypialnię będzie łóżko, które ma częściowo podnoszone strefy, np. zagłówka lub regulację części lędźwiowej - podpowiada Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Miejsce do przechowywania - szafa czy komoda?

Zwykle w sypialni musimy przechowywać trochę więcej rzeczy niż zapasowy komplet pościeli. Na piżamy, koce czy bieliznę wystarczającym schowkiem będzie elegancka komoda. Zyskujemy dzięki niej też dodatkowe miejsce na kwiaty, ozdoby czy podręczną biblioteczkę. Komoda sprzyja zmianom - łatwo ją przestawić i w mgnieniu oka zmienić aranżację pokoju. Aby masywna bryła mebla nie zdominowała pomieszczenia, warto zadbać o detale - delikatne uchwyty czy smukłe, wysokie nóżki. Inspiracją może być tu komoda z linii One marki Komandor, której korpus uniesiono na lekkim stelażu.

Komoda z linii One
Komoda z linii One

- Komodom szytym na miarę łatwiej nawiązać do starych, rzemieślniczych tradycji. Wybór okleiny na frontach mebla czy sposobu wybarwienia i stopnia połysku, to elementy, na które mamy wpływ. Bez trudu dopasujemy je więc do kolorystyki łóżka, czy innych mebli we wnętrzu aby sypialnia była stylistycznie spójna i harmonijna - podpowiada Katarzyna Drabik.

Mała sypialnia w niedużym mieszkaniu siłą rzeczy staje się nie tylko strefą odpoczynku, ale też naszą domową garderobą, a czasami schowkiem na ubrania, odkurzacz czy nawet sprzęt sportowy. Jeśli komoda to za mało – rozwiązaniem będzie szafa z drzwiami przesuwnymi. Taki model zamiast wersji z uchylnymi drzwiami daje nam dodatkowe miejsce - odległość od łóżka może być mniejsza, a sam mebel głębszy i pojemniejszy.

Dzięki szafom na wymiar możemy zagospodarować zarówno nieustawne wnęki, jak i zabudować całą ścianę. Dobrze przemyślane wzornictwo i kolorystyka frontów szafy będą stanowić ozdobą dla całego pomieszczenia - trwalszą, niż farby czy tapety. Lustrzane drzwi pomogą z kolei optycznie powiększyć wnętrze.

Jeśli nasza sypialnia ulokowana jest na poddaszu, to zagospodarowanie przestrzeni pod skosami może być nie lada wyzwaniem. Pomoże w tym np. 4-drzwiowa szafa w systemie Lazuryt od marki Komandor. Strefa ukryta za najniższymi drzwiami została wykorzystana na składowanie rzeczy wiszących.

4-drzwiowa szafa w systemie Lazuryt
4-drzwiowa szafa w systemie Lazuryt 

Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce w innych modułach. W przypadku dużych schowków na wymiar właściwe rozplanowanie wnętrza jest kluczem do sukcesu. Dlatego zawczasu trzeba dokładnie przemyśleć, co będziemy w sypialni chcieli przechowywać.

Istotne szczegóły

Zawsze pamiętajmy o detalach. Wybór podłogi, tkanin czy tapet wpływa na akustykę, nastrój czy temperaturę pokoju. Szuflady komody warto wyposażyć w system cichego zamykania. A łóżko? Bardzo praktycznym pomysłem są wysuwane szuflady w boku ramy (jak w łóżkach z linii SIX marki Komandor). To drobne udogodnienia, dzięki którym nasza sypialnia będzie naprawdę wymarzoną strefą relaksu.

źródło i zdjęcia: Komandor