Kostka brukowa jest popularnym materiałem wykorzystywanym w aranżacji domu i jego otoczenia.
Cena kostki brukowej czy cena tarasu z kostki brukowej jest zależna od gabarytów, sposobu producenta.
Doskonale sprawdza się zarówno w przestrzeni publicznej, w ogrodach, jak i przy prywatnych posesjach.
Z powodzeniem można stworzyć funkcjonalny podjazd do garażu z kostki brukowej, ogród z kostki, estetyczne ścieżki z kostki brukowej, taras z kostki czy inne elementy małej architektury ogrodu.
Zastosowanie kostki brukowej w praktyce
Kostkę brukową można wykorzystać na wiele sposobów. To niezwykle trwały, a zarazem funkcjonalny materiał budowlano - wykończeniowy.
Schody zewnętrzne z kostki brukowej - kostka brukowa może stanowić świetny materiał do budowy schodów zewnętrznych. Jeśli wybierzemy odpowiednią wielkość, kolor i wzór, kostka może z powodzeniem zastąpić płytki klinkierowe czy gresowe.
Decydując się na planowanie domu, warto również uwzględnić funkcjonalność oraz estetykę schodów. Odpowiedni wybór kostki brukowej posiada nie tylko walor użytkowy, ale także potrafi urozmaicić wygląd posesji.
Zanim jednak zdecydujemy się na taki rodzaj materiału, warto dowiedzieć się więcej informacji na temat rekomendowanych wykonawców.
Podjazd z kostki brukowej - kolejnym pomysłem na zastosowanie kostki brukowej jest wykorzystanie jej na podjazd. Najbardziej istotny jest odpowiedni dobór rozmiaru i grubości poszczególnych elementów oraz dobre utwardzenie powierzchni.
Decydując się na taki materiał, warto sprawdzić jaka podsypka pod kostkę brukową najlepiej sprawdzi się pod ten materiał.
Unikniemy wówczas stworzenia nierówności oraz zapadnięcia się podjazdu.
Kostka brukowa na podjazd ma wiele zalet – między innymi bardzo łatwy montaż i ogromną wytrzymałość.
Na podjazd warto wybierać kostkę o grubości minimum 6 cm dla samochodów osobowych i 8 cm dla ciężarowych.
Najważniejsze do stworzenia trwałego i solidnego podjazdu jest zakup odpowiedniej jakości materiałów, odpowiednie wykonanie podbudowy i wybór grubości kostki.
Doniczki oraz rabaty z kostki brukowej - kostka brukowa umożliwia tworzenie dużych, oryginalnych donic, wyznaczonych konfiguracją poszczególnych kostek.
Tak ułożone, przypominają murek, wyznaczając przestrzeń i tworząc okrągłe, prostokątne czy kwadratowe, atrakcyjne rabaty z kostki brukowej.
Wysokość takich donic zależy od wielkości kostki oraz liczby warstw.
Co prawda, tego rodzaju donice nie mogą być przenoszone, ale za to można za ich pomocą tworzyć ciekawe aranżacje, np. piętrowe rabaty przypominające skalniak.
Taras z kostki brukowej - kostka brukowa na taras to popularne rozwiązanie, ze względu na trwałość i wytrzymałość materiału.
Kostka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak np. warunki atmosferyczne.
Co więcej, kostka jest także wyjątkowo odporna na mróz oraz na szkodliwe działanie soli.
Różnego rodzaju wzory kostki brukowej sprawiają, że można za jej pomocą stworzyć nietuzinkową i wysoce artystyczną przestrzeń na tarasie.
Ścieżki z kostki brukowej - ścieżka z kostki brukowej to nie tylko funkcjonalny element ogrodu, ale także bardzo estetyczne rozwiązanie.
Taka ścieżka, pośród roślinności, może się prezentować naprawdę okazale!
Co więcej, za jej pomocą aranżacja otoczenia staje się bardziej uporządkowana i harmonijna.
Można także dzięki niej optycznie powiększyć małą przestrzeń.
Murek ogrodowy z kostki brukowej - w każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu, murek ogrodowy to dobry pomysł.
Nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale także pełnią funkcję umocnienia, np. dla skarpy. Można je wykonać w różny sposób, np. w technologii suchej lub mokrej.
Najczęściej spotykane murki są zbudowane z otoczaków, cegieł lub kostki brukowej.
To ostatnie rozwiązanie jest jednym z trwalszych i najbardziej funkcjonalnych.
Murek z kostki brukowej pozwoli na odpowiednie podkreślenie terenu przy posesji, podzieli całą przestrzeń na strefy, ale także uwypukli zalety ogrodu, dodatkowo ozdabiając go wizualnie.
Obrzeża z kostki brukowej - obrzeża to kolejne elementy małej architektury, które nie tylko ozdabiają, ale także umożliwiają zachowanie lepszego uporządkowania przestrzeni.
Dzięki nim można oddzielić trawnik od innych stref czy wyznaczyć rabaty.
Obrzeża ogrodowe można kupić jako gotowe produkty, ale także wykonać je samodzielnie, np. za pomocą kostki brukowej.
Odpowiednio przygotowane obrzeża mogą wyznaczać chodnik czy ogrodowe ścieżki, pełniąc rolę krawężników.
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design