Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Schody i balustrady

Schody zewnętrzne betonowe - z czego zrobić i ile to kosztuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Właśnie budujesz dom i zastanawiasz się, z czego schody zewnętrzne? A może chcesz wykonać okładziny na schody betonowe zewnętrzne, by lepiej się prezentowały i były funkcjonalne? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Podpowiadamy, jakie powinny mieć schody zewnętrzne betonowe wymiary, jaka jest cena ich wykonania oraz jakie mają zalety!

Schody zewnętrzne - z czego wykonać?

Schody zewnętrzne do domu są wizytówką każdej posesji. Powinny dobrze komponować się ze stylem domu i ogrodu. Kiedy rodzi się w Twojej głowie dylemat: schody zewnętrzne z czego - podpowiadamy, że najlepiej dopasować wybór materiału do możliwości finansowych, wziąć pod uwagę funkcjonalność, właściwości danego rozwiązania i rozważyć, czy będzie on pasował do całości. Kluczową kwestią jest też, by odpowiedzieć sobie na pytanie: co na schody zewnętrzne żeby nie były śliskie.

Slzachetna kostka brukowa Naturo Luminoso. fot. Semmelrock Stein+Design

Może np. wybrać schody z kostki brukowej? Bezpieczeństwo jest przecież zawsze priorytetem. Wielu Klientów decyduje się w związku z tym na płyty chodnikowe i tarasowe, które mają właściwości antypoślizgowe. Ich zaletami niepodważalnie są ciekawy design, wiele różnych wzorów, kształtów, wielkości i kolorów, trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości czy bezproblemowe, niezbyt czasochłonne układanie. Czy jest dla nich jakaś alternatywa? Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek i podpowiadamy, jakie inne rozwiązania warto rozważyć.

Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?

https://www.semmelrock.pl/wp-content/uploads/semmelrock-szlachetna-kostka-brukowa-naturo-luminoso-p%C5%82ukana9.jpg

Schody zewnętrzne z kostki, a może beton dekoracyjny na schody zewnętrzne, marmur lub granit? Poszczególne rodzaje wykończenia mają swoich zwolenników z uwagi na liczne zalety. Co zatem wybrać?

 • Schody betonowe - beton dekoracyjny nadaje schodom indywidualny, niepowtarzalny wygląd. Są nowoczesnym trendem, który dobrze komponuje się z każdą aranżacją. Można go stosować w pomieszczeniach z bezpośrednią stycznością z wodą, dostępny jest w różnych odcieniach kolorystycznych, jest odporny na uszkodzenia i elastyczny, co pozwala uniknąć dylatacji. Ma jednak swoje wady - beton dekoracyjny na schody zewnętrzne jest dość kosztowny, wymaga impregnacji i jest ciężki, więc należy go na etapie projektowania solidnie wzmocnić.
 • Schody wejściowe do domu z kostki - w związku z tym, że kostka brukowa bez wątpienia jest jednym z najlepszych materiałów do tworzenia schodów wewnętrznych, materiał jest niesamowicie popularny. Estetyczna, dostępna w wielu wariantach, trwała. W dalszej części artykułu przyjrzymy się jej lepiej.
 • Schody zewnętrzne do domu z kamienia - wytrzymają o wiele więcej niż schody z betonu, a wręcz mówi się, że są to schody dla pokoleń. Trzeba jednak mieć na uwadze ich bardzo wysoką cenę, konieczność impregnacji i właściwości. Na pewno jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co na schody zewnętrzne żeby nie były śliskie, to nie warto decydować się na kamień.

Schody zewnętrzne z kostki brukowej

Najlepszą alternatywą dla płytek, jest wyłożenie schodów kostką brukową. Ich głównym atutem pozostają: atrakcyjna cena, wytrzymałość oraz odporność na działanie zmiennych temperatur. Wytrzymują większe obciążenia i nie wymagają czasochłonnej konserwacji - wystarczy 1-2 razy do roku wyczyścić i zaimpregnować bruk. Jeśli stoisz przed pytaniem: jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne, możesz z powodzeniem wybrać kostkę brukową, a następnie zdecydować się na samodzielne jej wyłożenie.

Kostka brukowa Nobla. fot. Semmelrock Stein+Design

Pamiętaj jednak o kolejności poszczególnych etapów:

 1. Wytyczenie nawierzchni
 2. Profilowanie terenu
 3. Podbudowa pod kostkę brukową
 4. Obrzegowanie
 5. Podsypka pod kostkę brukową
 6. Układanie kostki
 7. Spoinowanie
 8. Zagęszczenie nawierzchni z kostki brukowej.

Nie masz doświadczenia? W takim razie warto poszukać firm specjalizujących się w układaniu kostki brukowej. Najlepiej jeszcze, jeśli brukarz będzie miał w swoim portfolio realizacje w postaci schodów zewnętrznych z kostki brukowej.

Schody zewnętrzne betonowe - cena

Już wiesz, czym obłożyć schody zewnętrzne, by było to ekonomiczne, trwałe i estetyczne rozwiązanie. Teraz w Twojej głowie kłębią się myśli - ile to kosztuje?: Wpisujesz w google hasła “schody z kostki do domu cena” albo “schody zewnętrzne betonowe cena”? Może nawet tak nas znalazłeś?

Strefa wejściowa do domu ze schodami z kostki brukowej. fot. Semmelrock Stein+Design

Cena schodów betonowych jest uzależniona od takich czynników, jak ich rodzaj, liczba stopni, typ okładziny oraz cena robocizny. Przyjmuje się, że koszt 1 stopnia (samej konstrukcji żelbetowej, bez okładziny) to ok. 70-150 zł. Okładzina z kolei jest niezwykle zróżnicowana pod względem cen - tańsze będą te ceramiczne, a najdroższe kamienne.

Schody przed domem z kostki brukowej cena - co w tym przypadku? Według szacunków zapłacimy od 50 do 110 zł/m2. Najtańsza kostka brukowa szara kosztuje ok. 51 zł / m2, (Semmelrock), jednak Klienci rzadko wybierają ją na schody. Bardziej ozdobne materiały mogą kosztować nawet ponad 110 zł/m2 - przykładem jest kostka staromiejska z oferty firmy Semmelrock. Oczywiście do tego należy doliczyć cenę dodatkowych materiałów budowlanych i robocizny.

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum