Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe do domów pasywnych

System sufitowy przeznaczony jest do domów pasywnych zapewnia optymalne temperatury. Dzięki wysokiej wydajności termicznej budynku nie występują duże straty ciepła w porównaniu do domów tradycyjnych. Należy jednak pamiętać, że instalacja sufitowa ma mniejszą wydajność o wersji podłogowej i charakteryzuje się równomiernym promieniowaniem całej powierzchni grzejnej. 

Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe do domów pasywnych
Purmo Group Poland Systemy wodnego ogrzewania podłogowego PURMO
www.purmo.com
Purmo Group Poland Systemy wodnego ogrzewania podłogowego PURMO
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Gdzie sprawdzi się system sufitowy?

System sufitowy jest dedykowany głównie do domów pasywnych i tam sprawdza się doskonale oraz jest w zupełności wystarczający. Wszystko dzięki wysokiej wydajności termicznej budynków pasywnych, która powoduje, że nie występują duże straty ciepła w porównaniu do budynków tradycyjnych.

Musimy pamiętać, że moc grzewcza systemu zamontowanego na powierzchni sufitu jest ok 2,5 x mniejsza od podobnej instalacji położonej na podłodze.

Natomiast sufit ma jedną potężną przewagę w porównaniu do podłogi - jest około trzy razy wydajniejszy, gdy chodzi o proces schładzania pomieszczeń.

Mimo, że z roku na rok okres letni jest coraz cieplejszy to wiele osób może zapytać dlaczego w tak umiarkowanie ciepłym klimacie, jak polski to takie ważne? Otóż technologia budowy domów pasywnych zakłada, że taka konstrukcja ma “łapać” jak najwięcej energii cieplnej z naturalnych źródeł, np. słońca (dlatego wyposaża się je w mnóstwo dużych okien, które skierowane są głównie na południe).

Niestety latem te rozwiązanie powoduje, że promienie słońca znacząco podnoszą temperaturę wewnątrz robi się naprawdę gorąco, a wskazania termometru przekraczają zakładany komfortowy poziom 22-24 stopni Celsjusza.

Cechy chłodzenia pasywnego

Jeżeli więc nie chcemy by nasz dom stał się wielką sauną, to musimy go wyposażyć w drogi system automatycznych żaluzji, albo bardzo wydajny (przede wszystkim oszczędny) system chłodzenia. Nie istnieje bowiem bardziej komfortowy i oszczędny system chłodzenia niż sufitowy (klimatyzacja niepotrzebnie wysusza powietrze).

Gdy nieruchomość wyposażona jest w rewersyjną pompę ciepła to chłodzenie można określić niemal mianem darmowego – tzw. chłodzenie pasywne.

Ogrzewanie podłogowe System Klettjet R
Ogrzewanie podłogowe ma większą wydajność, ale w przyszłości może okazać się przestarzałe fot. Purmo Group Poland

Zasada działania jest dosyć prosta: pompa ciepła pochłania energię cieplną z budynku i przenosi w grunt, który wcześniej „wyziębiła” podczas zimy. Zużycie energii jest minimalne - szacuje się, że wynosi tyle co 2 pokojowe żarówki LED. W dodatku jest to część procesu magazynowania energii, którą pompa może wykorzystać gdy nadejdzie zima.

Biorąc pod uwagę ocieplający się klimat to rozwiązanie przyszłościowe. W przeciągu kilkunastu lat, może się okazać, że zapotrzebowanie na chłodzenie, stanie się większe niż na ogrzewanie. Warto pomyśleć o tym już teraz na etapie budowy.

Zmieniająca się aura klimatyczna może spowodować, że już za 10 lat, popularne dziś rozwiązania grzewcze, tj. grzejniki panelowe czy “podłogówka” będą wymagały wymiany na systemy sufitowe.

źródło i zdjęcie: Purmo Group Poland