Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Dlaczego ściski stolarskie są niezbędne podczas pracy z narzędziami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Praca przebiega gładko, jeszcze tylko musimy wywiercić ostatni otwór w płycie. Zakładamy wiertło, uruchamiamy wkrętarkę... Wibracje maszyny stawiają niespodziewany opór i nie jesteśmy w stanie utrzymać płyty, a obok nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc! Czy to musi oznaczać przerwę w pracy? Raczej tak, jeżeli w podręcznej skrzynce z narzędziami nie mamy ścisków stolarskich.

Ściski stolarskie są przydatne przy wielu pracach. Dzięki ich konstrukcji można stabilnie umocować montowany element. Dzięki temu bez pomocy osoby drugiej  jesteśmy w stanie wykonać otwór, dopasować wymiar, wkręcić śrubę, czy też wykonać inną pracę. Nie mówiąc o tak prozaicznych czynnościach jak np. sklejenie butów.

Najczęściej spotykanym modelem tego jakże praktycznego narzędzia jest tzw. ścisk stolarski typu F. Wyglądem przypomina literę F. Działa na zasadzie klucza nastawnego. Ściśnięcie uzyskuje się za pośrednictwem śruby dociskowej z gwintem. Ramię z śrubą można dowolnie przesuwać po prowadnicy. Należy dosunąć je do ściskanego przedmiotu i dokręcić śrubę. Ramię z śrubą dociskową pod wpływem siły docisku blokuje się na prowadnicy.

Ściski stolarskie Proline
Ściski stolarskie Proline

Inne szybsze rozwiązanie to zastąpienie śruby dociskowej specjalnym mechanizmem zapadkowym. Dosuwamy ramię z mechanizmem do zaciskanego przedmiotu i zaciągamy dźwignię. Specjalnie zaprojektowane zęby mechanizmu zapadkowego uniemożliwiają samoczynne rozwarcie się części roboczej ścisku. Jej zwolnienia dokonujemy naciskając przycisk umieszczony na dźwigni.

Interesującym rodzajem ścisków są tzw. ściski automatyczne, zwane też jednoręcznymi. Na tle innych narzędzi tego typu wyróżniają się tym, że po odwrotnym zamontowaniu szczęki osadzonej na prowadnicy ścisk może być używany jako rozpierak.

Ściski stolarskie Proline
Ściski stolarskie Proline


Ściski stolarskie występują w szerokiej gamie rozmiarowej - od małych (150 x 50 mm) do dużych (2000 x 120 mm). Pierwszy wymiar to długość, a drugi to szerokość szczęk. Przy pracy ze ściskami należy zwracać szczególną uwagę na to aby w czasie zaciśnięcia nie uszkodzić ściskanych materiałów.

źródło i zdjęcia: Proline

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum