Ściski stolarskie są przydatne przy wielu pracach. Dzięki ich konstrukcji można stabilnie umocować montowany element. Dzięki temu bez pomocy osoby drugiej jesteśmy w stanie wykonać otwór, dopasować wymiar, wkręcić śrubę, czy też wykonać inną pracę. Nie mówiąc o tak prozaicznych czynnościach jak np. sklejenie butów.
Najczęściej spotykanym modelem tego jakże praktycznego narzędzia jest tzw. ścisk stolarski typu F. Wyglądem przypomina literę F. Działa na zasadzie klucza nastawnego. Ściśnięcie uzyskuje się za pośrednictwem śruby dociskowej z gwintem. Ramię z śrubą można dowolnie przesuwać po prowadnicy. Należy dosunąć je do ściskanego przedmiotu i dokręcić śrubę. Ramię z śrubą dociskową pod wpływem siły docisku blokuje się na prowadnicy.
Inne szybsze rozwiązanie to zastąpienie śruby dociskowej specjalnym mechanizmem zapadkowym. Dosuwamy ramię z mechanizmem do zaciskanego przedmiotu i zaciągamy dźwignię. Specjalnie zaprojektowane zęby mechanizmu zapadkowego uniemożliwiają samoczynne rozwarcie się części roboczej ścisku. Jej zwolnienia dokonujemy naciskając przycisk umieszczony na dźwigni.
Interesującym rodzajem ścisków są tzw. ściski automatyczne, zwane też jednoręcznymi. Na tle innych narzędzi tego typu wyróżniają się tym, że po odwrotnym zamontowaniu szczęki osadzonej na prowadnicy ścisk może być używany jako rozpierak.
Ściski stolarskie występują w szerokiej gamie rozmiarowej - od małych (150 x 50 mm) do dużych (2000 x 120 mm). Pierwszy wymiar to długość, a drugi to szerokość szczęk. Przy pracy ze ściskami należy zwracać szczególną uwagę na to aby w czasie zaciśnięcia nie uszkodzić ściskanych materiałów.
źródło i zdjęcia: Proline