Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe do domów pasywnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

System sufitowy przeznaczony jest do domów pasywnych zapewnia optymalne temperatury. Dzięki wysokiej wydajności termicznej budynku nie występują duże straty ciepła w porównaniu do domów tradycyjnych. Należy jednak pamiętać, że instalacja sufitowa ma mniejszą wydajność o wersji podłogowej i charakteryzuje się równomiernym promieniowaniem całej powierzchni grzejnej. 

Gdzie sprawdzi się system sufitowy?

System sufitowy jest dedykowany głównie do domów pasywnych i tam sprawdza się doskonale oraz jest w zupełności wystarczający. Wszystko dzięki wysokiej wydajności termicznej budynków pasywnych, która powoduje, że nie występują duże straty ciepła w porównaniu do budynków tradycyjnych.

Musimy pamiętać, że moc grzewcza systemu zamontowanego na powierzchni sufitu jest ok 2,5 x mniejsza od podobnej instalacji położonej na podłodze.

Natomiast sufit ma jedną potężną przewagę w porównaniu do podłogi - jest około trzy razy wydajniejszy, gdy chodzi o proces schładzania pomieszczeń.

Mimo, że z roku na rok okres letni jest coraz cieplejszy to wiele osób może zapytać dlaczego w tak umiarkowanie ciepłym klimacie, jak polski to takie ważne? Otóż technologia budowy domów pasywnych zakłada, że taka konstrukcja ma “łapać” jak najwięcej energii cieplnej z naturalnych źródeł, np. słońca (dlatego wyposaża się je w mnóstwo dużych okien, które skierowane są głównie na południe).

Niestety latem te rozwiązanie powoduje, że promienie słońca znacząco podnoszą temperaturę wewnątrz robi się naprawdę gorąco, a wskazania termometru przekraczają zakładany komfortowy poziom 22-24 stopni Celsjusza.

Cechy chłodzenia pasywnego

Jeżeli więc nie chcemy by nasz dom stał się wielką sauną, to musimy go wyposażyć w drogi system automatycznych żaluzji, albo bardzo wydajny (przede wszystkim oszczędny) system chłodzenia. Nie istnieje bowiem bardziej komfortowy i oszczędny system chłodzenia niż sufitowy (klimatyzacja niepotrzebnie wysusza powietrze).

Gdy nieruchomość wyposażona jest w rewersyjną pompę ciepła to chłodzenie można określić niemal mianem darmowego – tzw. chłodzenie pasywne.

Ogrzewanie podłogowe System Klettjet R
Ogrzewanie podłogowe ma większą wydajność, ale w przyszłości może okazać się przestarzałe fot. Purmo Group Poland

Zasada działania jest dosyć prosta: pompa ciepła pochłania energię cieplną z budynku i przenosi w grunt, który wcześniej „wyziębiła” podczas zimy. Zużycie energii jest minimalne - szacuje się, że wynosi tyle co 2 pokojowe żarówki LED. W dodatku jest to część procesu magazynowania energii, którą pompa może wykorzystać gdy nadejdzie zima.

Biorąc pod uwagę ocieplający się klimat to rozwiązanie przyszłościowe. W przeciągu kilkunastu lat, może się okazać, że zapotrzebowanie na chłodzenie, stanie się większe niż na ogrzewanie. Warto pomyśleć o tym już teraz na etapie budowy.

Zmieniająca się aura klimatyczna może spowodować, że już za 10 lat, popularne dziś rozwiązania grzewcze, tj. grzejniki panelowe czy “podłogówka” będą wymagały wymiany na systemy sufitowe.

źródło i zdjęcie: Purmo Group Poland

 

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum