Prawidłowe przygotowanie powierzchni dachu przed malowaniem to połowa sukcesu
Do niezbędnych czynności przed przystąpieniem do malowania blaszanego dachu należą:
- czyszczenie powierzchni, które można wykonać przy pomocy narzędzi ręcznych (szczotki, skrobaka, szlifierki) lub za pomocą myjki ciśnieniowej, która dodatkowo umyje powierzchnię; usunięte muszą być wszystkie ogniska korozji, luźne powłoki malarskie (jeżeli blacha była już malowana), zendra i inne zanieczyszczenia;
- odtłuszczanie, mycie pozwalające na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń typu pyłki, ptasie odchody, ślady mchu, oleju, tłuste osady z kominów i inne.
Podłoże gotowe do malowania musi być czyste, suche i stabilne. Nie ma konieczności zdejmowania wszystkich starych powłok malarskich, o ile dobrze przylegają one do powierzchni.
Grunt i farba czy gruntoemalia?
W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wybrany system malarski obejmuje oddzielne malowanie farbą gruntującą oraz położenie barwnej warstwy nawierzchniowej, czy też zastosowanie preparatów typu gruntoemalie pozwalających na uzyskanie zabezpieczenia antykorozyjnego przy jednoczesnym wykończeniu dachu z blachy wybranym kolorem.
Gruntoemalia zyskuje przewagę w sytuacji skomplikowania architektonicznego dachu, licznych stromizn dachowych, braku czasu czy nawet niepewnej pogody. Nakładając natomiast więcej niż jedną warstwę zabezpieczającą, można zyskać pewność szczelnego pokrycia blachy.
Jakie farby do malowania blachy ocynkowanej?
Farby przeznaczone do malowania pokryć dachowych z blachy ocynkowanej powinny spełniać kilka istotnych kryteriów:
- Elastyczność - im wyższa, tym lepiej. Blacha dachowa kurczy się i rozszerza pod wpływem temperatury. Farba nie powinna pękać w wyniku tych zmian.
- Odporność na promieniowanie UV - większość farb z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz posiada tę właściwość, jednak dach to miejsce o stałej i zwiększonej ekspozycji na promieniowanie, dlatego jest to szczególnie istotne.
- Szczelna, gruba powłoka - farby tworzące zbyt cienką warstwę nie odizolują prawidłowo blachy od niekorzystnych warunków zewnętrznych. Grubopowłokowe farby dają natomiast pewność, że zabezpieczenie będzie trwałe. Uwaga! Nałożona warstwa nie może być też zbyt gruba, ponieważ straci ona wówczas swoją elastyczność i popęka.
Jaka jest wymarzona pogoda dla malarza-dekarza?
Producenci farb zgodnie (ewentualnie z niewielkim różnicami) określają warunki prawidłowej aplikacji farb dachowych.
- Malowanie powinno odbyć się w dzień bezdeszczowy i możliwie bezwietrzny, aby zanieczyszczenia niesione wiatrem nie przylgnęły na stałe do świeżo położonej farby.
- Minimalna temperatura powietrza do aplikacji farb to 5-8 stopni Celsjusza.
- Ważna jest także temp. farby, jak i malowanego podłoża (każdy producent farby określa te wartości).
- Należy unikać wilgotności powietrza wyższej niż 80%, ale także przymrozków oraz bardzo dużego nasłonecznienia.
- Malowanie powinno odbyć się w temperaturze powyżej punktu rosy.
Czym nakładać farbę na blaszane pokrycie dachu?
W zależności od rodzaju dachu i umiejętności malującego, dach można pomalować każdym narzędziem do malowania: pędzlem, wałkiem lub przy pomocy natrysku. W przypadku dachów niewielkich rozmiarów lub poziomych połaci dachowych użycie pędzla czy wałka ma swoje uzasadnienie.
Dachy płaskie wygodnie jest malować wałkiem na długim, teleskopowym uchwycie. Na dachach stromych czy wielkopowierzchniowych natryskowe malowanie agregatem okazuje się znacznie lepszym wyborem.
Co prawda zużycie farby w tym przypadku jest nieco wyższe, ale za to czas malowania ulega znacznemu skróceniu. Uzyskana w ten sposób warstwa farby jest równej grubości, co ma duże znaczenie dla jej późniejszej elastyczności i trwałości, a także dobrego efektu wizualnego.
źródło i zdjęcia: Polifarb-Łódź