Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura kuchenna i łazienkowa

5 rzeczy o których musisz pamiętać projektując łazienkę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Projektując łazienkę mamy na głowie wiele spraw na głowie i łatwo jest coś pominąć. Najmocniej skupiamy się na tym, czym wyłożymy ściany i podłogę oraz czy wybrać wannę, czy kabinę prysznicową. Poniżej prezentujemy listę pięciu rzeczy, które trzeba mieć na uwadze urządzając łazienkę.

Płytki o antypoślizgowej nawierzchni

Wybór płytek jest kluczowy dla finalnego wyglądu łazienki, a na finalną decyzję wpływ ma cały szereg czynników:

  • nasz gust
  • aktualne trendy
  • projekt funkcjonalny łazienki
  • cena płytek

Rzadko jednak na tej liście jest kwestia tego, czy wybrana przez nas podłoga nie jest zbyt śliska. Czy to aż tak ważne? Zdecydowanie tak. Jeśli nasza podłoga nie będzie bezpieczna w codziennym użytkowaniu, mogą nas spotkać przykre kontuzje.

Antypoślizgowość płytek badana jest na dwa sposoby: według normy DIN 51130 CEN/TS 16165 (B) - czyli określając właściwości płytki w warunkach rzeczywistych oraz dodatkowo zgodnie z normą DIN 51097 CEN/TS 16165 (A) - badanie określa parametry płytki w warunkach chodzenia bosą stopą po powierzchni polanej wodą.

Płytki klasyfikowane są w 5 klasach oznaczonych literą R (od R9 do R13). Przyjmuje się, że do domowej łazienki spokojnie wystarczą płytki od klasy R10 w górę.


Wentylacja przeciwdziałająca wilgoci


Łazienka to najbardziej „mokre” miejsce w całym domu. Jeśli nie zadbamy o jej właściwą wentylację (nawet, gdy mamy w niej okno!), czeka nas walka z pleśnią i grzybami. Zadbanie o odpowiedni przepływ powietrza to nic trudnego, trzeba jedynie trzymać się kilku zasad.

W łazience do około 6m3 wystarcza zazwyczaj wentylacja grawitacyjna. Nie zapomnijmy zatem o kratce wentylacyjnej, którą powinna znajdować się jak najdalej od drzwi i jak najwyżej (jej górna krawędź nie powinna być niżej niż 15 cm od sufitu).

Ważne są również drzwi – nie mogą być zbyt szczelne. Aby zwiększyć dopływ powietrza do łazienki, drzwi powinny mieć w dolnej części otwory o łącznej powierzchni około 20 cm2. Jeśli bardzo zależy nam na drzwiach pełnych, zastosujmy podcięcie. Powstała w ten sposób szczelina zapewni niezbędny dopływ powietrza.

W razie, gdy wentylacja grawitacyjna nie daje rady, można zastosować wentylatory - ich wybór na rynku jest spory i każdy znajdzie coś dla siebie. A przecież nikt z nas nie chciałby mieć wiecznie wilgotnych ręczników czy nieestetycznych (i niezdrowych) grzybów oraz pleśni.

Dbanie o czystość


Podczas projektowania łazienki należy zadbać o łatwe późniejsze czyszczenie jej. Można ułatwić sobie ten proces decydując się na podwieszane wyposażenie (WC czy szafkę pod umywalkę). Nie bez znaczenia jest też wielkość płytek - najtrudniej wyczyścić fugi więc im mniej ich mamy, tym łatwiej będzie utrzymać podłogę w czystości.

Wszelkiego rodzaju zachlapania są natomiast bardziej widoczne na błyszczących powierzchniach, dlatego warto postawić na matowe powierzchnie. Kluczem do sukcesu jest również duża ilość szafek i schowków. Im więcej rzeczy jest pochowanych, tym większy mamy porządek.

Nie zapominajmy o powierzchniach chromowanych (baterie, przycisk WC), na których widać każdą kroplę wody. Dobrym sposobem ograniczenia częstotliwości sprzątania jest zamontowanie białej baterii pokrytej farbą ceramiczną utwardzoną w wysokiej temperaturze, np. rodzinę Angelit.

 

Przedstawienie baterii Angelit na materiale filmowym

Wybór baterii łazienkowej


Wybór armatury łazienkowej to tylko pozornie proste zadanie: wybrać tę, która najbardziej się podoba i po sprawie. Oczywiście wygląd produktu jest ważny, ale nie może być jedynym kryterium wyboru. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Należy zastanowić się, czy domownicy wolą brać kąpiel czy szybki prysznic. Jeśli w naszym domu obie opcje są równie popularne, wybierzmy baterię, która ma dobry, niezawodny przełącznik funkcji natrysku lub baterię bez przełącznika

Dobrym przykładem może być bateria natryskowa Angelit, gdzie nie ma wyeliminowano przełącznik natrysku, a funkcję kierowania strumienia wody wkomponowano w uchwyt baterii.

Baterie łazienkowe mają ogromny wpływ na zużycie wody. Na rynku dostępne są rozwiązania pro-ekologiczne, które zużywają znacząco mniej wody. Na przykład seria Mokait.

 

Bateria wannowa Mokait
Bateria wannowa Mokait fot. Armatura Kraków

Odpowiedni uchwyt na papier toaletowy


Jakkolwiek to brzmi, często zapominamy o drobiazgach, które finalnie wpływają na to, czy będzie nam się dobrze korzystało z naszej nowej łazienki. Warto już przy projektowaniu pomyśleć o tym, gdzie przymocujemy uchwyt na papier toaletowy czy o tym, w którym kącie zmieści się mop.

Armatura Kraków uchwyt na papier toaletowy
Rozsądne umiejscowienie uchwytu na papier toaletowy ma znaczenie fot. Armatura Kraków

źródło i zdjęcia: Armatura Kraków

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum