PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Poznaj cztery pomysły na rabatę ogrodową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Rabaty w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych elementów przydomowej aranżacji przestrzeni. To, jak urządzisz rabatę przed domem czy jaką kompozycję utworzysz w ogródku, zależy od uwarunkowań terenu, rodzaju gleby i Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, by dopasować gatunki roślin zgodnie z warunkami panującymi w miejscu, gdzie ulokujesz rabatę, a także z uwzględnieniem swoich umiejętności w ogrodnictwie oraz dyspozycyjności.

Niektóre rabaty bylinowe i grządki warzywne wymagają sporej ilości czasu i pracy, aby cieszyły efektami. Poniżej prezentujemy 4 pomysły, które pomogą Ci uzyskać pożądany efekt! Powodzenia!

Najlepsza rabata do ogrodu

Rabaty ogrodowe możemy rozróżnić pod względem sezonowości (rabaty kwiatowe całoroczne lub rabaty sezonowe), rodzaju wykorzystanych roślin (rabaty kwiatowe, rabaty bylinowe, rabaty jednogatunkowe, rabaty wielogatunkowe) czy walorów estetycznych (rabata jednokolorowa, rabata wielokolorowa, rabata z kamieni).

Aby wybrać odpowiedni rodzaj rabaty, warto wziąć pod uwagę kluczowe kryteria

Warunki w ogrodzie

Ważne są takie kwestie, jak rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. To one decydują, na jaką rabatę ogrodową możemy sobie pozwolić, tzn. jaka będzie miała właściwe warunki do tego, by bujnie rosnąć i pięknie się prezentować. Zupełnie inne rośliny wybierzemy na glebę żyzną , a inne na podłoże piaszczyste. Weźmy też pod uwagę położenie rabaty w ogrodzie.

Jeśli chcemy zbudować ją po stronie północnej, wybierzmy rośliny cieniolubne (np. paprocie, adiantumstopowate, pióropusznik strusi, tawułki Arendsa). Jeśli w miejscu nasłonecznionym - takie, które będą odporne na promienie słoneczne (np. goździki postrzępione, pokośliny, szałwie, miłki wiosenne, gipsówki, berberysy zwyczajne).

Styl ogrodu

Rabata ogrodowa powinna komponować się dobrze z resztą naszego ogrodu. Na przykład w ogrodzie sielskim, rustykalnym czy wiejskim doskonale sprawdzą się rabaty bylinowe i rabaty warzywne, z kolei w ogrodzie bardziej eleganckim, np. angielskim czy francuskim rabaty kwiatowe i rabaty z kamieni, z pięknie wykonanymi obrzeżami, które nadadzą całości spójnego, uporządkowanego charakteru. Obrzeża rabat warto dopasować do wykorzystanych płyt tarasowych, ścieżek, rodzaju elewacji czy małej architektury ogrodowej.

Umiejętności i dyspozycyjność ogrodnika

Pamiętajmy, aby rodzaj roślin dobierać pod kątem doświadczenia w uprawie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i stawiasz swoje pierwsze kroki w tworzeniu i pielęgnowaniu rabat ogrodowych, lepiej wybrać takie rośliny, które nie są szczególnie wymagające (np. aksamitki, nasturcje, bratki czy piwonie). Nie mniej ważny jest czas, jaki możesz poświęcić na pielęgnację roślin.

Jeśli chcesz by rabata w ogrodzie cieszyła oko przy minimalnym wkładzie pracy, wówczas polecamy wybrać kwiaty i krzewy, które nie wymagają wiele naszej uwagi (np. wilce, kokoryczki, astry amerykańskie czy bluszcz). Dobrym rozwiązaniem będą też rabaty kwiatowe całoroczne, gdzie nie musimy martwić się o sezonowe obowiązki (wybierz np. funkie, bluszcz pospolity, dąbrówki rozłogowe i wkomponuj do tego rośliny kwitnące w poszczególnych sezonach).

Jak wydzielić rabatę ogrodową?

Zastanawiasz się, jak urządzić rabatę przed domem albo jak stworzyć rabatę w ogrodzie lub na działce, aby ta dobrze komponowała się z aranżacją przestrzeni? W takim razie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, gdzie podpowiadamy, jak wydzielić rabatę.

Wybieramy kształt rabaty

Bez względu na to, czy będzie to rabata kwiatowa, bylinowa czy rabata z kamieni, powinna mieć kształt dopasowany do uwarunkowań i zagospodarowania terenu. Można także uwzględnić nurty i trendy panujące w określonym stylu: np. ogród urządzony wedle zasad feng shui nie powinien mieć kątów ostrych, więc tam świetnie sprawdzą się okrągłe, faliste i owalne rabaty, z kolei nowoczesne aranżacje bardzo dobrze komponują się z rabatami ogrodowymi wykonanymi na bazie rzutu prostokąta czy kwadratu. Do ustalenia kształtu świetnie sprawdzą się obrzeża palisadowe.

Oddzielamy trawnik od rabaty

Wokół rabat często znajdują się trawniki, ale warto, by strefy były od siebie odpowiednio wydzielone. Przede wszystkim tak jak wspomnieliśmy, można to uczynić za pomocą obrzeży ogrodowych, ale również palisad czy murków. Oferta jest szeroka, więc bez trudu dopasujesz wybrany wariant do stylu ogrodu i swoich upodobań.

Obrzeża rabat z linii Bradstone Old Town
Obrzeża rabat z linii Bradstone Old Town

Popularnym rozwiązaniem są np. obrzeża rabat z linii Bradstone Old Town, która świetnie pasuje do niemal każdej aranżacji, ale równie dobrze możesz postawić na nowoczesne obrzeża Livio czy wykonać murek z wykorzystaniem elementów małej architektury ogrodowej Bradstone Milldale.

Murek zastępujemy kostką brukową lub granitową

Jeśli nie chcemy wygradzać rabaty ogrodowej murkiem, to alternatywnie jej granice można wytyczyć także poprzez ułożenie wzdłuż kostki brukowej lub granitowej. Tak stworzone ścieżki nie tylko doskonale wyeksponują rabaty w ogrodzie, ale też podzielą go na strefy. Możesz po przeciwnych stronach ulokować grządki warzywne i rabaty kwiatowe, co przy okazji znacząco ułatwi dbanie o roślinność.

Nowoczesne obrzeża Livio
Nowoczesne obrzeża Livio

 

4 inspiracje na aranżację rabaty

Rabata z kamieni

Są to kompozycje, w których podłoże wyłożone jest nie ziemią, a kamykami (np. otoczakami, łupkami czy grysem perłowym). Tutaj absolutną koniecznością jest zastosowanie obrzeży rabatowych - pozwoli to uniknąć przemieszczania się kamieni na ścieżki czy trawnik i tym samym wprowadzi ład. Jeśli zależy Ci na spójnej estetyce, polecamy wykonać ścieżki z wykorzystaniem płyt chodnikowych i obrzeży w tym samym stylu - np. połącz płyty tarasowe Bradstone Blue Lias z obrzeżami Bradstone Blue Lias.

Połączenie płyt tarasowych Bradstone Blue Lias z obrzeżami Bradstone Blue Lias
Połączenie płyt tarasowych Bradstone Blue Lias z obrzeżami Bradstone Blue Lias

Rabata z kamieni to świetna propozycja do nowoczesnego ogrodu przed domem, ale też jako element aranżacji strefy relaksu w ogrodzie. Jakie rośliny wykorzystać? Bardzo dobrze sprawdzą się trawy ozdobne, hortensje, funkie, rodgersje, żurawki, cisy, bukszpany czy azalie japońskie.

Rabata podwyższona

O rabatach podwyższonych mówimy wtedy, gdy w obramowaniu ścianek zbudowanych z elementów drewnianych, kamiennych, betonowych lub z cegieł umieszczone zostaje odpowiednie podłoże, a następnie sadzi się tam wybrane rośliny. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które wyeksponuje naszą roślinność, a ponadto doskonale sprawdzi się do projektów ogrodów na pochyłym terenie, domów na skarpie, a także domów miejskich o małej powierzchni ogrodowej.

Kamienne palisady i murki Misto
Kamienne palisady i murki Misto

Rabata podwyższona z kwiatami czy bylinami będzie świetnie prezentować się, gdy wykorzystasz kamienne palisady Misto, z kolei do rabaty warzywnej z powodzeniem możesz wybrać imitujące drewno palisady Sven. Odpowiednio dobrane materiały doskonale podtrzymają całą konstrukcję, a przy tym podkreślą styl aranżacji ogrodu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rabata kwiatowa całoroczna

W tym przypadku musimy zadbać o to, by rośliny były tak dobrane, aby o każdej porze roku, w każdej jej części, znajdowało się coś kwitnącego. Dzięki temu nasz ogród będzie zachwycał wyglądem i nierzadko zapachem nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale też jesienią i zimą. Przy aranżowaniu miejmy na uwadze, by obrzeża rabaty były wykonane z mrozoodpornych materiałów.

Jeśli chodzi o dobór roślin, to zalecamy stworzenie kompozycji z krzewów kwitnących zimą (np. oczary, wierzby iwa, zimokwiaty wczesne, jaśminy nagokwiatowe) oraz roślin kwitnących w różnych sezonach. Wiosną kwitną np. tulipany, hiacynty, narcyzy i szafirki; latem m.in. goździki kropkowane, piwonie, złocienie właściwe, dalie ogrodowe; jesienią np. astry krzaczaste, zawciągi nadmorskie, astry nowobelgijskie, dzielżany ogrodowe czy słoneczniki szorstkie.

źródło i zdjęcia: Semmelrock

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum