Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy odwodnień i drenażu

Drenaż i wody deszczowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wpływ człowieka na naturę i pośrednio związane z tym zmiany klimatyczne odcisnęły mocne piętno na gospodarce wodnej. Choć wysoko rozwinięte technologie pozwalają z wyprzedzeniem i z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć aurę, nagłe i obfite opady deszczu dają się we znaki wielu gospodarstwom domowym. Tam, gdzie pojawiają się problemy, pojawiają się i rozwiązania. Są nimi systemy drenarskie, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort ich użytkownikom w każdych warunkach pogodowych.

Rodzaje drenażu w zależności od typu gruntu

O tym, w jakiej technologii wykonać system drenarski decydują m.in. parametry przepuszczalności gruntu. Na gruntach dobrze przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się drenaż pierścieniowy, z wykorzystaniem rurociągów wykonanych z rur perforowanych PVC o średnicy wewnętrznej od min. 75 mm do 100 mm, położonych z uwzględnieniem 4-5 ‰ spadku. Jeśli teren jest drobnopiaszczysty, konieczne jest wykonanie warstwy filtracyjnej wokół rury.

Idealnym momentem na wykonane drenażu pierścieniowego jest czas przed rozpoczęciem budowy, bowiem umożliwia to wykonanie systemu drenarskiego w tym samym czasie co wykop pod fundament. Zdarza się jednak, że budynek już stoi i właściciel zgłasza problemy z wodą zalewającą pomieszczenia podziemne. Ratunkiem są wtedy rury drenarskie z filtrem polipropylenowym. Firma Pipelife proponuje w tym zakresie system drenarski wykonany z rur PVC-U oplecionych filtrem z włókien polipropylenowych grubości 5 mm.

 

Rury drenarskie z PVC-U oplecione filtrem z włókien PP700 i PP450. fot. Pipelife
Rury drenarskie z PVC-U oplecione filtrem z włókien PP700 i PP450. fot. Pipelife

W sytuacji, w której dom ma zostać posadowiony na gruntach słabo przepuszczalnych, zastosowanie znajduje drenaż warstwowy wykonany ze żwiru (o uziarnieniu 8-16 mm), piasku grubego i geowłókniny. Materiał filtracyjny rozłożony jest w sposób ciągły. Ten system drenażowy wykonuje się w trakcie stawiania budynku, bowiem wtedy może jednocześnie pełnić funkcję odwodnienia wykopu fundamentowego.

Poprawnie działający system odprowadzenia wód deszczowych w strefie miejskiej. fot. Pipelife
Poprawnie działający system odprowadzenia wód deszczowych do kanalizacji w strefie miejskiej. fot. Pipelife

Na każdej budowie najlepiej sprawdzają się kompletne rozwiązania pochodzące od jednego producenta. Dlatego wybierając studzienki drenarskie, warto postawić na nową generację kompletnych studzienek drenarskich z oferty Pipelife Polska. Są to studzienki z PP-b DN 400 o wysokości 2 m z osadnikiem o pojemności 75 dm3 oraz studzienki bez osadnika, o wysokości 1,5 m lub z osadnikiem 35 dm3. Każda z nich może zostać wyposażona w dwa otwory wlotowe i jeden wylotowy - typ A lub w trzy otwory wlotowe i jeden wylotowy - typ B, z fabrycznymi uszczelkami.

Jak wykorzystać wody deszczowe?

Woda, jako trudny do opanowania żywioł, jest zagrożeniem, ale jednocześnie jest przecież źródłem życia. O tym, że grozi nam jej dotkliwy deficyt, od lat przestrzegają nas klimatolodzy i inni badacze zajmujący się zmianami zachodzącymi w naturze. Dlatego dziś powoli, ale z determinacją uczymy się takiego gospodarowania tym zasobem, by mógł służyć nam przez następne wieki. Jednym z przejawów takiego proekologicznego myślenia są systemy ponownego wykorzystania wody deszczowej.

System Raineo

W gospodarce wodami opadowymi pomocnym narzędziem może być nowatorski i opatentowany system Raineo firmy Pipelife. Zainstalowany pod ziemią zbiera, oczyszcza i magazynuje nadmiar wody deszczowej do wykorzystania w przyszłości. Jest panaceum na powodzie i podtopienia w czasie występowania obfitych opadów i magazynuje wodę deszczową w czasie suszy. Taka zebrana woda może następnie zasilać sanitariaty bądź służyć do nawadniania.

W skład systemów Raineo wchodzą produkty odpowiedzialne za zbieranie i transport wody, jej oczyszczanie, retencję i infiltrację a także za podjęcie decyzji w sprawie dalszego jej wykorzystania lub zagospodarowania w innym miejscu.

Zadanie zbierania wody opadowej realizowana jest przez system Raineo firmy Pipelife za pośrednictwem wpustów deszczowych, pozwalających na kontrolę odpływu deszczówki, a następnie odwodnienie liniowe, czyli kanał odpływowy, który umożliwia skuteczne odprowadzanie wód powierzchniowych, w szczególności z powierzchni pokrytych nieprzepuszczającym wody do gruntu betonem lub asfaltem.

Transport odprowadzonej wody odbywa się za pośrednictwem kanalizacji zewnętrznej, zbudowanej z systemu rur, kształtek oraz studzienek. W studzienkach oraz separatorach piasku, zbiornikach i filtrach następuje oczyszczenie wody deszczowej. W przypadku terenów silnie zanieczyszczonych zastosowanie znajdują ponadto separatory węglowodorów.

System skrzynek rozsączająco-retencyjnych STORMBOX. fot. Pipelife
System skrzynek rozsączająco-retencyjnych STORMBOX. fot. Pipelife

Tak oczyszczona woda może zostać infiltrowana lub może trafić do zbiornika retencyjnego. Najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie są wykonane z PP systemy Stormbox i Stormbox II, które są przyjazne dla środowiska.

Jeśli istnieje ryzyko, że zbiornik zostanie przepełniony, można zaprojektować przelewy awaryjne, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej lub w inne miejsce, które nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub ekosystemu. Informację o takim zagrożeniu można pozyskać np. z systemu monitoringu funkcjonowania zbiornika Smart Raineo, połączonego z systemem wczesnego ostrzegania.

źródło i zdjęcia: Pipelife

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum