PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Farby, emalie, systemy dekoracyjne

Farba do mebli ogrodowych - wybór i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jaką farbę wybrać do mebli ogrodowych z metalu, z plastiku, a jaką do mebli drewnianych? Jak wygląda prawidłowe przygotowanie ich powierzchni do malowania, kiedy najlepiej rozpocząć takie prace i gdzie? Opowiadamy o tym, jakiej uwagi wymagają od nas meble ogrodowe.

Mała architektura ogrodowa i meble zewnętrze są wspaniałym dopełnieniem terenów zielonych wokół budynków. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na ich stałą ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów odnowienia elementów małej architektury ogrodowej jest ich pomalowanie. Jak i czym pomalować meble ogrodowe, by służyły w doskonałym stanie przez wiele sezonów?

Farba do mebli ogrodowych

Wybór konkretnej farby do mebli ogrodowych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju powierzchni do pomalowania. Zdecydowana większość mebli do ogrodu wykonana jest z różnych rodzajów drewna, ale popularne są również meble ze stali, z tworzyw sztucznych, a także wyposażenie z elementami kamienia czy ze szkła.

Drewno to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji mebli i innych konstrukcji ogrodowych. Ze względu na wahania temperatury powietrza, nasłonecznienie czy wilgoć, nie wszystkie jego gatunki nadają się do ciągłej eksploatacji na zewnątrz.

Im twardsze drewno, tym trwalsze i bardziej odporne. Najlepszą opcją jest zastosowanie egzotycznych gatunków, wśród których znajdzie się nawet tłuste, niemal wodoodporne drewno merbau, bangkirai czy lżejsza od wody balsa.

Meble ogrodowe z drewna - dobór farby

Drewno można łatwo pomalować przy użyciu farb do powierzchni drewnianych, które podkreślają jego naturalną barwę i usłojenie lub nadadzą mu dowolny kolor. Przed malowaniem każdy mebel ogrodowy należy starannie oczyścić i odpowiednio przygotować.

W przypadku trudnych warunków, którym poddawana jest dana powierzchnia, warto zastosować farby chlorokauczukowe, dające wyjątkowo trwałe i twarde powłoki o wysokiej odporności.

Przy malowaniu mebli lub drewnianych konstrukcji, z którymi mają styczność dzieci, lepiej stosować wodorozcieńczalne farby do drewna i lub preparaty ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i dla najmłodszych.

Meble ogrodowe z metalu - dobór farby

Stoliki, stoły i krzesła wykonane w całości ze stali lub na stalowych konstrukcjach są bardzo popularne, lecz trzeba pamiętać o tym, że metalowe przedmioty znajdujące się na zewnątrz, niezależnie od metalu użytego do ich produkcji, wymagają obserwacji i okresowego zabezpieczania przed rdzą.

Części mebli ogrodowych mają stałą styczność z wilgotnym podłożem, więc pojawienie się na nich korozji jest tylko kwestią czasu. Do skutecznego zabezpieczania metalowych mebli ogrodowych służy każda farba przeznaczona do malowania metalowej powierzchni z uwzględnieniem warunków zewnętrznych.

Poleca się w tym przypadku farby chlorokauczukowe, dające jedną z najtrwalszych powłok, farby akrylowe lub inne farby rozcieńczalnikowe.

Akrylowe farby do mebli ogrodowych wykonanych z drewna dostępne są w wielu kolorach
Akrylowe farby do mebli ogrodowych wykonanych z drewna dostępne są w wielu kolorach

Meble ogrodowe z plastiku - dobór farby

Odnawianie mebli wykonanych z tworzyw sztucznych przysparza dość dużo problemów, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Najlepszy rezultat daje użycie farby do mebli plastikowych ogrodowych i ogólnie do tworzyw sztucznych, jednak siła jej krycia i przyczepność są również uzależnione od rodzaju tworzywa.

Możliwe jest też zastosowanie farb akrylowych. Plastikowe meble bardzo zniszczone i popękane najrozsądniej jest wymienić, choć w przypadku pęknięć istnieje możliwość naprawy tworzywa (dzięki usłudze spawania plastiku), a następnie pomalowania całości.

Przygotowanie powierzchni mebli ogrodowych do malowania

To etap równie ważny, jak wybór właściwej farby do mebli ogrodowych i samo ich malowanie. Często wymaga on sporo czasu i dużego nakładu pracy.

Meble drewniane przede wszystkim powinny być suche. Starą farbę należy usunąć, a jeżeli jej nie było - powierzchnię drewnianą trzeba po prostu przeszlifować. Wszelkie ogniska pleśni i innych zanieczyszczeń organicznych muszą być zlikwidowane.

Przed malowaniem właściwym można zabezpieczyć powierzchnię preparatem zapobiegającym pojawianiu się pleśni, grzybów czy porostów. Samo malowanie można przeprowadzić dopiero w momencie, w którym mebel jest suchy i czysty.

Meble metalowe wymagają oczyszczenia z ewentualnych ognisk korozji, usunięcia wszelkich luźnych fragmentów starej farby, przeszlifowania i wygładzenia powierzchni. Malowanie metalowych mebli ogrodowych powinno nastąpić po wcześniejszym umyciu ich i odtłuszczeniu.

Meble plastikowe wymagają lekkiego zmatowienia powierzchni przed pomalowaniem. Niektóre z nich, o wyjątkowo elastycznej konstrukcji, nie nadają się do malowania ze względu na nietrwałość powłoki takiego mebla.

Najlepszy efekt uzyskuje się na tych elementach lub meblach, które nie są bezpośrednio i intensywnie użytkowane. Plastikowe wsporniki mebli czy elementy dużych parasoli ogrodowych z tworzywa można pomalować, licząc na dłuższą wytrzymałość takiej powłoki.

Technika malowania pędzlem
Jeśli malujemy pędzlem, prace należy zawsze rozpoczynać od krawędzi, narożników oraz wszystkich trudno dostępnych miejsc i detali, a na koniec zostawić do pomalowania duże, równe powierzchnie

Narzędzia do malowania mebli ogrodowych

Farby do mebli ogrodowych można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Wybór metody uzależniony jest od ilości, wielkości mebli oraz dostępności danej powierzchni.

Im więcej malowania, tym praktyczniejsze okazuje się zastosowanie metod natryskowych, które sprawdzają się również w przypadku skomplikowanych kształtów mebla. Zaletą natrysku jest ponadto łatwa aplikacja warstwy farby równej grubości.

Jeśli malujemy pędzlem, prace należy zawsze rozpoczynać od malowania krawędzi, narożników oraz wszystkich trudno dostępnych miejsc i detali, a na koniec zostawić do pomalowania duże, równe powierzchnie.

Ciepły, niezbyt słoneczny i bezwietrzny dzień to idealne warunki do malowania większości rodzajów powierzchni. W przypadku mebli ogrodowych prace malarskie można wykonać pod zadaszeniem - ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty przedmiotów i możliwość przeniesienia ich w dowolne miejsce na przykład w razie deszczu.

Oprócz warunków aplikacji farby do mebli ogrodowych, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie do obchodzenia się z samą farbą i przygotowania jej do malowania.

Preparat musi być starannie wymieszany, a jego pozostałości powinny być szczelnie zamknięte, jeśli chcemy je ponownie użyć. Narzędzia malarskie należy dobrze oczyścić a wszystkie odpady trzeba zutylizować w odpowiedni, przewidziany przepisami sposób.

Źródło i zdjęcia: Polifarb Łódź

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum