PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy odwodnień i drenażu

Drenaż i wody deszczowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wpływ człowieka na naturę i pośrednio związane z tym zmiany klimatyczne odcisnęły mocne piętno na gospodarce wodnej. Choć wysoko rozwinięte technologie pozwalają z wyprzedzeniem i z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć aurę, nagłe i obfite opady deszczu dają się we znaki wielu gospodarstwom domowym. Tam, gdzie pojawiają się problemy, pojawiają się i rozwiązania. Są nimi systemy drenarskie, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort ich użytkownikom w każdych warunkach pogodowych.

Rodzaje drenażu w zależności od typu gruntu

O tym, w jakiej technologii wykonać system drenarski decydują m.in. parametry przepuszczalności gruntu. Na gruntach dobrze przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się drenaż pierścieniowy, z wykorzystaniem rurociągów wykonanych z rur perforowanych PVC o średnicy wewnętrznej od min. 75 mm do 100 mm, położonych z uwzględnieniem 4-5 ‰ spadku. Jeśli teren jest drobnopiaszczysty, konieczne jest wykonanie warstwy filtracyjnej wokół rury.

Idealnym momentem na wykonane drenażu pierścieniowego jest czas przed rozpoczęciem budowy, bowiem umożliwia to wykonanie systemu drenarskiego w tym samym czasie co wykop pod fundament. Zdarza się jednak, że budynek już stoi i właściciel zgłasza problemy z wodą zalewającą pomieszczenia podziemne. Ratunkiem są wtedy rury drenarskie z filtrem polipropylenowym. Firma Pipelife proponuje w tym zakresie system drenarski wykonany z rur PVC-U oplecionych filtrem z włókien polipropylenowych grubości 5 mm.

 

Rury drenarskie z PVC-U oplecione filtrem z włókien PP700 i PP450. fot. Pipelife
Rury drenarskie z PVC-U oplecione filtrem z włókien PP700 i PP450. fot. Pipelife

W sytuacji, w której dom ma zostać posadowiony na gruntach słabo przepuszczalnych, zastosowanie znajduje drenaż warstwowy wykonany ze żwiru (o uziarnieniu 8-16 mm), piasku grubego i geowłókniny. Materiał filtracyjny rozłożony jest w sposób ciągły. Ten system drenażowy wykonuje się w trakcie stawiania budynku, bowiem wtedy może jednocześnie pełnić funkcję odwodnienia wykopu fundamentowego.

Poprawnie działający system odprowadzenia wód deszczowych w strefie miejskiej. fot. Pipelife
Poprawnie działający system odprowadzenia wód deszczowych do kanalizacji w strefie miejskiej. fot. Pipelife

Na każdej budowie najlepiej sprawdzają się kompletne rozwiązania pochodzące od jednego producenta. Dlatego wybierając studzienki drenarskie, warto postawić na nową generację kompletnych studzienek drenarskich z oferty Pipelife Polska. Są to studzienki z PP-b DN 400 o wysokości 2 m z osadnikiem o pojemności 75 dm3 oraz studzienki bez osadnika, o wysokości 1,5 m lub z osadnikiem 35 dm3. Każda z nich może zostać wyposażona w dwa otwory wlotowe i jeden wylotowy - typ A lub w trzy otwory wlotowe i jeden wylotowy - typ B, z fabrycznymi uszczelkami.

Jak wykorzystać wody deszczowe?

Woda, jako trudny do opanowania żywioł, jest zagrożeniem, ale jednocześnie jest przecież źródłem życia. O tym, że grozi nam jej dotkliwy deficyt, od lat przestrzegają nas klimatolodzy i inni badacze zajmujący się zmianami zachodzącymi w naturze. Dlatego dziś powoli, ale z determinacją uczymy się takiego gospodarowania tym zasobem, by mógł służyć nam przez następne wieki. Jednym z przejawów takiego proekologicznego myślenia są systemy ponownego wykorzystania wody deszczowej.

System Raineo

W gospodarce wodami opadowymi pomocnym narzędziem może być nowatorski i opatentowany system Raineo firmy Pipelife. Zainstalowany pod ziemią zbiera, oczyszcza i magazynuje nadmiar wody deszczowej do wykorzystania w przyszłości. Jest panaceum na powodzie i podtopienia w czasie występowania obfitych opadów i magazynuje wodę deszczową w czasie suszy. Taka zebrana woda może następnie zasilać sanitariaty bądź służyć do nawadniania.

W skład systemów Raineo wchodzą produkty odpowiedzialne za zbieranie i transport wody, jej oczyszczanie, retencję i infiltrację a także za podjęcie decyzji w sprawie dalszego jej wykorzystania lub zagospodarowania w innym miejscu.

Zadanie zbierania wody opadowej realizowana jest przez system Raineo firmy Pipelife za pośrednictwem wpustów deszczowych, pozwalających na kontrolę odpływu deszczówki, a następnie odwodnienie liniowe, czyli kanał odpływowy, który umożliwia skuteczne odprowadzanie wód powierzchniowych, w szczególności z powierzchni pokrytych nieprzepuszczającym wody do gruntu betonem lub asfaltem.

Transport odprowadzonej wody odbywa się za pośrednictwem kanalizacji zewnętrznej, zbudowanej z systemu rur, kształtek oraz studzienek. W studzienkach oraz separatorach piasku, zbiornikach i filtrach następuje oczyszczenie wody deszczowej. W przypadku terenów silnie zanieczyszczonych zastosowanie znajdują ponadto separatory węglowodorów.

System skrzynek rozsączająco-retencyjnych STORMBOX. fot. Pipelife
System skrzynek rozsączająco-retencyjnych STORMBOX. fot. Pipelife

Tak oczyszczona woda może zostać infiltrowana lub może trafić do zbiornika retencyjnego. Najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie są wykonane z PP systemy Stormbox i Stormbox II, które są przyjazne dla środowiska.

Jeśli istnieje ryzyko, że zbiornik zostanie przepełniony, można zaprojektować przelewy awaryjne, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej lub w inne miejsce, które nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub ekosystemu. Informację o takim zagrożeniu można pozyskać np. z systemu monitoringu funkcjonowania zbiornika Smart Raineo, połączonego z systemem wczesnego ostrzegania.

źródło i zdjęcia: Pipelife

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum