Schody zewnętrzne - z czego wykonać?
Schody zewnętrzne do domu są wizytówką każdej posesji. Powinny dobrze komponować się ze stylem domu i ogrodu. Kiedy rodzi się w Twojej głowie dylemat: schody zewnętrzne z czego - podpowiadamy, że najlepiej dopasować wybór materiału do możliwości finansowych, wziąć pod uwagę funkcjonalność, właściwości danego rozwiązania i rozważyć, czy będzie on pasował do całości. Kluczową kwestią jest też, by odpowiedzieć sobie na pytanie: co na schody zewnętrzne żeby nie były śliskie.
Może np. wybrać schody z kostki brukowej? Bezpieczeństwo jest przecież zawsze priorytetem. Wielu Klientów decyduje się w związku z tym na płyty chodnikowe i tarasowe, które mają właściwości antypoślizgowe. Ich zaletami niepodważalnie są ciekawy design, wiele różnych wzorów, kształtów, wielkości i kolorów, trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości czy bezproblemowe, niezbyt czasochłonne układanie. Czy jest dla nich jakaś alternatywa? Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek i podpowiadamy, jakie inne rozwiązania warto rozważyć.
Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?
https://www.semmelrock.pl/wp-content/uploads/semmelrock-szlachetna-kostka-brukowa-naturo-luminoso-p%C5%82ukana9.jpg
Schody zewnętrzne z kostki, a może beton dekoracyjny na schody zewnętrzne, marmur lub granit? Poszczególne rodzaje wykończenia mają swoich zwolenników z uwagi na liczne zalety. Co zatem wybrać?
- Schody betonowe - beton dekoracyjny nadaje schodom indywidualny, niepowtarzalny wygląd. Są nowoczesnym trendem, który dobrze komponuje się z każdą aranżacją. Można go stosować w pomieszczeniach z bezpośrednią stycznością z wodą, dostępny jest w różnych odcieniach kolorystycznych, jest odporny na uszkodzenia i elastyczny, co pozwala uniknąć dylatacji. Ma jednak swoje wady - beton dekoracyjny na schody zewnętrzne jest dość kosztowny, wymaga impregnacji i jest ciężki, więc należy go na etapie projektowania solidnie wzmocnić.
- Schody wejściowe do domu z kostki - w związku z tym, że kostka brukowa bez wątpienia jest jednym z najlepszych materiałów do tworzenia schodów wewnętrznych, materiał jest niesamowicie popularny. Estetyczna, dostępna w wielu wariantach, trwała. W dalszej części artykułu przyjrzymy się jej lepiej.
- Schody zewnętrzne do domu z kamienia - wytrzymają o wiele więcej niż schody z betonu, a wręcz mówi się, że są to schody dla pokoleń. Trzeba jednak mieć na uwadze ich bardzo wysoką cenę, konieczność impregnacji i właściwości. Na pewno jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co na schody zewnętrzne żeby nie były śliskie, to nie warto decydować się na kamień.
Schody zewnętrzne z kostki brukowej
Najlepszą alternatywą dla płytek, jest wyłożenie schodów kostką brukową. Ich głównym atutem pozostają: atrakcyjna cena, wytrzymałość oraz odporność na działanie zmiennych temperatur. Wytrzymują większe obciążenia i nie wymagają czasochłonnej konserwacji - wystarczy 1-2 razy do roku wyczyścić i zaimpregnować bruk. Jeśli stoisz przed pytaniem: jak najtaniej zrobić schody zewnętrzne, możesz z powodzeniem wybrać kostkę brukową, a następnie zdecydować się na samodzielne jej wyłożenie.
Pamiętaj jednak o kolejności poszczególnych etapów:
- Wytyczenie nawierzchni
- Profilowanie terenu
- Podbudowa pod kostkę brukową
- Obrzegowanie
- Podsypka pod kostkę brukową
- Układanie kostki
- Spoinowanie
- Zagęszczenie nawierzchni z kostki brukowej.
Nie masz doświadczenia? W takim razie warto poszukać firm specjalizujących się w układaniu kostki brukowej. Najlepiej jeszcze, jeśli brukarz będzie miał w swoim portfolio realizacje w postaci schodów zewnętrznych z kostki brukowej.
Schody zewnętrzne betonowe - cena
Już wiesz, czym obłożyć schody zewnętrzne, by było to ekonomiczne, trwałe i estetyczne rozwiązanie. Teraz w Twojej głowie kłębią się myśli - ile to kosztuje?: Wpisujesz w google hasła “schody z kostki do domu cena” albo “schody zewnętrzne betonowe cena”? Może nawet tak nas znalazłeś?
Cena schodów betonowych jest uzależniona od takich czynników, jak ich rodzaj, liczba stopni, typ okładziny oraz cena robocizny. Przyjmuje się, że koszt 1 stopnia (samej konstrukcji żelbetowej, bez okładziny) to ok. 70-150 zł. Okładzina z kolei jest niezwykle zróżnicowana pod względem cen - tańsze będą te ceramiczne, a najdroższe kamienne.
Schody przed domem z kostki brukowej cena - co w tym przypadku? Według szacunków zapłacimy od 50 do 110 zł/m2. Najtańsza kostka brukowa szara kosztuje ok. 51 zł / m2, (Semmelrock), jednak Klienci rzadko wybierają ją na schody. Bardziej ozdobne materiały mogą kosztować nawet ponad 110 zł/m2 - przykładem jest kostka staromiejska z oferty firmy Semmelrock. Oczywiście do tego należy doliczyć cenę dodatkowych materiałów budowlanych i robocizny.
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design